Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.
Již od svého vzniku se profilovalo etnografií a archeologií, později výtvarným uměním a historií. Výzkumný a sběratelský záběr na celou národopisnou oblast Slovácka jej řadí mezi regionální instituce. Z původně malého kulturního zařízení, zrozeného z obětavého úsilí a nadšení vlastenecky zaměřených pracovníků, vznikla profesionální a vysoce odborná instituce, která slouží veřejnosti v několika budovách.
Hlavní budova Slováckého muzea
Historicky i architektonicky ceněná stavba ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti, jejíž dvě velké přístavby realizoval věhlasný architekt Bohuslav Fuchs, v sobě ukrývá národopisnou expozici Slovácko, která vás vtáhne do atmosféry tohoto malebného regionu. Oslnivá krása krojů, rodinné a výroční obřady a obyčeje, rukodělná činnost i lidové stavitelství. Trojrozměrné předměty jsou doplněny multimediálními prvky v podobě animací vybraných dioramat, krátkými filmy i databází čítající na 1 800 archivních fotografií. Své nově nabyté znalosti o životě na Slovácku si prověříte i v interaktivních testech. Expozice je rovněž přizpůsobena nevidomým a slabozrakým.
Navštívit můžete také dva výstavní sály, ve kterých probíhají výstavy etnografické, historické či archeologické. Během roku je možnost zavítat také na spoustu doprovodných programů – workshopy, dětské dílny, besedy aj.
Galerie Slováckého muzea
„Barokní kráska“, jak ji můžeme s hrdostí nazývat, v průběhu tří staletí sloužila také jako lazaret, poštovní úřad či sirotčinec. V roce 1962 se stala galerií a dosud je jednou z nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí na poli výtvarného umění Zlínského kraje.
Několik výstavních sálů vybízí k setkání se stálou expozicí Umění jihovýchodní Moravy, která se mění v tříletých cyklech, ale také s výstavními programy střídajícími se v průběhu roku.
Na nádvoří Galerie Slováckého muzea objevíte další skvosty, jako například originál barokní kašny z počátku 18. století (kopii uvidíte na Masarykově náměstí) nebo renesanční náhrobek měšťana Urbana. Prostor před galerií umně dotváří instalace sochy, která se pravidelně mění v rámci projektu Socha pro město.
Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum
Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě je více než 70 let výkladní stříní historie spjaté s Velkou Moravou. Není to ale jen období Velké Moravy – nesmíme zapomenout i na stopy daleko staršího osídlení. Objevujte otisky pravěku, příběh slovanských věrozvěstů i život velkomoravské nobility a navštivte památník, který je zařazen mezi národní kulturní památky a jeho expozice jsou uzpůsobeny také pro nevidomé a slabozraké.
Expozice Velká Morava vypráví okolo základů hřbitovního kostela z 9. století příběh velmože Mojslava. Druhá expozice, Příběh Konstantina a Metoděje, otevírá knihu o životě mužů, kteří stáli u počátku slovanského písemnictví. Z expozice Pravěk Uherskohradišťska promlouvají jako němí svědkové minulosti originály nejvýznamnějších archeologických nálezů.
Archeologické lokality
Toužíte poznat minulost ještě hlouběji a ocitnout se přímo na místech spjatých s Velkou Moravou? Vydejte se na volně přístupné archeologické lokality v okolí Uherského Hradiště.
Ať už jsou to „Špitálky“ právě ve Starém Městě, kde můžete vidět základy chrámu s délkou 18,5 m, nebo základy kostelíka s jeho replikou v obci Modrá.
Snad nejvíce mystickým místem je Výšina sv. Metoděje v Uherském Hradišti. Patří k jedné z lokalit, kde mohl údajně být hrob svatého Metoděje. Zamiřte do míst, kde se můžete historie doslova dotknout!
Pobočky muzea
Ve dvou malebných zemědělských usedlostech, památkách lidového stavitelství, v obci Topolná lze zhlédnout expozici lidového bydlení a kovářství. Ve světnici s naducanými peřinami, v prostorách s historickou kovárnu či sušírnou ovoce se budte cítit jako u prababičky či pradědečka.
Minulost i současnot podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů na jihovýchodní Moravě představuje Muzeum lidových pálenic v obci Vlčnov. Exozici vám ukáže, jak dokáže být člověk vynalézavý zručný ve snaze získat tento lahodný destilát.
Šifrovací hra Slovácký Banksy
Uherské Hradiště se stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce! Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Nainstalujte si mobilní aplikaci a pojďte spolu s ním objevovat město! Najdete je na Google play i App Store pod heslem „Šifrovačka Slovácký Banksy“.
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2022 – Cena Českého výboru ICOM – za projekt „Cyrilometodějské centrum a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy“
2014 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2014 – za stálou národopisnou expozici „Slovácko“
2010 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2010 – za projekt „Muzeum lidových pálenic“
2003 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2003 – za výstavu „Egypt za vlády faraonů“