Ačkoli
Toulovcovy maštale neleží za sedmero horami a sedmero řekami, ale na
Českomoravském pomezí mezi
Prosečí a
Litomyšlí, jejich jméno zní trochu jako z pohádky. Ostatně pokud se do dobře ukrytého a málo známého skalního města vypravíte, o pohádkové příběhy a legendy budete zakopávat na každém kroku. Včetně té hlavní, a to jak vlastně Maštale ke svému jménu přišly.
Maštale bez koní
Koně v
Maštalích dávno nenajdete a kdo ví, zda tu někdy byli. Říká se, že v krajině zbrázděné řadou strží a soutěsek kdysi řádil
loupeživý rytíř Toulovec aneb
malý český Robin Hood: bohatým bral, chudé, nemocné a trpící obdarovával. S tlupou svých věrných kumpánů se ukrýval v nepřehledném labyrintu pískovcových skal, které dnes nesou jeho jméno, a tady také schovával svůj lup, koně a dobytek.
Podobně jako anglický lidový hrdina ze Sherwoodu měl dvě tváře i rytíř Toulovec. Podle historických pramenů totiž na počátku 15. století v
Litomyšli skutečně žil
Vavřinec Toulovec z Třemošné, ctihodný měšťan proslulý svou dobročinností. V erbu měl toulec se šípy a vlastnil krčmy, mlýny, pivovar i vesnice. Protože jinak se toho o něm moc neví (a i to málo, co se ví, většinou má víc verzí), má se za to, že podobně jako jiní dobrodruzi v určité chvíli pověsil loupežnické řemeslo na hřebík a začal sekat dobrotu.
Když v roce 1412 nebo 1413 zemřel, pochovali ho u kostela nebo přímo v kostele na Špitálku. A aby těch pověstí nebylo málo, vypráví se také o podzemních chodbách, které z jeho domů vedly do sousedních vesnic anebo dokonce až do nedalekého skalního města, kde prý měl až do smrti ukryté své nevyčerpatelné bohatství.
Toulovcovy ukryté poklady
Dnes má Toulovcovo bohatství podobu přírodní rezervace se spoustou krásných zákoutí, kde se vyskytují vzácné a chráněné rostliny i živočichové. Na dvě části je rozděluje silnice, vedoucí od
Nových Hradů na jih do
Proseče. Nepočítejte ale s tím, že pitoreskní pískovcové útvary uvidíte v krajině kolem sebe třeba cestou autem: takzvané
Městské maštale i Toulovcovy maštale jsou zanořené v terénu, v úzkých údolích a skalnatých stržích, které během věků vymlela
říčka Novohradka a její přítoky.
Jsou to dva různé světy: na náhorních plošinách se táhnou borové lesy plné vřesu, borůvek a brusinek, ale kdo chce objevovat stovky nejrůznějších jeskyněk, věží, pilířů a roklí, musí sestoupit mnohem níž. V soutěskách často leží stín, roste tu kapradí a mech, zkrátka je to jiný svět – svět Vavřince Toulovce, muže dvou tváří s nejasnou minulostí.
O radost výletníků se starají také tři rozhledny –
Terezka na Pasekách, v místní části
Proseče,
Toulovcova rozhledna mezi obcemi Budislav a Jarošov u Litomyšle a
Borůvka u obce Hluboká. Maštalemi prochází spousta značených cest a cyklostezek pro
nenáročné i
zkušené cyklisty.
Pokud budete mít dost času, prozkoumejte také údolí Prosečského potoka; narazíte tu třeba na
skalní útvary Kolumbovo vejce či
Kazatelnu anebo na
skálu se sochou udatného zajíce, který dokázat utéct honicím psům.
Co musíte vidět?
- Na severním okraji Toulovcových maštalí objevíte české Versailles – rokokový zámek v Nových Hradech se zahradami, bludištěm, Galerií anglických klobouků, Muzeem motokol a dalšími lákadly.
- Za bližší seznámení stojí také unikátní pískovcové sklepy ve Zderazi, které sloužily k uskladňování potravin i bydlení ještě na začátku 19. století, Muzeum dýmek a Planetární stezka v Proseči.
- Světovým protějškem Maštalí je lotyšská přírodní rezervace Līču-Laņği klintis, oblast jižně od města Valmiera. Asi kilometr dlouhý pískovcový útes se tyčí nad řekou Gauja, v nejvyšších místech dosahuje výšky asi 30 metrů. Kolem útesů vede pohodlná pěší stezka. Prameny na úpatí útesu vytvořily řadu jeskyní rozmanitých velikostí a délek. Nejdelší je jeskyně Laņģu v jižní části útesů s délkou bezmála padesát metrů. Ještě větší jeskyně, která se nacházela v severní části útesů, se po pádu stropu proměnila v podivuhodnou roklinu s vysokými strmými zdmi. V útesu Līči-Laņģi najdete celkem osm velkých pramenů a devět jeskyní a výklenků.