ÚvodAktualityNaplánujte si Velikonoce – kouzelné svátky jara! Máme pro vás první tipy na jarní výlety
Zážitky

Naplánujte si Velikonoce – kouzelné svátky jara! Máme pro vás první tipy na jarní výlety

Oslavíte svátky jara ve městech, v probouzejících se parcích, na zámcích anebo v dobovém stylu ve skanzenu? V Česku můžete Velikonoce prožít na desítky způsobů! V roce 2024 připadá Velikonoční neděle na 31. března. Školákům začínají velikonoční prázdniny už ve čtvrtek 28. března a volno je i na Velký pátek 29. března. Velikonoční pondělí oslavíme 1. dubna.
Letošní Velikonoce začínají Květnou nedělí 24. března a končí Velikonočním pondělím 1. dubna 2024. Nabízejí se velikonoční jarmarky, ukázky starých řemesel, řehtačkové průvody, malování kraslic a další známé i neznámé velikonoční zvyky.

Nejznámějším symbolem Velikonoc bývají zdobená vajíčka, která představovala plodnost a nový život. Na jarmarcích, slavnostních tabulích a při prohlídkách interiérů lidových chalup i noblesních zámků uvidíte například vajíčka malovaná i vyškrabávaná, barvená v cibulových slupkách, leptaná, kovaná, drátkovaná nebo perforovaná. Výsledkem sice nové, ale krásné rukodělné techniky jsou vajíčka, která vypadají jako utkaná z krajek.
 
K tradičním Velikonocím také patří řehtačky, mlýnky, trakářky, drkačky a další nástroje, které mají jediný úkol: rámusem nahrazovat zvonění kostelních zvonů, které vždy na Zelený čtvrtek umlkají a podle staré legendy odlétají do Říma. Než se zvony na Bílou sobotu při zpěvu Gloria opět rozezní, využijte příležitosti a vydejte se na obchůzku s tradičním řehtačkovým průvodem! A samozřejmě nemůže chybět výroba pomlázky – nejčastěji se k pletení používají vrbové proutky. Z jakého druhu vrby lze získat ty správné a čím se dají nahradit? Připravte se na Velikonoční pondělí důkladně. Ovšem nezapomeňte, že na přestupný rok, který nastává letos, se velikonoční pomlázka otáčí. Dívky nejen koledují, ale také mají právo chlapce vyplatit!
Velikonoční jarmark v Táboře

12. 4.
Velikonoční jarmark v Táboře

Velikonoční jarmark se již tradičně odehraje na Žižkově náměstí.

Boží hod velikonoční v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

20. 4.
Boží hod velikonoční v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Prožijte tradiční Velikonoce jako naši předkové v dobách dávno minulých. Pro všechny generace je v kouřimském skanzenu připraven bohatý program, ve kterém nebude chybět zpěv, tanec, divadlo, tradiční dětské hry, dílna na pletení pomlázek, zdobení kraslic či malý vesnický trh.

Velikonoce na Dlaskově statku

19. 4.
Velikonoce na Dlaskově statku

Koleda, koleda, proutek z vrby…. Velikonoce na Dlaskově statku. Již tradiční součástí tohoto pořadu je vystoupení několika folklórních souborů, program pro děti, dílna velikonočních dekorací a otevření nové celosezónní tematické expozice.

Velikonoce na Valašsku

19. 4.21. 4.
Velikonoce na Valašsku

S tradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Bílá sobota v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

19. 4.
Bílá sobota v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Tradice našich předků ožívají v autentickém prostředí kouřimského skanzenu. Celodenní program představí obyčeje jako chození s Jidášem, pašijové hry, povídání o postních a velikonočních zvycích, předení pašijové nitě a mnoho dalšího.

Galerie kraslic v Libotenicích Kultura

Galerie kraslic v Libotenicích

Galerie kraslic je jedinou stálou výstavou svého druhu v České republice. Pokochat se zde můžete pohledem na 1200 kraslic, které jsou zhotoveny tradiční technikou – vyškrabováním, leptáním i ozdobené voskem či slámou nebo dužninou jezerní sítiny.

Dlaskův statek u Turnova Památky

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Expozice kraslic v Borkovanech Kultura

Expozice kraslic v Borkovanech

V jihomoravské obci Borkovany je k vidění expozice unikátních tzv. résovaných (vyškrabávaných) kraslic. Věhlas těchto bohatě zdobených kraslic dávno přesáhl hranice České republiky. Expozicí provádí jedna z maléreček, která vyškrabování přímo na místě zájemcům předvádí.