ÚvodAktuality#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem
Životní styl

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

  • 12. října 2020
Je to už bezmála 300 let, co se na evropských stolech poprvé objevil porcelán zvaný cibulák. Než se propracoval od tmavých odstínů k bílému podkladu a modrému zdobení, pár desítek let to trvalo. Postupně ale začal být tak oblíbený, že na jeho výrobě založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.

Bílý porcelán a modré ozdoby: český cibulák si vypůjčil vzory z míšeňského porcelánu, originál ale pochází z Číny

činský porcelán
porcelán z Míšně
První zprávy o porcelánu přivezl z Číny Marco Polo koncem 13. století, ale recepty na složení porcelánové hmoty i výrobní postupy zůstaly pro Evropany ještě dlouho tajemstvím. Začátkem 18. století se do pátrání vložil saský kurfiřt Fridrich August I., známý jako August II. Silný. Bonviván a milovník umění tehdy pověřil svého dvorního alchymistu Johanna Friedricha Böttgera a dva fyziky, aby složení porcelánu důkladně prozkoumali. Podařilo se a „bílé zlato“ se konečně mohlo začít vyrábět i v Evropě. Cibulák, slavný porcelán s modrobílým dekorem, je proto téměř stejně starý jako známá míšeňská porcelánka.
 

Cibulák bez cibule

Cibulové vzory, ručně malované podglazurní modří, v Míšni převzali z původních čínských předloh. Ačkoli se porcelánu říká cibulák, cibulky v dekoru nenajdete, ve skutečnosti jde o granátová jablka. Kombinují se s japonskými broskvemi, květy a poupaty chryzantém či aster a s pivoňkami, vinoucími se kolem bambusových tyčí. Vzhled cizokrajných rostlin přizpůsobily evropské porcelánky zdejšímu vkusu, ale východoasijská symbolika dodnes zůstala stejná: granátové jablko je symbolem plodnosti, pivoňka zastupuje bohatství a vznešenost, bambus horní společenské vrstvy, chryzantémy nebo astry značí čas a broskev nesmrtelnost.
 

Cibulák z Dubí

V roce 1864 koupil dubský průmyslník Anton Tschinkel takzvaný Dolní lesní mlýn v dnešní Tovární ulici a zřídil v něm výrobnu majoliky. V roce 1885 továrnu získala firma C. Teichert z nedaleké Míšně, která v Dubí zavedla výrobu porcelánu s cibulovým dekorem. Až do roku 1956 se každý kousek označoval logem s nápisem MEISSEN v oválném rámečku.

Dnes se společnost v Dubí u Teplic jmenuje Český porcelán. Sortiment cibulového porcelánu se každý rok rozšiřuje přibližně o deset nových modelů, a to jak v rámci sběratelských edicí, tak v podobě nových užitkových a ozdobných tvarů. Počet vzorků v cibulovém provedení se pomalu blíží k tisícovce. Vyrábí se tu i řady jiných produktů, ale cibulák je nejznámější. Na rozdíl od jiných porcelánových sad se sbírky cibuláku dají neustále rozšiřovat a doplňovat, rozbité kousky navíc snadno nahradíte novými.

Pěkný výstavní prostor získal dubský cibulák a porcelán z dalších manufaktur a porcelánek v Podkrušnohoří v Domě porcelánu s modrou krví. Vznikl rekonstrukcí bývalého kina v Dubí a k vidění je například hotelový porcelán firmy G. Benedikt 1882 z Karlových Varů, kousky od duchcovské porcelánky Royal Dux, od firmy Haas & Czjzek z Horního Slavkova anebo růžový porcelán, který jako jediná vyrábí v tuzemsku z probarvované hmoty porcelánka z Louček. Kromě tradičních modře malovaných kousků je vystavený i porcelán zdobený zeleně a červeně, sedmibarevný cibulák anebo kousky, kde cibulový vzor zvýrazňují domalby drahými kovy a rubínovou barvou.
 

Po stopách porcelánu s modrou krví

V Domě porcelánu s modrou krví rovněž sídlí informační centrum a můžete si tu objednat exkurzi do výroby Českého porcelánu. Projdete výrobou od skladu surovin po expedici výrobků, ale hlavně uvidíte, jak se světoznámý cibulák dekoruje původní podglazurovou technologií. Možná vás překvapí to, že nanášený prášek má velice tmavou až černou barvu a kobaltově modrá barva vystoupí teprve po přeglazování. Díky tomu cibuláku neublíží mikrovlnky ani myčky nádobí.

Porcelánka v Dubí pořádá kromě prohlídek závodu také porcelánové jarmarky a další akce, využít můžete i několik kratších Porcelánových stezek. Zavedou vás k dalším zajímavým místům v okolí, kde pečují o vzácné kousky cibulového porcelánu, například do expozice historie výroby porcelánu a keramiky Regionálního muzea v Teplicích nebo na zámek Duchcov. Dobové fotografie prozrazují, že unikátní sbírky porcelánu, keramiky a fajánse bývaly vystaveny ve speciálním sběratelském kabinetu v podobě porcelánových pyramid.
 

Porcelánové cesty za cibulákem

  • Otevřením Domu porcelánu s modrou krví se Dubí stalo jednou ze zastávek Porcelánové cesty, která spojuje místa spojená s výrobou porcelánu. Navazuje na 550 km dlouhou Porzellanstraße, která spojuje porcelánové manufaktury, muzea porcelánu i velké výrobní závody v Německu. Na našem území vede od zámku Mostov přes Sokolov, Horní Slavkov a Loket s originálním Muzeem lázeňských pohárků a hradní expozicí porcelánu do Karlových Varů a dál přes Novou Roli s návštěvnickým centrem porcelánky Thun 1794, Ostrov a Klášterec nad Ohří do Duchcova a Dubí. Na zámku v Klášterci nad Ohří je vystavený porcelán ze všech koutů světa; jedná se o sbírku Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
  • Kousek od muzea porcelánu v areálu porcelánky v Dubí si všimněte sochy z dubového dřeva, která drží podnos s cibulákem. Byla odhalena ke 150. výročí založení továrny v roce 2014.
  • Míšeňská porcelánka, založená roku 1710, patřila k nejslavnějším manufakturám svého druhu v Evropě a funguje dodnes pod názvem Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH. První výrobky nebyly bílé, ale po vzoru orientálních nádob tmavohnědě a černě zabarvené a zdobené zlaceným dekorem.
  • Výrobky z Míšně se dají snadno poznat podle značky: zprvu se kreslily na dno, pak se ryly do barvy pod glazuru. Značky AR (Augustus Rex, monogram krále), K.P.M (Königliche Porzellan-Manufaktur), M.P.M. (Meissener Porzellan-Manufaktur) a K.P.F. (Königliche Porzellan-Fabrik) už kolem roku 1720 vystřídaly dva zkřížené meče, jedna z nejstarších značek porcelánu v Evropě.
Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček Zážitky

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček

Děti ze základních škol si vlastním, kreativním způsobem natisknou, ozdobí, a tím vytvoří svůj vlastní hrníček. Hrníčky budou vypáleny a poté zaslány poštou na zapsanou adresu školy.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří Kultura

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Po „bílém zlatě“ v podobě nádherného křehkého porcelánu toužila Evropa od 13. století, kdy se první kousky objevily na stolech králů a knížat. První ryze český porcelán se začal vyrábět před dvěma sty lety. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánky, společně působící pod značkou Thun 1794.

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu Zážitky

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu

V prostorách porcelánky Thun 1794 a.s. v Nové Roli byla otevřena tzv. Porcelánová zastávka – vstupní brána stávajícího Návštěvnického centra. Jedná se o expozici, kde se seznámíte se současnou produkcí porcelánky od samotné těžby kaolinu přes jednotlivé výrobní postupy, až po finální výrobky.

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí Kultura

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, turistické informační centrum či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu Zážitky

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji Zážitky

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role Kultura

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.

Expozice Holky z porcelánu  porcelánky Thun Kultura

Expozice Holky z porcelánu porcelánky Thun

Nahlédněte s námi pod pokličku výroby porcelánu a navštivte naši novou expozici Holky z porcelánu u největšího českého výrobce Thun 1794 a.s. v Klášterci nad Ohří.

Další aktuality

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj
Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

31. květen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

29. květen 2024 7:46
Zážitky, Ústecký kraj
Teplice zahajují lázeňskou sezónu

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

23. květen 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj