ÚvodAktuality#světovéČesko a Solnice v Českých Budějovicích: od skladu soli až k restauraci s pivovarem
Památky

#světovéČesko a Solnice v Českých Budějovicích: od skladu soli až k restauraci s pivovarem

  • 15. září 2021
Solnice na Piaristickém náměstí je klenotem historického centra Českých Budějovic. Získala několik ocenění, vyhrála v soutěži Jihočeská památka roku, a dokonce se mihla i ve známé filmové pohádce. Budova, která dřív sloužila jako sklad soli, se před časem proměnila v restauraci s velmi neobvyklým pivovarem.
Dva sklady soli, které prošly velkorysou proměnou: Solnice na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích z 16. století a barokní sklad soli ve slovenském Prešově
České Budějovice
Prešov
Příběh Solnice, jedné z nejstarších budov v Českých Budějovicích, se začal odvíjet v roce 1531. Sůl se z alpských zemí ale do Čech dopravovala už mnohem dřív; nejznámější byla Zlatá stezka z Pasova do Prachatic, které začala ve 13. století konkurovat silnice z Mautern do Cáhlova (Freistadt) a dál do Českých Budějovic. Význam města stoupal a od 16. století známe díky rejstříku solních počtů i přesná čísla. Například roku 1571 dojelo do solnice v Českých Budějovicích 21 873,6 q soli na 3 522 povozech. Sůl se vozila po celý rok, na vůz se nakládalo průměrně 6,16 q a největší zásoby se nashromáždily v zimě. Část soli se prodala ve městě, část odváželi formani do východních Čech a na Moravu, největší množství ale putovalo na lodích do Týna nad Vltavou, kde bývala další solnice, a dál do Prahy a středních Čech.
 

Solnice a pivovod

Gotická budova českobudějovické solnice byla postavena v roce 1531 jako městská sýpka. Kromě soli a obilí se v ní skladovaly i zbraně. Nikdy v ní neproběhly žádné větší stavební úpravy, a tak se budova dočkala velké rekonstrukce až v 21. století. O goticko-renesančním krovu asi z roku 1560 se říká, že je čtvrtý nejstarší krov svého druhu v Česku. Solnici znáte také z filmu Pyšná princezna, kde se objevuje ve scénách z tržiště.
Majitelé chtěli v solnici zřídit restauraci s pivovarem, ale ukázalo se, že budova na takový záměr nebude stačit. Proto postupně koupili koupit i vedlejší malou solnici a ještě dům na rohu Piaristického náměstí, Hroznové a České ulice. Poznáte ho snadno, ve štítu budovy se vyjímá obraz sv. Václava, patrona českého piva a sládků. Právě v něm dnes je pivovar, kam se můžete vypravit na prohlídku. V degustační místnosti si prohlédnete vzácný historický strop a uvidíte také unikátní „pivovod“ – potrubí, jímž pod dlažbou Piaristického náměstí pivo několika druhů od výčepní desítky po speciály proudí z pivovaru do tanků v restauraci.
 

Pivo, chléb a lupiči

Kapacita pivovaru je dva tisíce hektolitrů ročně, ale pokud by byl zájem, dá se zvýšit. Kuchyně je v malé solnici, samotná restaurace je ve dvou patrech historické budovy (a i tady uvidíte kousek pivovodu, prý abyste si udělali představu, jak takový vynález funguje). S motivem zubatého štítu Solnice si stylově hrají i držáky na pivní tácky a další detaily, pod střechou jsou výstavní prostory.

Čeho byste si měli všimnout? Třeba kamenné desky s letopočtem výstavby, zasazené ve výši pátého podlaží, anebo čtyř do kamene vytesaných lidských obličejů. Vypráví se, že jde o podobizny či sťaté hlavy lupičů, kteří chtěli vyloupit sousední kostel Obětování Panny Marie.

A na čem si v Solnici pochutnáte? Tým kuchařů připravuje gastronomické lahůdky založené na rakousko-uherské kuchyni s důrazem na vlastní výrobu, zejména domácího pečiva a uzenin. Na své si však přijdou i hosté, kteří masu neholdují, stejně jako lidé s různými potravinovými intolerancemi. Navíc každý čtvrtek a sobotu tu pro hosty pečou čerstvý křupavý chléb ve třech různých variantách.
 

#světovéČesko a Solivar v Prešově

  • Jednu z nejzajímavějších technických památek na výrobu a skladování soli najdete ve slovenském Prešově. Není těžké ji najít, jihovýchodní část města se dodnes jmenuje Solivar. Výroba soli se tu definitivně zastavila v roce 2009, dnes je celý areál součástí Slovenského technického muzea.
  • Můžete si tu projít a podrobně prohlédnout unikátní komplex historických technických objektů. Dolování kamenné soli skončilo zatopením solného dolu, kdy se roku 1752 z opuštěné chodby v hloubce asi 141 m náhle přivalil bohatý proud solanky. V Prešově tehdy přešli na těžbu solného roztoku a vaření soli klasickou dobovou technologií – odpařováním vody a krystalizací.
  • Solanka, teda nasycený roztok soli ve vodě, obsahuje v jediném litru 15 až 300 g různých solí. Způsob těžby a zpracování solanky přirozeným odpařováním na varných pánvích či v nádobách včetně balení hotové soli byl znám už ve středověku. Časem se dokonce potvrdilo, že z vytěžené solanky je možné uvařit víc soli – a kvalitnější – než byla dolovaná sůl kamenná.
  • Nové metody si vyžádaly stavbu nových budov a zařízení. Nad šachtou Leopold vzniklo těžní zařízení zvané gápeľ s důmyslným dřevěným těžním strojem, poháněným koňmi. Solanka se skladovala v takzvaných četerních z roku 1815, osmi dochovaných dřevěných nádržích, uložených stupňovitě ve svahu. K vidění je i strojovna, zvonice aneb klopačka a sklad soli. Už dávno neslouží původnímu účelu, pro rekonstrukci se proměnil v multifunkční prostor.
České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích Památky

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Nejstarší památkou Českých Budějovic je Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie. Klášter byl vystavěn při zakládání města a stal součástí městského opevnění. Zajímavostí je, že jako stavební materiál zde byly použity kromě kamene také cihly.

Kurzy vaření piva pro veřejnost na Jihočeské univerzitě Gurmánská turistika

Kurzy vaření piva pro veřejnost na Jihočeské univerzitě

Jihočeská univerzita nabízí široké veřejnosti kurzy vaření piva. Zájemci se při nich dozvědí o postupech při výrobě i to, jaké suroviny jsou pro nápoj vhodné. Kurzy se konají v minipivovaru zemědělské fakulty.

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

Pivovar je součástí komplexu Rekreačního a kongresového centra Nové Dvory. Tradičním způsobem vyrábí světlý a polotmavý ležák i řadu speciálů.

Muzeum pivovarnictví Jihočeské univerzity Kultura

Muzeum pivovarnictví Jihočeské univerzity

Poznat a zažít historii pivovarnictví můžete na vlastní kůži v univerzitním muzeu Zemědělské fakulty JČU. Interaktivní expozice ukazuje historii pivovarů a původní pivovarnické činnosti, které dnes nahrazují stroje.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky Kultura

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Pivovar Samson v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Pivovar a restaurace Solnice v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivovar a restaurace Solnice v Českých Budějovicích

Solnice, která stojí od roku 1531 na Piaristickém náměstí a je jednou z nejstarších a nejznámějších budov v Českých Budějovicích. Dnes v ní sídlí restaurace Solnice, která čepuje pivo ze stejnojmenného nedalekého pivovaru.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj
Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj