ÚvodAktuality#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb
Památky

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

  • 18. února 2021
Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

Roztančené linie Tančícího domu

Zvlněné stěny a zmuchlaný papírový pytlík, dvě známé stavby architekta Gehryho: Tančící dům v Praze a nová budova University of Technology v australském Sydney.
Praha
Sydney
Jako město zasažené ničivými nálety za druhé světové války se Praha musela během druhé poloviny 20. století vypořádat s řadou prázdných míst v historickém centru. Důvod vybombardování prostoru kolem Jiráskova a Karlova náměstí je nejasný a nejčastěji se mluví o navigačním omylu amerických letců. Proluka na nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí zůstala dlouho prázdná: jako by dlouhá desetiletí čekala na stavbu, která si reprezentativní místo s výhledem na Pražský hrad a Malou Stranu skutečně zaslouží. Tím se stal Tančící dům, stavba, která vrátila Prahu na mapu současné světové architektury a zároveň první stavba špičkového světového architekta, která vznikla v Praze po sametové revoluci. Vznikl v letech 1992–1996 a jak ukáže následující příběh, u jeho zrodu stála řada náhod.
 

Tančící dům: ikonická stavba na nábřeží Vltavy

Spoluautorem je Vlado Milunić, český architekt jugoslávského původu, který kdysi bydlel v sousedním domě na nábřeží spolu s Václavem Havlem. Jak architekt vzpomíná v knize Tančící dům, s Havlem se mimo jiné bavili také o tom, že by bylo úžasné, kdyby na sousední, koncem války vybombardované parcele, stál dům celý věnovaný kultuře. „…Pak jako zázrakem náhodou přišla sametová revoluce a Václav se z nepřítele státu náhodou stal jeho prezidentem,“ píše Milunić. „Na základě náhodné zmínky prezidenta Václava jsem dostal objednávku na studii nárožního domu s kulturní náplní. Chtěl jsem, aby dům, který vznikl na základě a jako důsledek sametové revoluce, byl její reflexí. Proto jsem navrhl objekt složený ze dvou částí, statické a dynamické, podobně jako společnost, kdy se její menší část oddělila od většinové, staticky totalitně strnulé a vydala se do světa změn. Můj projekt se čirou náhodou zalíbil mému příteli Pavlu Kochovi, který náhodou v Praze zastupoval holandskou společnost Nationale Nederlanden. Z taktických důvodů jsme pro realizaci budovy náhodou získali velmi vhodného partnera, architekta Franka Gehryho. Další náhodou došlo k tomu, že dva architekti z odvrácených konců zeměkoule ve vzácné shodě postavili za holandské guldeny Praze hezký odvážný dárek, který se stal pozitivním symbolem města, tancem nad koncem totality. Byla to úžasná doba a náš dům je toho dokladem…“
Těch náhod bylo opravdu hodně: jen na několika předchozích řádcích jich napočítáte sedm.
 

Ginger & Fred v Praze

Slavný taneční pár Freda Astaira a Ginger Rogersovou nepřipomínají jen romantické muzikálové a taneční filmy, ale také Tančící dům. Jméno dostal podle tvaru dvou nárožních věží, kdy tanečníka představuje věž kamenná a jeho partnerku s rozevlátou sukní věž skleněná. Dům s prvky dekonstruktivismu byl vyprojektován za pomoci na svou dobu revolučních počítačových technologií a při stavbě se uplatnila řada inovativních materiálů a postupů. Od začátku v něm byly kancelářské prostory, které upravovala například architektka Eva Jiřičná. V domě sídlí rovněž Galerie Tančící dům a Dancing House Hotel; luxusní apartmány Ginger Royal Suite a Fred Royal Suite jsou umístěné přímo ve věžích budovy.

V sedmém patře Tančícího domu se nachází Ginger & Fred restaurant, Glass bar a vyhlídková terasa, odkud můžete obdivovat kruhový výhled na Prahu. Na portálu Kudy z nudy jsme ji zařadili do výčtu 21 ikonických staveb 21. století; podívejte se na ty další.
 

Frank Owen Gehry a jeho ikonické stavby

  • Frank Owen Gehry (* 28. února 1929 Toronto, jako Ephraim Owen Goldberg) je americko-kanadský architekt. Pochází z druhé generace polských Židů; jeho dědeček odešel z Lodže v roce 1908.
  • Jako architekt si rád pohrává s tvary budov, křivkami a vlnami. Roztančené linie Tančícího domu se dají najít i u starších staveb, což byly například budovy Vitra Design Muzea v německém Weilu nad Rýnem (1989) a Amerického kulturního centra v Paříži (1988–1994, Gehryho první realizace velké kulturní instituce mimo území Spojených států).
  • Gehryho dílem je rovněž hudební pavilon pro venkovní letní koncerty v Millenium Parku v centru Chicaga, největší koncertní scéna pod širým nebem ve Spojených státech s vlajícími křivkami nerezové oceli.
  • Patrně nejproslulejší Gehryho stavbou je Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau, dokončené roku 1997. Společně s Tančícím domem či budovou nadace Louise Vuittona uprostřed Boulogneského lesíku v Paříži (2001–2007) je přímým důkazem toho, že Gehryho stavby díky nezaměnitelnému rukopisu přitahují pozornosti široké veřejnosti a po bouřlivých počátečních debatách se rychle zařadí mezi obdivované turistické atrakce.
  • Architekt Vlado Milunič sice nejprve uvažoval o spolupráci s Francouzem Jeanem Nouvelem, pozdějším autorem budovy Zlatý anděl na Smíchově, ale nakonec oslovil Gehryho. Ten prý prohlásil, že pro zemi, jež dala Americe Jaromíra Jágra, udělá cokoli.
  • K posledním stavbám Franka Gehryho patří koncertní hala Walta Disneyho v Los Angeles, všemi barvami hrající Biomuzeum v Panamě, sídlo společnosti Facebook v kalifornském Menlo Parku, centrála stejné firmy v londýnském West Endu či budova University of Technology v Sydney. O svém prvním projektu pro Austrálii Gehry poznamenal, že to je prý naposledy, co navrhnul budovu, která vypadá jako zmuchlaný papírový pytlík.
21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Jiráskův most v Praze Památky

Jiráskův most v Praze

Jiráskův most je sedmý most přes Vltavu směrem po proudu řeky v Praze spojující z Jiráskova náměstí pravobřežní pražské Nové Město a levobřežní čtvrť Smíchov.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou Kultura

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od roku 2016 změnila původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Zaměřuje se na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Dancing House – hotel Tančící dům Ubytování

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě Gurmánská turistika

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

V 7. patře Tančícího domu s úchvatným výhledem na Pražský hrad a Malou stranu se od konce dubna 2014 v prostorách bývalé restaurace Céleste nachází příjemná restaurace Ginger & Fred.