ÚvodAktuality#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana
Příroda

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

  • 9. října 2020
Tisíce let byl v Evropě doma, až jej v 19. století člověk vyhubil. Řeč je o evropském divokém koni tarpanovi, který obýval lesy a stepi východní a střední Evropy. Mezi přímé potomky tohoto původního evropského koně patří huculové, horské a velmi houževnaté plemeno, kterému se u nás daří. V České republice žije více než polovina světové populace těchto koní.

Huculové jsou zařazeni do genových zdrojů České republiky

Hucul
Tarpan
huculHuculský kůň se považuje za nejpřímějšího potomka divokého koně evropského – tarpana, který v roce 1879 vyhynul. První zmínka o huculovi pochází z knihy „Hippica“ od Mikołaje Dorohostajského z roku 1603. Toto plemeno vzniklo v Bukovině a ve východních Karpatech. Hucul je jedním z nejstarších primitivních plemen získaný křížením různých koní, jako je tarpan, kůň Przewalského, ale i arabští, turečtí, tatarští koně a koně s norskou krví.
 
huculovéHuculský kůň je menšího vzrůstu, měří v kohoutku 134-146 cm. Na svou velikost je výjimečně silný a vyniká obratností v terénu. Je dlouhověký, odolný, vytrvalý a přizpůsobený horským podmínkám. Jméno získal po východoslovanském etniku Huculů, karpatských horalů.

Dnes jsou huculové zařazeni na seznam českého hmotného kulturního dědictví a řadí se také do genových zdrojů České republiky. V současnosti u nás žije více než polovina světové populace těchto koní.


Základem hucula je tarpan a kůň Przewalského

HuculHouževnatý horský koník se vyvinul pravděpodobně už počátkem čtvrtohor přímo z tarpana lesního. Odborníci předpokládají, že vzešel jako divoký kůň z křížení tarpana a koně Przewalského. Tuto teorii dokládá úhoří pruh na hřbetu zvířete a zebrování na nohou. Jeho původní domovinou byly především rumunské a ukrajinské Karpaty. Lidé jej začali využívat v zemědělství a v zápřahu.
 
Samotné pojmenování hucul má snad původ v rumunském „hoc“ (loupežník) a „ul“ („ten“). Národ karpatských horalů zřejmě vznikl v průběhu 17. a 18. století z obyvatel východní Evropy, kteří uprchli před válečnými událostmi do odlehlých částí Karpat. Podle tradice pořádali Huculové loupeživé výpravy do nížin, aby pak na svých drobných houževnatých konících zmizeli i s kořistí v nepřístupných horách.
 
Hucul může být zbarvením hnědák, plavák nebo myšák. Huculští koně jsou chováni v těchto zemích: Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Rakousko, Ukrajina, Německo a Francie.
 

Co se stalo s tarpany?

TarpanDivoký kůň tarpan od nepaměti žil ve střední a východní Evropě. Vyskytoval se tam už v poslední době ledové. Při změně podnebí se zčásti stáhl na východ do černomořských stepních oblastí, zčásti zůstal ve střední Evropě. Vyvinuly se dvě formy – lesní a stepní. Lesní tarpani žili na sever od Alp po hranici stepí na východě. Stáda stepních tarpanů se zase vyskytovala na pláních Ruska, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Maďarska. Tarpani byli stádovými zvířaty a žili stejným způsobem života jako například koně Przewalského – ve stádech čítajících od 5 do 20 kusů, která vedl jeden dospělý hřebec.
 
TarpanTarpan byl menšího vzrůstu než dnešní domácí koně a proti koni Przewalského byl štíhlejší a lehčeji stavěný. Zbarven byl šedavě, často až s tmavě myší barvou, na zádech měl tzv. úhoří pruh tmavěji zbarvené srsti a na nohách lehounce naznačené zebrování. Hříva byla krátká a stojatá, uši špičaté a tmavými žíněmi porostlý ocas byl kratší než u domácích koní.
 
