ÚvodAktualityNárodní galerie v Praze má přes Vánoce otevřeno
Kultura

Národní galerie v Praze má přes Vánoce otevřeno

  • 20. prosince 2023
Národní galerie v Praze láká příznivce umění na vánoční návštěvu svých sbírek i probíhajících výstav. Objevte svět barokního malíře Petra Brandla, akvarelové malby z Prahy i Vídně, i poklady ze sbírky francouzského umění. Využijte nabídky komentovaných prohlídek i speciálního Vánočního příběhu, který odhalí hlavní poselství Vánoc. Národní galerie v Praze bude otevřena i na druhý svátek vánoční a na Silvestra.
Národní galerieKlidné období vánočních svátků a oslav nového roku je ideálním časem pro návštěvu Národní galerie Praha. Kromě běžné otevírací doby bude navíc otevřena i 26. prosince na Štěpána (2. svátek vánoční) 10:00 – 18:00 hodin a na Silvestra 31. prosince 10:00 – 16:00. 

Jaké výstavy mimo stálých expozic v Národní galerii právě probíhají? Ve Valdštejnské jízdárně seznamuje výstava Petr Brandl: Příběh bohéma s životem i dílem tohoto nejvýznamnějšího umělce barokního umění v Čechách. Ještě do 7. ledna bude ve Veletržním paláci dostupná výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní, představující díla 19. století z obou těchto uměleckých center. Do 7. ledna je zde také výstava prací Pravoslava Sováka: Halsitost ticha. K prohlédnutí jsou ve Veletržním paláci i taneční a pohybové studie Jana Štursy, krajinářské kresby Josefa Matěje Navrátila, výstava k festivalu Fotograf i výstava Milena Dopitová: Even OddSchwarzenberský palác pak nabízí tvorbu pro grafiku barokního malíře Karla Škréty.
 

O Vánocích na vánoční program

V úterý 26. 12. od 15 hodin a ve čtvrtek 28. 12. od 16 hodin vás provedou edukátorky, lektorky a lektoři Národní galerie výstavou Akvarel mezi Prahou a Vídní. Ve středu 3. 1. od 18 hodin provede výstavou přímo autor, Petr Šámal z Ústavu dějin umění FF UK.

V úterý 26. 12. od 16:30 proběhne komentovaná prohlídka francouzského umění 19. a 20. století s historičkou umění Ruth Peterovou ve stálé expozici 1918⁠–⁠1938: První republika. Prohlídka na téma Jak probíhal státní nákup 1932? je součástí akcí k výročí 100 let francouzské sbírky Národní galerie.

Na komentovanou prohlídku Vánoční příběh letos láká Schwarzenberský palác. V sobotu 30. 12. od 13:30 a 15:30 zde můžete zjistit, proč vlastně slavíme Vánoce a co je jejich hlavním poselstvím? Prohlídka připomene biblický příběh, tak jak jej vyprávějí staří evropští mistři A. Dürer, Mabuse, A. Vivarini, H. von Aachen. Od Zvěstování až po adoraci Ježíše Krista. Matka boží s dítětem je však tématem univerzálním, mnohovýznamovým a bohatým na symboly. Vstupenky na komentované prohlídky je nejlépe zakoupit předem přes webové stránky NG.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.