ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Chyše – sídlo rodu Lažanských
Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Fontánka v zámeckém parku "> Zámek Chyše - pohled z parku
Přidat foto
Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.
Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Prohlídková trasa zámku Chyše nabízí zámecké interiéry a expozici věnovanou pobytu Karla Čapka. Do prohlídkové trasy byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Zrekonstruované sály jsou vybaveny slohovým, převážně barokním zařízením.

Na novodobých dějinách zámku je nejzajímavější asi fakt, že zde v roce 1917 působil coby domácí učitel Karel Čapek. Dnes je tento světoznámý spisovatel hlavním „tahákem“ pro návštěvníky zámku, protože mnoho jeho děl nese pečeť chyšské inspirace. Ale když tu pobýval, možná příliš nadšený nebyl. Slavný literát měl v té době svá velká díla teprve před sebou a jako čerstvě vystudovaný doktor filozofie tu hledal práci. Když mu hrabě Lažanský nabídl místo vychovatele pro svého syna, návrh reflektoval, přestože jako bytostný demokrat a příští masarykovec tělem a duší musel mít na „přežilé feudály“ a jejich společenské zřízení vlastní názor.

Prohlídka je dále doplněna o zajímavosti z historie objektu, nechybí vyprávění o lobkovickém pokladu či pověst o nesmrtelné duši šlechtičny, která bloudí zámkem. Podívat se můžete také do historických interiérů pivovaru, kde vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.

Kromě klasické 50minutové prohlídky zámek nabízí speciální akce pro skupiny seniorů a pro školy. 
 

Z historie zámku

První zmínky o Chyších jsou z roku 1158, kdy byla osada zemanským sídlem rodů Odolenů z Pětipes, povýšeným za vlády krále Vladislava II. do stavu rytířského. V roce 1466 získal Chyše pan Burian z Gutštejna, který se brzy poté přidal na stranu protivníků krále Jiřího z Poděbrad. Královi vojáci roku 1467 hrad dobyli a pobořili. Roku 1578 nechal hrad strhnout další držitel panství, Mikuláš z Lobkowicz strhnout a přestavět na renesanční zámek, ale hned rok nato své chyšské panství prodal. Dalšími významnými majiteli Chyše byli Anna Ludmila Krakovská z Kolovrat a její druhý manžel, baron Karel Jiří Michna z Vacínova. Za jejich panství, které trvalo do roku 1708, získal zámek barokní podobu.

Nakonec přišel rod Lažanských. Prokop I. Lažanský, nejvyšší kancléř a potomek starobylého českého zemanského rodu, byl tehdy už pánem na Rabštejně a Manětíně. Chyše získal v dražbě 14. března 1766 za 110 400 zlatých rýnských a panství rozšířil o další statky. Celý statek se později rozdělil mezi dva jeho syny, Prokopa II. a Jana, čímž vznikla manětínská a chyšská větev Lažanských. V průběhu dlouhého období, kdy zámkiu vládl Prokop III. Lažanský (1823-68), tu proběhlo nejprve několik stavebních dílčích úprav a konečně i přestavba celé vnější fasády zámku, kterou v letech 1856 – 1858 provedl pražský stavitel František Havel podle plánů známého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna a která zámku dodala dnešní romantizující podobu

V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a připadl Ředitelství lesů a statků, které je vystřídáno zemědělským učilištěm, později Střední zemědělskou školou.Největší zkáza zámku nastala v letech 1967 – 1989, kdy se správcem stává ONV Most. Prostory zámku byly do roku 1967 využívány jako škola v přírodě pro děti z pánevní mostecké oblasti, a to až do roku 1976, kdy byl zámek kompletně vyklizen a uzavřen, čímž nastalo období největší devastace. V červnu 1989 se vlastníkem zámku a přilehlého parku stala společnost Balnex a.s., která celý areál nabízela od roku 1993 k prodeji. Koncem roku 1995 projevil zájem o koupi zámku Ing. Vladimír Lažanský z Děčína, který od svého záměru neustoupil, a na počátku roku 1996 zámecký areál zakoupil s manželkou Marcelou s plánem tuto významnou kulturní památku zachránit. V roce 1996 byla zahájena celková obnova a oprava zámecké budovy, v roce 1999 byla otevřena první zámecká expozice, jež byla v roce 2009 rozšířena o prostory rezidence majitelů panství v 1 patře zámku.

Zámek Chyše

Aktuality

1. 12.
Vánoční koncert na zámku Chyše

Vánoční koncert na zámku Chyše

Chyše, Karlovarský kraj
30. 11.
Cesty české vědy – vernisáž

Cesty české vědy – vernisáž

Valeč, Karlovarský kraj
1. 11.22. 12.
Zimní prohlídky zámku Valeč

Zimní prohlídky zámku Valeč

Valeč, Karlovarský kraj
26. 7.
Mix Music Fest Štědrá

Mix Music Fest Štědrá

Štědrá, Karlovarský kraj
14. 12.
Koleda pro Štědrušku

Koleda pro Štědrušku

Manětín, Plzeňský kraj
1. 1.
Novoroční výstup na Třebouňský vrch 2025

Novoroční výstup na Třebouňský vrch 2025

Toužim, Karlovarský kraj
7. 12.
Koncert folkrockové kapely Oboroh

Koncert folkrockové kapely Oboroh

Kralovice, Plzeňský kraj
7. 12.
Advent v muzeu

Advent v muzeu

Kralovice, Plzeňský kraj