ÚvodAktuality#světovéČesko a krásná jezera: Černé, Čertovo a Gosh
Příroda

#světovéČesko a krásná jezera: Černé, Čertovo a Gosh

  • 18. dubna 2020
Kdo se někdy toulal Arménií a poznal kouzelnou nedotčenou krajinu národního parku Dilijan, možná navštívil i jezero Gosh. Podobné přírodní poklady najdete i u nás, například ledovcová jezera Šumavy. S jezerem Gosh má leccos společné to nejznámější, Černé.

Černé jezero je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice

Černé jezero
Gosh
Nekorunovaným králem šumavských jezer je Černé jezero, s rozlohou 18,47 ha a hloubkou 39,8 m největší a nejhlubší.

Jméno dostalo podle černé hladiny způsobené odrazem okolních lesů a také bezmála deset metrů vysoké vrstvy kalu; ten má na svědomí pyl z okolních jehličnanů, který se na dně jezera ukládá po statisíce let. Díky minimu slunečního světla se leckomu zdá, že jezero je opravdu černočerné jako tma, ale nebývalo vždy Černé: v minulosti se mu říkalo také Bystřické, Železnorudské či Dešenické.
 

Černé jezero a dlouhý výlet Královským hvozdem

S nadmořskou výškou 1 008 m je Černé jezero paradoxně nejníže položené ze všech šumavských jezer a ze všech pěti na české straně Šumavy je také nejlépe dostupné. Ať už sem jdete pěšky nebo jedete na kole či autem, nejbližším výchozím bodem je Špičácké sedlo mezi Hojsovou Stráží a Špičákem. Je tu velké parkoviště s dalšími službami a k jezeru vás dovede přibližně tři kilometry dlouhá asfaltka, vedená společně s naučnou stezkou prakticky po vrstevnici.  Rodiny s dětmi mohou využít hravou Datlíkovu stezku či stezku Po stopách zajíce.

Pokud se nemusíte vracet do Špičáckého sedla třeba k autu, nevracejte se, byla by to škoda. Od Černého jezera totiž můžete dál pokračovat úbočím Královského hvozdu po červené turistické značce a cyklotrase 2055 k vodopádu Bílá strž a dál třeba až do Svaté Kateřiny u Nýrska. Pro koho by 24 kilometrů dlouhá trasa byla příliš náročná, může na řadě míst odbočit a sestoupat z kopců třeba do Hamrů anebo k vodní nádrži Nýrsko.
 

Čertovo jezero

Při pohledu na mapu leckoho napadne spojit výlet k Černému jezeru s nedalekým Čertovým jezerem. Leží na jihovýchodním úbočí Jezerní hory v nadmořské výšce 1 030 metrů a jeho jméno bývá odvozováno od podivně temné hladiny, která prý působila tísnivým dojmem. Vztahovalo se k němu také místní lidové přísloví, které si můžete na místě ověřit: Jsou-li mlhy nad jezerem, sprchne ještě před večerem.

Obě jezera mají díky geografické blízkosti leccos společného – například přírodní rezervaci, kterou kolem obou jezer již v roce 1911 zřídil tehdejší majitel panství Hohenzollern. Od Černého jezera se Čertovo jezero ovšem liší jedním podstatným detailem: vodu z něj totiž odvádí Jezerní potok do Železného potoka, který dál ústí do řeky Regen a ta se vlévá do Dunaje, takže Čertovo jezero patří k úmoří Černého moře, zatímco vody Černého jezera odtékají do moře Severního. Pokud se proto od Černého jezera vydáte po sice značené, ale úzké a kamenité cestě k Čertovu jezeru, v sedle mezi Jezerní horou (1 343 m) a Malým Špičákem (1 159 m) překročíte hlavní evropské rozvodí. Od nej pokračuje pohodlnější cesta převážně přes pařezy a kořeny vzrostlých stromů až k rozcestí u Jezerního potoka a následně k Čertovu jezeru.
 

Gosh, poklad skrytý v lesích Arménie

Kdo se někdy vydal za dobrodružstvím do Arménie, možná se zatoulal ke klášteru Goshavank. Na přelomu 12. a 13. století patřil k nejvýznamnějším v zem; jeho představeným byl středověký učenec Mkhitar Gosh (1130–1213), na jehož počest klášter dodnes nese jeho jméno. A nejenom klášter: pod ním se rozkládá vesnička Gosh a o necelé tři kilometry dál v horských lesích buků, dubů a habrů leží stejnojmenné jezero.
Kláštery vysoko v kopcích jsou pro Arménii typické podobně jako chačkary, kamenné stély s bohatou ornamentální výzdobou. Takzvané vyšívané kameny můžete vidět i v Goshavanku, který stojí v nadmořské výšce 1 220 metrů, malebné jezero se rozlévá v prohlubni na horském svahu o více než 200 metrů výš. Když se na něj podíváte z výšky, nepřipomene vám jezerní poklady naší Šumavy?
 
Naučná stezka Špičák – Černé jezero Příroda

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Nenáročná trasa vás provede po zpevněné komunikaci z parkoviště Špičácké sedlo až k Černému jezeru se zaměřením na přírodovědu, využití vodní energie a historii.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje Příroda

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky Příroda

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Prášilské jezero Příroda

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Jak poznat Plzeň za jeden den

Jak poznat Plzeň za jeden den

11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj
Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj
Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj
Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj
Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj