ÚvodAktualityOslavte 135. výročí zpřístupnění sbírek Muzea hlavního města Prahy
Kultura

Oslavte 135. výročí zpřístupnění sbírek Muzea hlavního města Prahy

  • 11. května 2018
Muzeum hlavního města Prahy oslaví 12. května 135. výročí otevření svých expozic veřejnosti. Jednalo se o nevelkou výstavu ve čtyřech místnostech bývalého kavárenského pavilonu v Praze v městských sadech Na Poříčí. Obsahovala například soutěžní skici Myslbeka a Šimka pro výzdobu Palackého mostu, odlitek pozdně románského reliéfu Krista na oslu z tympanonu portálu kostelíka sv. Jana Na Zábradlí. Soubor vystavených předmětů doplňovaly mimo jiné listiny, rytiny Prahy, staré kovářské a zámečnické práce.
Dne 12. května 2018 to bude 135 let, kdy se poprvé otevřely veřejnosti dveře Městského muzea Pražského v bývalém kavárenském pavilonu. Výsledkem více než roční snahy členů kuratoria Pražského městského muzea (sdružovalo věhlasné muže se zájmem o pražské kulturní a umělecké památky) a zejména kustoda muzea Břetislava Jelínka, proběhlo v roce 1883 slavnostní zpřístupnění expozic veřejnosti. 

Základní dokument Muzea hlavního města Prahy, ve kterém byl mimo jiné deklarován jeho účel, cíle a prostředky k nim vedoucí, vznikl 3. října roku 1881 schválením Pravidel stálého Komitétu Městského muzea Pražského sborem obecních starších. Nepříliš veliké prostory kavárenského pavilonu získal Komitét rozhodnutím městské rady v polovině roku 1882. První expozice muzea se nacházela pouze ve čtyřech místnostech pavilonu. Břetislav Jelínek vykonával funkci kurátora a ředitele po dobu třiceti let a podílel se na zakládání nejhodnotnějších muzejních sbírkových fondů, kterým se toho času dostalo vysoce kvalitní konzervátorské a evidenční péče.

U příležitosti Mezinárodního dne muzeí si Muzeum hl. m. Prahy 18. května také připomene své 135. výročí volným vstupem do těchto objektů: hlavní budova muzea Na Poříčí, dům U Zlatého prstenu, Podskalská celnice na Výtoni, Zámecký areál Ctěnice a Novomlýnská vodárenská věž. Mezinárodní den muzeí vyhlašuje Mezinárodní rada muzeí při UNESCO (ICOM).
 
Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Malostranská mostecká věž v Praze Památky

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.

Staroměstská mostecká věž v Praze Památky

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Vítejte ve středověkém domě – expozice Muzea hlavního města Prahy pro děti Zážitky

Vítejte ve středověkém domě – expozice Muzea hlavního města Prahy pro děti

Pokud chcete zabavit vaše děti a zároveň si přejete, aby poznaly např. to, jak se žilo ve středověku, co naši předkové vařili, jaká řemesla prosperovala, jak se bydlelo a co se nosilo, vezměte je do herny nazvané Vítejte ve středověkém domě v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy.

Mysterium věže

2. 4.1. 1.
Mysterium věže

Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži.

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici Kultura

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Nová stálá expozice o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí se nachází v Novoměstské radnici v bytě věžníka.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Prašná brána v Praze Kultura

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny. V současné době probíhá oprava jejího vnějšího pláště a zábradlí.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze Kultura

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV. Kultura

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké Zážitky

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy Kultura

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose Kultura

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.