ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Valeč: barokní svět na úpatí Doupovských hor
Památky

#světovéČesko a zámek Valeč: barokní svět na úpatí Doupovských hor

  • 25. května 2021
Kdo má rád baroko, ten objeví ráj na zemi ve Valči, historickém městečku na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů. Právě tady můžete navštívit celoročně otevřený barokní zámek s nesmírně zajímavým parkem, tajuplným letohrádkem a druhým největším souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách. Víc jich najdete jedině v Kuksu!
Dvě zahrady plné barokních soch a promyšlené do posledního detailu, ale přitom každá jiná: zahrada u zámku Valeč a park v rezidenci ruských carů Carské Selo / Puškin u Petrohradu
Valeč
Petrohrad
Pokud do Valče přijedete od Podbořan nebo od Chyší, objevíte městečko s náměstím, obklopené úhlednými starobylými hrázděnými i roubenými domy a s barokním kostelem Narození sv. Jana Křtitele se zvláštní, šindelem krytou helmicí. Pokud budete mít štěstí, cestou do Valče občas mezi stromy zahlédnete i slibovaný barokní zámek, ale záhy zase zmizí. Zato při příjezdu od Karlových Varů se před vámi otevře výhled, který stojí za zastavení – a mnozí výletníci skutečně neodolají, vystupují z aut a fotografují, případně se do serpentin nad městem ještě jednou vrátí pěšky. Vede tudy totiž obnovená barokní křížová cesta; na konci zamíří do polí a po několika desítkách metrů skončí na staré barokní terase s opěrnou zídkou. Podívejte se tam, kam hledí sochy Panny Marie, sv. Jana Evangelisty a Máří Magdalény, shromážděné kolem velkého kříže: zámek ve Valči, zámecký kostel Nejsvětější Trojice, město pod ním a zalesněné kopce Doupovských hor za ním odnikud neuvidíte lépe. Vítejte ve Valči, městě s barokním srdcem.
 

Barokní skvost na úbočí Doupovských hor

Když v 16. století panství koupil rod Štampachů ze Štampachu, na místě dnešního zámku ještě stával gotický, renesančně upravený hrad. Pak kvůli účasti na stavovském povstání museli Štampachové uprchnout ze země a v roce 1622 jim byl zkonfiskován majetek. Už o rok později ale Valeč koupila zpět od císařské komory Barbora Štampachová z Poutnova, které byl jako katoličce povolen návrat do vlasti. Barokní úpravy zámku řídil na přelomu 17. a 18. století její vnuk Jan Kryštof Kager svobodný pán ze Štampachu a přizval si k tomu
přední umělce a architekty. Autorem barokní přestavby zámku Valeč byl Ital Francesco Barelli, jeho nástupcem se stal Giovanni Antonio Bianno Rossa. Výjimečným dílem je rovněž zámecký kostel a sloup Nejsvětější Trojice z dílny sochaře M. B. Brauna.

Z barokní krásy zbylo ve Valči jen málo: původním majitelům byl zámek zabaven a po druhé světové válce sloužil jako ubytovna pro válečné veterány, škola pro korejské děti, v jejichž vlasti se bojovalo, a nakonec jako dětský domov, podobně jako nedaleký zámek Chyše.
 

Rok 1976 a zkáza zámku Valeč

Kolem čtvrté ráno 2. dubna 1976 si zaměstnanci dětského domova všimli, že na půdě severního zámeckého křídla hoří. Kvůli hustému kouři se na půdu ale nemohli dostat, a tak vyhlásili poplach, zavolali hasiče a evakuovali osmdesát dětí do bezpečí.

Lépe se nevedlo ani hasičům, protože nejbližším zdrojem vody by bylo barokní koupadlo v zámecké zahradě, kdyby ovšem nebylo na zimu vypuštěné. Voda se proto musela přivážet z dálky, a tak zámek téměř kompletně vyhořel.

Časem se sice přišlo na to, že historky o týraných dětech, které zámek podpálily z pomsty, jsou nesmyslné, a že požár zavinily spáry v poškozeném komíně a působení sálavého tepla na nosný trám ve stropní konstrukci, ale zámku se už nedalo pomoci, dokonce na něj byl vydán demoliční výměr. Rozhodnutí Valeč zachránit padlo až v 90. letech.
 

Prohlídky s lucernou

Obnova trvá dodnes a při prohlídce tak máte jedinečnou možnost vidět interiéry ještě před dokončením celkové rekonstrukce, často s otlučenými stěnami a betonovými podlahami. Zámek procházíte sami, vlastním tempem a libovolně dlouhou dobu, jen s průvodcovským textem. Pokladna se společně informačním centrem a kavárnou nachází v malém domku vedle zámku, kde dřív bývala prádelna. V historicky poslední postavené budově v zámeckém areálu sice už prádelnu nepřipomíná kromě litinových krytů k odvětrání vůbec nic, ale jméno Prádelna domku zůstalo.

Mimochodem, na Valči mají něco, co jinde nezažijete: od začátku května až do konce října bývá v pátek a sobotu otevřeno až do 23 hodin, a po setmění vám k prohlídce půjčí lucerny. Se zámkem se pojí ještě jedna zvláštnost: zatímco většina památek v okolí má zavřeno, Valeč si můžete prohlédnout i během zimy.
 

Valeč a galerie soch M. B. Brauna



Závist, Skromnost, Věrnost
a další alegorie lidských vlastností a spolu s nimi postavy z řecké mytologie, to jsou sochy z dílny známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho synovce Antonína, které doplňují zámecký park. Připomínají vám sochařskou výzdobu Kuksu? Není divu, ostatně právě na doporučení hraběte Františka Antonína Šporka se díla oblíbeného sochařského mistra objevila i na Valči. Braun se svými tovaryši nejprve vytvořil sloup Nejsvětější Trojice, poté se věnovali sochařské výzdobě parku.
Podobně jako v Kuksu i tady můžete hádat, co která socha představuje: například Marnivost je sedící žena se složitým účesem, ozdobená šperky a chovající na klíně opici, a Lstivosti se kolem paže vine had a u nohou jí sedí liška.

Braunovy sochy nenajdete jen v parku, téměř tři desítky originálů jsou k vidění v lapidáriu v bývalé kovárně. Na jeho podobě se podíleli studenti a učitelé ze Západočeské univerzity, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, a sochy doplnili scénickými světly a zvuky. Mezi alegoriemi lidských vlastností a mytologickými postavami najdete dokonce samotného mecenáše: nanebevzetí hraběte Šporka jej zpodobnilo v loveckém oděvu se svatohubertským řádem, jak je blaženou smrtí veden do říše věčné spravedlnosti. Doprovází jej Víra, mladá dívka ve vojenské zbroji.
 

Sochařská galerie pod širým nebem

  • Návštěva zámeckého parku ve Valči by rozhodně neměla končit prohlídkou soch; park je poměrně rozsáhlý a jeho nejlákavější tajemství se skrývají jinde než u zámku. Podobě jako zámek se i park, kdysi jedna z nejkrásnějších barokních zámeckých zahrad, postupně obnovuje. Pečlivě stříhané živé ploty, vodotrysky a fontány s fantastickými vodními stvůrami tu už sice nenajdete, ale dochoval se letohrádek Jinotaj, aleje, romantický skleník s vysokou kopulí, přírodní amfiteátr – teatron, část vodních kaskád, obelisk i kuriozita v podobě iluzivních bran: bloky zdí, kdysi s bohatou štukovou výzdobou a sochami v nikách, stojí za zámeckou zahradou a nabízejí průhledy do krajiny ke zřícenině Neuhaus.
  • Neuhaus vznikl ve stejné době jako barokní sídlo ve Valči. Šlo o barokní poustevnu, kde patrně žil i poustevník; pro obyvatele zámku představoval vítanou atrakci. Okolí poustevny bylo krajinářsky upraveno, byla tu zahrada a rybníček s malým ostrovem zvaným Neuhausinsel, na který vedla dřevěná lávka a stával na něm altánek.
  • Zatímco okolí zámku Valeč je líbezně neuspořádané a baroko si tu podává ruku s anglickým parkem, další zahrada plná soch je precizně naplánovaná a podobná spíše francouzským zahradám. Najdete ji v Carském Selu, nynějším městě Puškin poblíž Petrohradu. Parkově upravený areál letní rezidence ruských carů zahrnuje několik paláců, v nejznámějším z nich, Kateřinském paláci s modro-bílými fasádami, se nachází Jantarová komnata.
  • Kateřinský park s plochou 107 hektarů vznikl spojením starého sadu z počátku 18. století a o pár desítek let mladšího malebného anglického parku; na dalších 188 hektarech se rozkládá Alexandrovský park. Do rovinaté oblasti byla navezena hlína, aby vznikla malebně zvlněná krajina s rybníky, průplavy a ostrůvky, doplněná řadou romantických zahradních altánků, galerií a kolonád. Park zdobí bezpočet převážně barokních soch; doplňují volné plochy, křížení cest, mosty, přístaviště a další místa.
  • Symbolem Carského sela a nenápadnou královnou zdejších soch je Dívka se džbánem, sedící na žulové skále. Dívka si drží hlavu v dlaních a smutně se dívá na rozbitý džbán, z něhož proudí voda. Protože jejím předobrazem je dojička Peretta, hrdinka La Fontaineovy bajky, představte si spíš, že z něj prýští mléko. A zajímavost? Jde o literární hrdinku, která inspirovala dva autory: o smutné soše, která se v parku objevila v roce 1816, totiž napsal báseň i Alexandr Sergejevič Puškin.
Letohrádek v zámeckém parku Valeč Památky

Letohrádek v zámeckém parku Valeč

Původně barokní stavba v zámeckém parku Valeč je v současné době nepřístupná.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna Památky

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Valeč

Valeč

Ve Valči, historickém městečku na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů, můžete navštívit celoročně otevřený barokní zámek s rozsáhlým parkem a druhým největším souborem soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách. Víc jich najdete jedině v Kuksu!

Valečská barokní křížová cesta Památky

Valečská barokní křížová cesta

Začátek nově obnovené křížové cesty se nachází hned za Valčí, v zatáčce silnice vedoucí od zámeckého kostela Nejsvětější Trojice směrem k Vrbici.

Zřícenina hrádku Neuhaus ve Valči Památky

Zřícenina hrádku Neuhaus ve Valči

Zřícenina Neuhaus se nachází na vrcholu kopce vzdáleném cca 1 km od zámku Valeč.

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč Gurmánská turistika

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Prádelna je infocentrum s kavárnou v areálu zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku.

Ubytování v areálu zámku Valeč Ubytování

Ubytování v areálu zámku Valeč

Zájemcům o nocleh s výhledem do zámeckého parku nebo na barokní městečko Valeč, nedaleko Podbořan, se nabízí možnost ubytování přímo v zámeckém areálu ve správní budově č.p. 7.

Další aktuality

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj
Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

24. červen 2024 16:00
Kultura, Karlovarský kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Karlovarském kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Karlovarském kraji

29. květen 2024 7:17
Zážitky, Karlovarský kraj
Jak poznat Loket za jeden den

Jak poznat Loket za jeden den

29. květen 2024 6:41
Památky, Karlovarský kraj
Lázně Jáchymov zahájí již 118. lázeňskou sezónu!

Lázně Jáchymov zahájí již 118. lázeňskou sezónu!

24. květen 2024 10:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj