ÚvodAktuality#světovéČesko a Betlémská kaple v Praze: zapomenutá a obnovená na středověkých základech
Památky

#světovéČesko a Betlémská kaple v Praze: zapomenutá a obnovená na středověkých základech

  • 21. května 2021
Betlémská kaple v Praze sice vypadá jak vystřižená ze středověku, ale ve skutečnosti je stará jen několik desítek let. Také jste si dosud mysleli, že jde o autentický prostor, kde kázal Mistr Jan Hus? Kdepak, všechno je jinak, slavnostně otevřená byla až v roce 1954. Vznikla ale na stejném místě jako stará Betlémská kaple, místo, kde byly v 15. století položeny základy českého reformního hnutí.

Dvě kaple a dva Betlémy

Betlémská kaple v Praze a kaple na Poli pastýřů u Betléma v Palestině
 
Betlémská kaple v Praze
Betlém
Původní Betlémskou kapli založili 24. května 1391 dva pražští měšťané, obchodník Jan Kříž a dvořan krále Václava IV. Hanuš z Mühlheimu. V zakládací listině oba dárci výslovně uvedli, že kaple má sloužit pro kázání v češtině. Hanuš z Mühlheimu měl peníze, Jan Kříž kromě nich také zahradu se studnou a podsklepené kamenné stavení, užívané jako sladovna. To si zapamatujte, v našem vyprávění ještě bude hrát důležitou roli. V prostoru zahrady vznikla kaple a v přední části Křížova domu, směřujícího do tehdejší Dominikánské ulice, nyní Husovy, byla zřízena studentská kolej zvaná Nazaret.
 

Betlémská kaple coby památka Mláďátek

Kříž kromě toho získal pro kapli cennou relikvii, údajně ostatky nemluvněte, zavražděného v Betlémě při řádění krále Herodesa. Kaple byla vysvěcena právě v den, kdy se slaví dnes už téměř zapomenutý svátek Mláďátek či Neviňátek.

Stará Betlémská kaple měla tvar lichoběžníku, plochu téměř 800 metrů čtverečních a kvůli velmi strohému interiéru se jí hanlivě přezdívalo stodola. Vešly se sem tři tisíce lidí (ti naopak kapli s láskou říkali Betlém) a byly tu hlásány myšlenky, které do té doby mohly být výhradně předmětem vědeckých debat na Univerzitě Karlově. Značnou oblibu kaple získala v letech 1402–1412, kdy se stal kazatelem Mistr Jan Hus. Kázání měla široký ohlas, některých se dokonce účastnila i královna Žofie Bavorská, druhá manželka krále Václava IV.; na obraze Kázání Mistra Jana Husa v kapli betlémské, který je součástí Slovanské epopeje, ji zachytil malíř Alfons Mucha. Všimněte si královniny dvorní dámy, má tvář Muchovy manželky Marie.  

Hus působil v Betlémské kapli až do roku 1412, kdy musel Prahu opustit. Jeho nástupce Jakoubek ze Stříbra roku 1414 zavedl přijímání podobojí, nejprve v kostele sv. Martina ve zdi a následně v Betlémské kapli, kde se praktikovalo až do roku 1622. Tehdy univerzita předala kapli jezuitům, kteří zde obnovili katolické bohoslužby, po zrušení řádu roku 1773 se pak Betlémská kaple stala filiálním kostelem sv. Jiljí.

Kaple byla i pohřebním místem: jako první byl přímo pod kazatelnou pohřben její zakladatel Hanuš z Mühlheimu, místo posledního odpočinku tu našli kazatel Jakoubek ze Stříbra i Jiří Melantrich z Aventina, známý tiskař a nakladatel.
 

Zboření Betlémské kaple



Na sklonku 18. století se zjistilo, že ve zdech Betlémské kaple se objevily nebezpečné trhliny a klenba hrozí zřícením, takže v roce 1786 byla zbořena. Prázdná parcela pak několik desítek let sloužila jako sklad dřeva a teprve v letech 1836–1837 na ní vyrostl třípodlažní činžovní dům.

Zdálo se, že to je definitivní konec, ale s blížícími se oslavami 500. výročí upálení Mistra Jana Husa v roce 1915 se začalo pátrat, kde vlastně slavná Betlémská kaple stávala. Jasno do celé věci vnesl objev protokolu magistrátní stavební komise z roku 1836, v němž bylo uvedeno, že pro stavu domu na Starém Městě čp. 255 má být použito starého zdiva, a to až do výše druhého patra. Architekti pak s pomocí sond, které ze svého hradil pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk, objevili množství původních gotických stěn i oken.

Nebýt komunistického puče v únoru 1948, nová Betlémská kaple by zřejmě nevznikla: o její obnově se rozhodlo v době, kdy se nemusely brát ohledy na soukromé vlastnictví. Činžovní dům na Betlémském náměstí byl v roce 1949 vyvlastněn, zbořen a na jeho místě pak architekt Jaroslav Fragner s podporou předních historiků a Klubu za starou Prahu vybudoval podle veškerých dostupných historických obrazů a rytin repliku původní Betlémské kaple. Společně s domem kazatele byla slavnostně otevřena 5. července 1954, od roku 1962 je národní kulturní památkou
 

Nová Betlémská kaple

Fragner sice využil moderní materiály, například železobeton, ale fragmenty starého zdiva skutečně přesahovaly skromná očekávání – původní je například ostění asi do poloviny výšky dvou oken na severní stěně anebo nápis Jana Husa – De sex erroribus, O šesti bludech, fragment z roku 1412. O výzdobě se ale nevědělo vůbec nic, a tak stěny vyzdobili studenti Akademie výtvarných umění obrazy a texty z Jenského kodexu, Richenthalovy kroniky, Velislavovy bible, Jistebnického kancionálu a jiných soudobých pramenů.
Po dokončení kaple se úprav dočkal i suterén, tedy původní sklepení činžovního domu; označuje se jako Lapidárium a bývá přístupné jen v době konání výstav. V přilehlém Domě kazatelů vznikl výstavní prostor. Vzpomínáte na podsklepenou kamennou sladovnu v Křížově zahradě? Tvoří základy pro obydlí pro kazatele a správce Betlémské kaple a je tak ještě starší než základy Betlémské kaple. Z původního domu kazatele se dochovaly části stěn, sakristie a v prvním patře světnice kazatele, kterou zdobí pamětní deska s bronzovým medailonem Mistra Jana Husa od Bohuslava Schnircha. Nyní tu probíhají výstavy, zatímco Betlémská kaple slouží jako slavnostní aula Českého vysokého učení technického v Praze. Konají se zde slavnostní promoce a jednou v roce ekumenické shromáždění na den upálení Mistra Jana Husa (6. července 1415).
 

Mistr Jan Hus: Buďte na Betlém laskavi

Poslední úpravy proběhly v roce 2015 v souvislosti s 600. výročím úmrtí Mistra Jana Husa. Do zvonice Betlémské kaple byl umístěn nový zvon z mědi a cínu, pojmenovaný Mistr Jan; zvonař Michal Votruba jej v prosinci 2014 odlil přímo před Betlémskou kaplí a podle svých slov přitom měl před očima slova Mistra Jana Husa, která napsal z Kostnice v dopise přátelům v Čechách krátce před svou smrtí: „Buďte na Betlém laskavi“.

Druhou novinkou je umělecká instalace na jižní fasádě, s jejíž pomocí se na stěnu promítá nápis „Za pravdu“. Plně čitelný bývá pouze v červnu a červenci od 14 do 16 hodin (a navíc pouze za slunečného počasí), nejlépe pak je patrný pouze dvakrát do roka: 6. června, kdy Husův proces v Kostnici začal, a 6. července, kdy Jan Hus zemřel.

Kromě Betlémské kaple, kde Mistr Jan Hus kázal, je stejná instalace v němčině k vidění v Kostnici na fasádě Stephanschule, kde byl vězněn.
 

Betlémské kostely a kaple na Poli pastýřů

  • Jak dalece se liší „Betlém“ v Praze od Betléma skutečného a tamních kaplí? Se seriálem #světovéČesko se pojďte vypravit tam, kde se Ježíš Kristus narodil: do Palestiny, do města Betléma.
  • Od zasněžených krajinek v českých betlémech se Betlém hodně liší. Jsou tu desítky kostelů a svatyní, z nichž nejdůležitější je bazilika Narození Páně na náměstí Jesliček. Pod křižáckým kostelem, který připomíná pevnost, se nachází systém přírodních vápencových jeskyní, jedna z nich je označována jako místo narození Ježíše Krista. Přesné místo označuje čtrnácticípá hvězda přímo pod hlavním oltářem.
  • V těsné blízkosti stojí kostel sv. Kateřiny, odkud se každý rok vysílají vánoční bohoslužby.
  • Jihovýchodně od Betléma na západním břehu Jordánu leží pole, kde pastýři shromažďovali svá stáda a odpočívali u nich. Je to místo Zvěstování: právě tam se pastýřům v noci zjevil anděl a zvěstoval jim velikou novinu. Dnes zde stojí poutní kaple Field Chapel, vybudovaná františkány v polovině 20. století. Příběh popisují výjevy na stěnách, kupole kaple pak připomíná noční oblohu.
Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů Kultura

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.