Lidé se je snažili zdomestikovat, avšak tarpani se ochočit nedali a na práci se nehodili. V tahu byli nepoužitelní ale i když se naučili chodit pod sedlem, nebyli lidem nijak zvlášť užiteční. Proto je začali je lovit na maso a vybíjet jako škůdce a konkurenty domácích koní. V polovině 70. let 19. století žila na jižní Ukrajině poslední skupinka divokých tarpanů, z níž nakonec zůstala jediná klisna. Tu pro svou zábavu však místní na Vánoce roku 1879 uštvali. Posledními ruskými tarpany byli dva (vykastrovaní) samci v petrohradské a moskevské zoo, kteří uhynuli v letech 1886-1887. Za 1. světové války žil na východě Ukrajiny úplně poslední plodný samec, kterého však zemědělci v hladových poválečných letech snědli.

taarpaniVědecký svět si až příliš pozdě uvědomil, jakou ztrátu způsobilo vybíjení tarpanů. Po první světové válce přistoupili Poláci k zpětnému vyšlechtění těchto koní. Základem obnoveného „chovu“ tarpanů bylo starobylé plemeno nazývané konik, v jehož žilách zřejmě kolovalo velké množství tarpaní krve. Křížením koniků, kteří se nejvíce podobali tarpanům ze starých obrázků, vznikli koně, které lze považovat za velmi podobné původnímu tarpanovi. S novodobými tarpany se můžete setkat i u nás, chová je Zoopark v Chomutově. Ten je získal již roku 1985 z Polska. V zooparku se narodilo 11 hříbat a v současné době je zde chováno 8 tarpanů. Zajímavé je také to, že za představitele domácích koní s příměsí krve tarpana se mimo huculů řadí i starokladrubský kůň.
 

Kde se setkáte s huculy

farma hucul vítkoviceJedním z tradičních míst chovu huculských koní je Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory, v obci Vítkovice, v západní části Krkonoš. Na 170 hektarech pastvin, jež sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice. Mezi služby, které Farma Hucul svým návštěvníkům nabízí, patří výuka jízdy na koni, vyjíždky do terénu, dětské tábory a ubytování.
 
Farma Y CunkovTaké Farma /Y Cunkov u Jistebnice chová huculské koně. Nachází se v krásném prostředí Čertovy hrbatiny mezi obcemi Sedlec-Prčice a Jistebnicí. Chovatelé se zabývají chovem a výcvikem huculských koní. Příchozím nabízejí jízdu na koních, výuku na jízdárně nebo projížďku kočárem či ve sportovním vozíku.
 
Kopcovitá krajina Středního Povltaví je domovem huculů z farmy Čapí letka. Farma se nachází nedaleko přehrady Orlík. V okolí je krásná příroda, cykloturistické trasy, agroturistika, přírodní a kulturní zajímavosti a lidová architektura. Pro zájemce je zde připraven pobyt na farmě.

Farma OlšovkaFarma Olšovka se nachází přibližně 35 km jižně od Plzně, v nádherné krajině s výhledem na Šumavu. Statek, jehož historie sahá do počátku 17. soletí, je v současné době provozován jako rodinná farma se zaměřením na chov huculských koní, masného skotu, ovcí a vodní a hrabavé drůbeže. Na farmě se můžete ubytovat a využít i další služby: relaxační vyjížďky na koni, výuka jízdy na koni, hipoterapie, atp.
Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Koňský víkend u přehrady Orlík – pobyt na farmě Čapí letka Letní sporty

Koňský víkend u přehrady Orlík – pobyt na farmě Čapí letka

Farma s chovem huculských koní, koz a bernských salašnických psů, která nabízí ubytování v dřevem obložených domcích nebo stanech. Čapí letka má vlastní tábořiště o rozloze 3 ha na okraji malebné vesničky Mokřice nedaleko Orlické přehrady.

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory Příroda

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Na 170 hektarech pastvin v západní části Krkonoš, které sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice.

Farma Olšovka – statek s krásou huculských koní Letní sporty

Farma Olšovka – statek s krásou huculských koní

Farma Olšovka se nachází přibližně 35 km jižně od Plzně, v nádherné krajině s výhledem na Šumavu. Statek, jehož historie sahá do počátku 17 soletí, je v současné době provozován jako rodinná farma se zaměřením na chov huculských koní, masného skotu a ovcí.

Další aktuality

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj
Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj
Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj
Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj
V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj