ÚvodAktualitySmetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů
Kultura

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

  • 12. června 2024
Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 66. ročník festivalu koná od 8. června do 7. července 2024. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Letošní podtitul festivalu zní: Naše vlast, který zdůrazňuje české kořeny, tradice a národní charakter festivalu, avšak nabízí také mezinárodní přesahy v podobě zahraničních umělců a jejich tvorby.
HouslistkaJiž 66. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl, 20. Smetanova výtvarná Litomyšl, 8. Festivalové zahrady i druhý ročník Smetanovy poetické Litomyšle. To vše
spojuje Naše vlast, připomínající národní charakter festivalu i 200. výročí narození Bedřicha Smetany.

Festivalová hala, tedy upravený prostor zimního stadionu, se stala náhradním místem konání festivalu. Musí  tak nahradit nádvoří opravovaného litomyšlského zámku. Naopak Festivalové zahrady, volně přístupná doprovodná scéna, obsazuje po celou dobu konání Národního festivalu Smetanova Litomyšl svěže zelené trávníky v těsném sousedství zámku. K letnímu lenošení zve nejen milovníky klasiky, ale i rodiny s dětmi a mlaďáky, kteří o vážné hudbě zatím vážně neuvažují.
 

Nejobsáhlejší ročník festivalu

HubičkaNárodní festival Smetanova Litomyšl, který se stal ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, pořádá od 8. června do 7. července 2024 na pět desítek představení a koncertů a další desítky souběžných akcí. Svou délkou i rozsahem bude největší od svého vzniku v roce 1946. U příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka Smetanova Litomyšl poprvé uvede všechny jeho opery v jediném ročníku. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši (13.6.) koncertně nastudovala Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli a Adamem Plachetkou v úloze Přemysla. Branibory v Čechách (14.6.) uvede Národní divadlo moravskoslezské a stejný soubor vystoupí také v Čertově stěně (15.6.). Mezinárodní inscenace Dvě vdovy (19. a 20.6.) debutuje na festivalu Smetanova Litomyšl a poté se vydá na cestu po celé Evropě. Komorní nastudování doprovodí Škampovo kvarteto a za klavír usedne Filip Martinka. Smetanův Dalibor (28.6.) zazní festivalovou halou v podání Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Nesmí chybět ani Prodaná nevěsta (29.6.) opět v nastudování Janáčkovy opery ND Brno. Operu Hubička přiveze do festivalové haly v Litomyšli (2.7.) Opera Slovenského národního divadla Bratislava.

litomyšlZazní ale i další opery, jako Janáčkova Její pastorkyňa (21.6.) či Quo vadis (18.6.) Sylvie Bodorové, a speciálně komponované koncerty s velkým obsazením, jako je závěrečný díl tetralogie Sólo pro 100 smyčců (25.6.) či Má vlast (15.6. 16.6. a 6.7.). Chybět nebudou intimněji laděná komorní vystoupení, sólové recitály ani duchovní hudba. Program doplní také odlehčená představení, například hudební kabaret Jonáš a tingl-tangl (22.6.) či brněnská novinka Hurvínek prodává nevěstu (27.6.). Na koncertech vystoupí Josef Špaček, Marek Kozák, Pavel Svoboda, Pavel Haas Quartet, Wihanovo kvarteto i Smetanovo trio, Huelgas Ensemble i Duo KCHUN, Alžběta Poláčková i Pavel Černoch. Ve slavných operních áriích a italských písních se debutově v České republice představí britsko-italský tenorista Freddie De Tomasso. Smetanovu Litomyšl již tradičně doprovodí pořady Festivalových zahrad, Smetanovy výtvarné Litomyšle a Smetanovy poetické Litomyšle. Celý program je k dispozici na webových stránkách festivalu.


Stará hudba i soudobé písně

smetanojva litomyšlZe starší české hudby Smetanova Litomyšl přinese Loutnu českou Adama Michny z Otradovic (23.6.) v podání Gabriely Eibenové, Daniely Čermánkové a Ensemble Inégal. Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Tomáše Netopila uvede se Zuzanou Stivínovou v hlavní roli melodram Medea Jiřího Antonína Bendy. Od stejného autora zazní v kouzelném prostředí rokokového zámku Nové Hrady opera Vesnický trh (18.6.). Collegium 1704 uvede skladby Jana Dismase Zelenky a Georga Friedricha Händela (30.6.). Ke specialitám letošního ročníku Smetanovy Litomyšle patří vystoupení světoznámého belgického vokálního uskupení Huelgas Ensemble, který interpretuje starou hudbu v souladu s architekturou daného koncertního prostoru (24.6.), a koncert Dua KCHUN, jež provede mimo jiné Stabat Mater Marca Rosana (26.6.).

Festival se bude věnovat i písňové tvorbě starších i současných skladatelů. Koncert na přání (4. a 5.7.) připomene v komponovaném programu, že Rok české hudby nemusí být jen oslavou „klasiků“. Zazní na něm písně Jiřího Šlitra, Karla Kryla, Karla Gotta, Michaela Kocába a dalších skladatelů, textařů a interpretů posledních generací.
Smetanova Litomyšl 2024

8. 6.7. 7.
Smetanova Litomyšl 2024

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 již 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany. Festival uvede u příležitosti tohoto jubilea všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v celé historii festivalu.

Smetanova výtvarná Litomyšl 2024

1. 5.30. 9.
Smetanova výtvarná Litomyšl 2024

Cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl nejen doplňuje nabídku pro návštěvníky Národního festivalu Smetanova Litomyšl, ale láká k letní návštěvě města další milovníky umění.

Naše vlast – Česká píseň

30. 6.
Naše vlast – Česká píseň

Reprezentativní program sestavený především z kantát českých tvůrců připomíná kořeny, tradice i hymny naší země vzešlé z historických, duchovních i folklórních motivů.

Wihanovo Kvarteto

5. 7.
Wihanovo Kvarteto

Dramaturgie atraktivně sestaveného koncertu přináší klasické dílo Haydnovo, které se stalo inspirací tématu Smetanovy Triumfální symfonie, jednu ze stěžejních skladeb Antonína Dvořáka a celé světové komorní literatury.

Václav Jan Tomášek

7. 7.
Václav Jan Tomášek

Děkovná Mše svatá s provedením Tomáškovy Slavnostní mše skutečského rodáka Václava Jana Tomáška. Hlavní celebrant Mons. Tomáš Halík.

Bedřich Smetana – Hubička

2. 7.3. 7.
Bedřich Smetana – Hubička

Nová inscenace Smetanovy poetické opery na libreto Elišky Krásnohorské je holdem opery SND Bratislava, která tímto titulem v roce 1920 zahájila činnost, k 200. výročí narození skladatele.

4 klavíry Bedřicha Smetany

1. 7.
4 klavíry Bedřicha Smetany

Skladby Bedřicha Smetany pro 2 až 4 klavíry na 8 nebo 16 rukou v podání zralých virtuózů a velkých českých klavírních nadějí.

Smetana 200 – dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany

1. 1.31. 12.
Smetana 200 – dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany

Smetana200 je otevřeným konceptem akcí všeho druhu s cílem připomenout výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany v roce 2024. Posláním projektu je oslava české kultury a hudebnosti.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka Příroda

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.