Během dvou červencových sobot vám ve skanzenu Příkazy ukáží lidoví řemeslníci práci se dřevem a o týden později se budou konat i tradiční letní žně. Cílem programu je ukázat bohatství a rozmanitost nejen folkloru, ale i zručnost řemeslníků. Během soboty 13. července uvidíte tesařské práce, jako je hoblování, otesávání a další zpracování kulatiny za použití speciálních tesařských nástrojů a nářadí. Některé činnosti si budete moci sami i vyzkoušet. Během programu Tesařské práce se budou od 10:00 do 17:00 konat komentované prohlídky Skaličky a výstavy Zranitelné stavební dědictví, pro děti budou přichystané "dřevěné" dílničky.
Žně na Hané nastanou v sobotu 27. července, kdy bude probíhat sklizeň a výmlat obilí. Zruční zemědělci předvedou sečení obilí kosou (luňákem), vázání do snopů, stavění panáků a mandelů, výmlat obilí cepy a historickou mlátičkou i čištění fukarem. K poslechu zahraje hanácký soubor Klas Kralice na Hané. Hanácké muzeum v přírodě bude otevřeno po celý den od 10:00 do 17:00 hodin a budou probíhat také komentované prohlídky obytné části Kameníčkova gruntu z roku 1876 a přilehlé zahrady se špaletovými stodolami.
Hanácké skanzen a život obyvatel hanácké vesnice
Soubor staveb lidové architektury v obci Příkazy na Olomoucku nazývaný "Hanácké skanzen", tvoří památkově chráněná usedlost se špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři památkově chráněné stodoly.
Všechny stavby skanzenu Příkazy pocházejí z 19. století a dokládají místní tradiční architekturu. Mimořádná hodnota v rámci ČR je dána především tím, že se jedná o skanzen in situ, tedy na původním místě takzvaného Kameníčkova gruntu. Sbírky Hanáckého skanzenu jsou zaměřeny na běžný život obyvatel hanácké vesnice s ukázkami života zemědělské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Obytná část usedlosti obsahuje předměty a vybavení kuchyně a světnic, od loňska také pravé hanácké hospody, řemeslnickou dílničku s mnoha pomůckami a druhy nářadí. Je zde i malá ukázka starých školních potřeb. Hospodářská část obsahuje předměty spjaté se zemědělstvím a chovem domácího zvířectva, ale také s praním a žehlením. V stodolách pak jsou staré vozy, vozíky, sáně, mlátičky obilí, pluhy nebo secí stroje.