ÚvodAktualitySpráva šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera
Příroda

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

  • 11. dubna 2024
Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
ŠumavaMilovníci náročných šumavských tras divočinou si letos mohou vybírat již z třiceti pěti výprav, které je zavedou do jindy nepřístupných oblastí Národního parku Šumava, z toho jsou letos dvě oblasti zcela nové. V pravděpodobně zůstanou oblíbené trasy po Kvildských a Modravských pláních, do oblasti horního toku Roklanského potoka, za bobry, vlky a do domova tetřívka na Zhůrská hnízdiště, do pralesa na Luzný, povodím Losenice, k vltavským perlorodkám... atp. Projít bude možné Kepelskými mokřady, kde se houpe zem pod nohama, k Černohorskému močálu, do nejhlubšího šumavského údolí přezdívaného Brčálník, na Žlíbský a Hadí vrch, či Městišťské rokle u Čachrova i k pozůstatkům po ledovci v okolí největšího šumavského Černého jezera. Stejně tak je připraveno několik dvoudenních tras po obou stranách parku. Letošní novinkou je dvoudenní výprava do oblasti Třístoličníku, kde návštěvníci přespí v horské chatě na vrcholu hory.


Bobři, vlci, pláně i perlorodky aneb letošní TOP výpravy divočinou

bobrBobří výprava vede do málo známé oblasti CHKO v okolí malebné říčky Pestřice. Návštěvníky čeká návštěva domoviny bobrů s jejich typickými pobytovými stopami, jako jsou hráze, hrady, nakácené dřeviny nebo i dopravní cesty. Málo známým fenoménem bobří činnosti je i zadržování vody v krajině a tak se návštěvníci samozřejmě seznámí i s množstvím rybníčků a tůní. Průvodce může zaručit, že zájemci okusí vodu, tedy životní prostředí býložravých bobrů, na vlastní kůži.

ŠumavaOblíbené výpravy na Modravské pláně, zavedou zájemce do oblast centrálních plání, které zasahují i do sousedního Národního parku Bavorský les. Na rašeliništích se vyskytují mnohé ohrožené rostlinné druhy, které se zajímavým způsobem přizpůsobily životu v drsných podmínkách hor a kyselých rašelinišť. Mnozí zástupci fauny patří rovněž k nejohroženějším. Mezi nejznámější patří tetřev hlušec, neboť v Modravských slatích přežívá největší populace tetřeva v České republice.

vlkVýchozím bodem Vlčí výpravy je Návštěvnické centrum Srní a zájemci se seznámí nejen s životem této jedinečné šelmy, ale objeví i zajímavá místa v oblasti SrníModravy. Vlci jsou důležitou součástí divoké přírody a rozlehlé území národního parku jim poskytuje dostatek úkrytů a potravy. Vlk bývá často vnímán jako jeden ze symbolů divočiny, proto průvodci vybrali trasu po stopách a do míst, kde se divocí vlci vyskytují.

vltavský luhVydat se také můžete S perlorodkou Vltavským luhem. Horní tok řeky Vltavy patří nejen k nejkrásnějším splavným řekám pro vodáky, ale zároveň je jedním z nejčistších vodních toků v Čechách vůbec. V samotné řece žijí organismy, které už jinde vymizely. Dno pokrývají celé koberce jinak vzácných rostlin. I břehové porosty patří k domovu mnoha jedinečných druhů ptáků, hmyzu i savců. Vltavský luh je zároveň nejrozsáhlejším údolním rašeliništěm v celé České republice a organismy zde žijící pamatují ještě dobu ledovou na Šumavě. Chůze po březích řeky je velmi obtížná a je nutno se prodírat bujnou vegetací. Své teritorium navíc mohou bránit hejna komárů a podobně, proto je nutné počítat na této túře se vším.

trojmezíPrůvodce vás vezme i Za poznáním pralesa na Trojmezné hoře, který se vyvíjel a vyvíjí bez výrazných vlivů lidské činnosti. Jde o nejrozsáhlejší a nejzachovalejší komplex horského smrkového lesa pralesovitého charakteru v České republice. Prales se nejen svým vývojem, ale i vzhledem liší od všem dobře známého hospodářského lesa. Hlavním důvodem je fakt, že zde člověk nenarušoval jeho přirozený vývoj žádnými zásahy, zejména kácením a odvozem dřeva anebo výsadbou nových stromů.
 

Dvoudenní trasy neznámými kouty Šumavy

šumavaTradiční dvoudenní trasy jsou v kalendáři tras na webu NP Šumava (vychazky.npsumava.cz) tradičně označeny jako XL. Po pandemii se konečně mohou navrátit populární přeshraniční výlety, jako je výstup na Luzný, Falkenstein, Ostrý a Velký Javor. Letošní novinkou jsou toulky nedaleko Třístoličníku. Ten, kdo si objedná tuto novinkovou trasu, pozná úplně nová místa, která ukáží návštěvníkům doposud skrytá přírodní zákoutí Šumavy.

Šumavští průvodci zavedou zájemce do bezzásahových, klidových území, kde probíhají přirozené přírodní procesy, které mohou být pro návštěvníky rizikové. Je tedy nutné mít na paměti, že divočina, kterou zájemci budou poznávat, je nádherná, ale zároveň nebezpečná a je nutné dodržovat zvýšenou opatrnost a dbát doporučení průvodců.
 

Divočina není pro "paďoury", vychází se za každého počasí

Národní park ŠumavaVýpravy do divočiny jsou určené pro fyzicky zdatnější návštěvníky, jelikož jsou koncipovány nejméně jako půldenní a většinou vedou volným terénem, mimo turistické trasy. Průvodci vyrážejí za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí. Ceny se v loňském roce pohybovaly mezi 450 – 550 Kč za 1denní výlet, za 2denní XL výpravu asi 1400 Kč. Registrační systém průvodců divočinou se spustí v úterý 15. května v 9:00 hodin na webu Národního parku vychazky.npsumava.cz. První letošní výprava za šumavskou divočinou se uskuteční během června, poslední pak poslední říjnovou neděli.
Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava

1. 6.31. 10.
Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava

Při „výpravách za divočinou“ budete mít možnost nahlédnout do domova vzácných divokých zvířat a rostlin, do míst, která jinak žijí svým životem bez přítomnosti člověka. Doprovázet vás budou vyškolení šumavští průvodci.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava Příroda

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava Zážitky

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Další aktuality

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

27. září 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

23. září 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj
Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj
Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj
Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Jak poznat České Budějovice za jeden den

Jak poznat České Budějovice za jeden den

4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj
Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj