ÚvodAktualityŠrobárova sbírka v Národním zemědělském muzeu je k vidění vůbec poprvé
Kultura

Šrobárova sbírka v Národním zemědělském muzeu je k vidění vůbec poprvé

  • 31. srpna 2017
Kolekce obrazů ze sbírky prvorepublikového politika Vavra Šrobára má punc unikátu a zároveň je obestřena rouškou tajemství. Šrobárova sbírka, soubor vzácných obrazů realisticky orientovaných malířů 16. až 19. století, totiž dosud nikdy nebyla veřejně prezentována. Proto také výstava nese název „Odhalení“. Návštěvníky má seznámit nejen s překrásnými výtvarnými artefakty, ale také s poněkud záhadnou genezí vzniku celé sbírky a s osobností jejího původního vlastníka – prvorepublikového politika slovenského původu Vavra Šrobára, reprezentanta slovenského křídla agrární strany a nadšeného propagátora myšlenky čechoslovakismu.

Původ sbírky je zahalen tajemstvím

Šrobárova sbírkaVavro Šrobár byl výjimečnou postavou tuzemské politické scény počátku minulého století, byl ministrem spravujícím různé resorty několika vlád, a to od roku 1918 až do roku 1946. Za jakých okolností se tento původní profesí lékař stal majitelem cenné sbírky, která pravděpodobně patřila šlechtickému rodu Pálffyů, se dodnes přesně neví. Zajímavé je ale i to, co se s kolekcí dělo následně.
 
V roce 1934 se Vavro Šrobár dostal do finančních potíží a právě tato cenná sbírka mu měla pomoci je vyřešit. Celou kolekci od něj přes prostředníka odkoupil někdejší československý premiér Jan Malypetr spolu s poslancem Rudolfem Beranem. Ti ji pak darovali Ústřednímu sdružení československých zemědělců, které ji zapůjčilo Československému zemědělskému muzeu, předchůdci dnešního Národního zemědělského muzea. Do vlastnictví muzea se sbírka definitivně dostala přesně před 80 lety – 31. srpna 1937 – a i to je důvod k oslavě. Je pozoruhodné, že navzdory velmi složitým politickým obdobím po roce 1938, v letech válečných, v roce 1946 po vítězství KSČ ve volbách i následně po komunistickém puči v roce 1948 muzeum vzácnou sbírku 153 děl nejrůznějších věhlasných evropských mistrů navzdory dějinným turbulencím udrželo, nedopustilo její ztrátu, rozkradení ani rozebrání a pečlivě ji spravuje a opatruje dodnes.


Zapomenutá sbírka se ukrývala na Kačině

Šrobárova sbírka obrazůŠrobárova sbírka se v 50. letech dostala po složitých peripetiích na zámek Kačina, kde (naštěstí) bez povšimnutí zůstala až do 90. let minulého století. Některá z děl byla využita k výzdobě zámeckých interiérů na Kačině, to nejvzácnější ze sbírky ale dosud veřejnost nespatřila, a proto se Národní zemědělské muzeum rozhodlo využít oslav 100. výročí vzniku a nejzajímavější plátna návštěvníkům představit. Vzácné obrazy ze Šrobárovy sbírky, instalované v nově otevřeném výstavním sále pražské budovy Národního zemědělského muzea na Letné zde budou k vidění od 23. srpna 2017 až do 30. června 2018.

Sbírka čítá sto padesát tři obrazů, vystaveno je ale zatím jen čtyřicet maleb, další díla čekají na práci restaurátorů. Jedním z mimořádných obrazů prezentovaných na této výstavě je práce s názvem Ze staré Číny od Nicolase Chevaliera, který se zabýval krajinomalbou. To je dílo dosahující úrovně světových galerií. K cennějším dílům patří také kopie Rubensova obrazu Opilý Silén. Jedná se výhradně o obrazy evropských malířů.
 

Národní zemědělské muzeum slaví sto let

Vyhlídková teraza NZMLetenská hlavní budova muzea nedávno prošla nejen kompletní rekonstrukcí, ale také vnitřní obrodou a změnou celkové koncepce a dramaturgie. Souběžně s rekonstrukcí proběhly instalace nových expozic Myslivost a Voda v krajině; vzniklo Gastronomické studio a Objevovna. Na přelomu roku bude otevřena nová expozice Zemědělství, ve spolupráci s Lesy ČR se chystá příběh Lesnictví, probíhají přípravy expozice Potravinářství, ještě letos bude otevřena Dětská gastronomická herna. Obrovskému zájmu se těší i nově vytvořená a zpřístupněná zelená zahrada na střeše muzea, která je sama o sobě krásnou živou expozicí a nabízí jednu z nejkrásnějších vyhlídek na celou Prahu a blízké okolí.
Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství, která byla roku 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis. Expozici Rybářství najdete v prvním patře pražské budovy muzea vedle dalších expozic věnovaných přírodním zdrojům.

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu Památky

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.