Oblast Tiských stěn i sousedních Rájeckých a Ostrovských skal je tradiční oblastí pískovcového horolezectví. V Tiských stěnách se první sportovní výstupy na vrcholky skal uskutečnily již počátkem 20. století (10. 8. 1907 na Sloní sloup, 23. 8. stejného roku na věž Mumie atd.). Od té doby zde vzniklo mnoho horolezeckých cest všech stupňů obtížnosti.
Tiské stěny patří k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců. Dělí na dva větší celky – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka a po hřebeni Velkých stěn vede také červená značka, která prochází také Volskými kameny a Ostrovskými skalami v CHKO Labské pískovce. V Malých stěnách je 19, ve Velkých stěnách 56 skalních útvarů, každý okruh je číslován zvlášť.
Procházka Malými tiskými stěnami
Na okruhu Malými stěnami vás čeká devatenáct skalních útvarů. Za jejich poznáním vede značená cesta ze Skalního náměstí, která směřuje k Janusově hlavě, kde se trasa dělí. Okruh míří ke skalní soutěsce, kterou stoupá k Západní vyhlídce s výhledem na věže Velkých stěn, Tisou a Děčínský Sněžník. Následuje cesta soutěskou a pokračuje kolem Zpovědnice k Lesní bráně, Kazatelně a Kamennému stolu. Poté se objeví Herkules, Jeskyně Oblud, sluj Proviantura, Švédský tábor a masiv Hradu, který lze zdolat sestupem po schodech, nebo jej pohodlněji obejít po úpatí. Cesta vpravo do strže směruje ke schodišti, ze kterého se nabízí pohled na zaklíněný balvan Zvon. Další vyhlídka přibližuje Krušné hory a Rájecké skály.
Stezka při úpatí Malých stěn se vine směrem k Bradavičnímu kameni, míjí Tunel a při pohledu zpátky nabídne pohled na Sloní nohu. Kolem Kuřích nožek vede k věži s Průlezem a odhalí dva Úly. V závěru se trasa vrací pohodlnou cestou na Skalní náměstí.
Okruh Velké tiské stěny
Trasa Velkých stěn začíná u pokladny a jako první se objeví útvar připomínající Slony. Chobot jednoho z nich je zároveň pilířem Skalní brány. Malá odbočka po červené značce mezi skály představí Zavalenou rokli, Jeskyni, Orlí hlavy a Žabí korunku. Po návratu do výchozího místa pokračuje skalní bránou. V pískovcových útvarech lze postupně rozeznat Indického slona, Tančícího medvěda, je tu Hradní brána, Skalní hrad i Cikánský tábor.
Za skalní úžinou se při pohledu zpět objeví Herkulovy sloupy a k nim Přimáčknutý krejčík. Za sloupy návštěvníky láká k prohlídce úzká skalní sluj s pískovcovým sloupem Zkamenělý kmen, Vodopád a malým výklenek Pašerácký batoh. Po návratu na okružní stezku následuje Starosta, Hubený doktor a po sestupu věž Ozvěna. Poté Vítěznou bránou vede k Medvědímu doupěti a odhaluje Hlavu krokodýla, Supa v hnízdě, Obří hlavy, Úly a při ohlédnutí se objeví věž Mumie. Následuje jeskyně Poustevna, sloup Kazatele, Tuleň, obrysy Afriky, Lesní kovárna, Lenoška, Velryba, Hrad, bludiště Labyrintu, Lví hlavy, Švédská brána a Rytířský sál známý svou bohatou výzdobou. Mezi dalšími útvary je i trochu zlomyslná Zkoušku štíhlosti, kde si mnozí návštěvníci zkouší, zda se jí protáhnou.
Odbočkou trasa pokračuje ke sluji Kravín se zaklíněným balvanem Havraního hnízda a poté k věži Sťatý major. Její základna je užší než vrcholová část a je prubířským kamenem horolezců. Během další cesty se objeví Kazatelna, Člun, jeskyně Ovčinec, Lodní příď a Krejčovská ulička vedoucí ke Kurtovým věžím, podél kterých stezka sestupuje do Salónu k Borůvčí věži. V závěru okruhu čeká Slon s nákladem a cesta po úpatí skal vede k železnému schodišti stoupajícímu na skalní hřeben, po kterém prochází červeně značená cesta. Na závěr se objeví ještě Hřib, Želva, Napoleonova bota, Ořech a Tank a poté již cesta končí u Turistické chaty, kde je druhý vstup do skal.
Hlavním východiskem do skal může být parkoviště poblíž kostela sv. Anny v Tisé, odkud vystoupáte po červené značce na Skalní náměstí, které skalní město dělí na Velké a Malé stěny. Vstup do skal je zpoplatněn, za vstupenku dáte 50 Kč.