ÚvodAktualityProjeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari
Příroda

Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari

  • 24. července 2023
V ostravské zoologické zahradě je přes léto otevřené safari. Zájemci se mohou safari expresem projet třemi rozlehlými výběhy s téměř stovkou afrických a asijských zvířat. Je mezi nimi i velké množství letošních mláďat, nechybí ani vzácná gazela perská, vodušky, buvoli anebo žirafy. Před nedávnem Zoo Ostrava uvítalo dvě nové obyvatelky – žirafí samičky.
Zoo Ostrava voduškySafari v ostravské zoologické zahradě zahrnuje tři výběhy (Afrika, Persie a Indie) o celkové rozloze téměř šest hektarů, v nichž v současné době žije asi stovka zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Návštěvníci se mohou projet safari expresem každý den v době od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf. A právě zde uvidíte dvě nové žirafí samičky, které do Zoo Ostrava připutovaly 19. července 2023.

Dvě nové žirafy, narozené roku 2020, přijely do Ostravy z Holandska. V zoo jsou nyní celkem čtyři žirafy – kromě nových samic ještě další mladá samice a jeden samec. Než si žirafy zvyknou na nové prostředí, zůstane dočasně uzavřen Pavilon afrických zvířat. Návštěvníci však mohou skupinu z dálky vidět ve dvorku přiléhajícímu k pavilonu – z vyhlídky nebo právě ze safari expresu
 

Vzácní kopytníci ve výběhu Persie

Zoo Ostrava Safari ExpressVe výběhu Persie žijí tři druhy velmi vzácných asijských kopytníků: onageři, daňci mezopotámští a gazely perské. Ačkoliv je v tomto výběhu nejmenší, je to největší asijská gazela nazývaná též džejran. Samci mají zesílené hrdelní chrupavky, které jim slouží v období říje k hlasové signalizaci.

Zoo před několika lety chovala dva samce této největší asijské gazely, z nichž jeden uhynul a druhého pak v rámci mezinárodní spolupráce převezli do Zoo Helsinky k devítičlenné skupině samic. Jeho mise zde byla úspěšná a Zoo Ostrava získala několik jeho potomků (tři samci).
 

Koza šroubonohá v Indii či skalka

Koza šroubonoháNejrozlehlejší výběh ostravského safari obývá nejvíce zvířat i nejvíce druhů. Tím nejnovějším je koza šrouborohá zastoupená třemi mladými samci. Typická je pro ně bradka, hříva a především mohutné rohy spirálně stočené nahoru, které mohou měřit okolo 100 cm. Pro ně byli často loveni, v důsledku čehož jsou v přírodě ohroženým druhem. Samice mívají rohy do 30 cm. Koza šrouborohá bývá nazývaná také koza kruhorohá nebo markhur.

Indický výběh dále obývá chovné stádo pestrých jelenů axisů indických, které tvoří jeden samec, dvě desítky samic a letošní mláďata. Dále je zde chovné stádo vzácných jelenů barasing čítající jednoho samce a pět samic. Mezi obyvateli tohoto výběhu jsou dále dva zástupci turů – nilgau pestrý a buvol domácí. Stádo nilgau čítá jednoho samce, čtyři samice a dvě letošní mláďata. Dvě samice buvola domácího pobývají často ve vodě u napajedla. Nepravidelně se zde vyskytuje také jediný zástupce indické avifauny – páv korunkatý.

Zoo Ostrava buvolZoo Ostrava chová středoasijský poddruh kozy šrouborohé, který dříve obýval většinu z hor ležících na březích horního toku řek Amudarja a Pandž v Turkmenistánu a Tádžikistánu. Pro tato horská zvířata zvyklá na pohyb v těžkém terénu byla ve výběhu vytvořena „skála“ sestavená z hromady velkých kamenů. Je situovaná na začátek výběhu u výjezdu z výběhu Persie.

Dovolujeme si upozornit, že jízda safari expresu může být s ohledem na pohodu zvířat či z provozních důvodů kdykoli zastavena. Vzhledem k tomu, že zvířata mají k dispozici rozlehlé výběhy s přirozeným porostem stromů a keřů, je třeba počítat i s tím, že někdy bude vidět jen část obyvatel.
Safari v Zoo Ostrava Příroda

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj
Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj
Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj
Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj
Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj