ÚvodAktualityV sobotu budou na Vítkově bojovat husité ve velké bitvě proti křižákům
Zážitky

V sobotu budou na Vítkově bojovat husité ve velké bitvě proti křižákům

  • 12. července 2018
Vrch Vítkov se 14. července ponoří do bitevní vřavy, kde se utkají hrdinní husitští bojovníci s přesilou míšeňských křižáků. Kromě připomínky slavné bitvy je připravený bohatý doprovodný program pro děti i rodiče. V rámci 598. výročí od uskutečnění historické bitvy na Vítkově (14. července, 1420), se na stejném místě odehraje autentická rekonstrukce slavného střetu mezi Husity a Křižáckými vojsky. Návštěvníky kromě rekonstrukce bitvy bojovníků v dobových kostýmech a vozovými hradbami čekají také rytířské a šermířské souboje, vystoupení kejklířů, střílení z luků, loutkové divadlo i dobová kuchyně. Vstup na akci je zdarma.

Na Vítkově vypukne krvavá bitvaHora Vítkov si symbolicky připomene hrdinnou obranu husitské posádky, která 14. července roku 1420 odrazila útok rakouských a míšeňských křižáků a tím prakticky donutila Zikmunda Lucemburského celou křižáckou výpravu ukončit. Už od 10 hodin se můžete v rámci jedinečné akce Husité na Vítkově těšit na pestrý program pro dospělé i děti. Bitvy se zúčastní na sto válečníků v dobových kostýmech, kteří přijedou na autentických husitských vozech a pod ochranou palisád budou halapartnami a pavézami bránit horu před nájezdem křižáckých rytířů dobývajících srub.

Na místě bude dobová krčma s kuchyní, jež nabídne ochutnávky dobových jídel dle dochovaných receptů 15. století. Diváci budou mít možnost vylézt na věž a na palisády, vyzkoušet si středověkou lazebnu, kde naleznou koupele a masáže včetně přikládaní baněk.

 

Letošní program bude mnohem více interativní

Diváci budou moci sledovat šermířské souboje, středověké taneční a hudební vystoupení nebo dovádění šašků a kejklířů. Svoje řemeslo představí i katovna včetně mučicích nástrojů, různé vtipné scénky polního divadla přiblíží další historické události z dějin zemí Koruny české.  Bude možnost procvičit se v lukostřelbě a hodu na cíl. Stánky budou nabízet dobové šperky, historické nádobí, koření a výrobky z rohoviny. Dobová kuchyně naservíruje bramborové placky na tálu, lívance s jablky a smetanou, lokše, staročeský kotlet s jablky škvarkové rohlíky a jiné středověké speciality.

Pro účastníky akce bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava ze stanice Jana Želivského na zastávku Ohrada.

V rámci spolupráce s Národním muzeem – Národní památník Vítkov mohou návštěvníci v den akce využít 50% slevu na vstupné, a v časech 11:00, 14:00 a 16:00 dokonce i komentovanou prohlídku.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Park Parukářka na pražském Žižkově Příroda

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově Zážitky

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.