ÚvodAktualityVycestujte vstříc svému zdraví! Přijeďte do lázní!
Lázně a wellness

Vycestujte vstříc svému zdraví! Přijeďte do lázní!

Existuje jistě mnoho důvodů, proč zamířit do lázní. Může to být touha odpočinout si a načerpat nové síly či strávit pár volných dní v příjemném prostředí, které vám zároveň poslouží jako zázemí pro objevování kouzel regionu. Je to ale hlavně zdraví, které nás do lázní přivádí. A nemusí to být jen onemocnění, které si žádá speciální léčbu či rekonvalescenci. Je to i prevence. Pečovat o své zdraví, ještě když nás nic nebolí, je tou nejlepší cestou, jak zůstat fit co nejdéle.

Za zdravím, odpočinkem, turistikou, zážitky i zábavou

V České republice existují více než tři desítky lázeňských míst, ve kterých působí řada lázeňských společností či hotelů poskytujících rozmanité wellness služby. Pokud chcete, aby měl pobyt v lázních skutečný efekt na vaše zdraví, je třeba zamířit do léčebných lázní. V takovém případě se vždy jedná o registrované zdravotnické zařízení splňující přísná kritéria nejen pro léčbu, ale i ubytování a stravování. A co je hlavní – léčebné lázně využívají místní přírodní léčivý zdroj, jehož blahodárné účinky pomohou zmírnit mnohé zdravotní neduhy, a hlavně pomůže organismus dostat do stavu, kdy dokáže plně využívat svých samoregulačních a samoléčících schopností.

Kam do lázní?
 

Léčebné procedury

K základním přírodním léčivým zdrojům patří minerální vody, které se využívají pro kúry, inhalace, koupele či podvodní masáže. Dále lze využít léčebné síly peloidů neboli rašeliny, slatiny a bahna, jež se používají ve formě zábalů, koupelí či obkladů, především ke zmírnění bolesti svalů, kloubů i páteře. Pozitivní účinky mají rovněž při chronických zánětech či artróze.

K podkožním aplikacím se též využívají přírodní zřídelní plyny a léčivý přínos má také klima, které je nepostradatelnou součástí lázeňské léčby. Tu samozřejmě doplňují různé masáže či skupinová cvičení pod vedením odborného personálu.  Přírodní léčivé zdroje spolu s kvalitní lékařskou péči a progresivními léčebnými a rehabilitačními metodami odlišují léčebné lázeňství od běžných hotelů a wellness resortů, které jinak též působí v lázeňských místech.

Které znáte slavné osobnosti si oblíbily naše lázně?
Luhačovice

Luhačovice

Největší moravské lázně s tradicí lázeňské péče již od 17. století leží v údolí říčky Šťávnice. Krásnou přírodu Bílých Karpat doplňuje kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a především řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče.

Třeboň

Třeboň

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

Poděbrady

Poděbrady

Do osudů lázeňského města na Labi se zapsalo několik panovníků, ovšem hlavní roli hrál Jiří z Poděbrad. Toho připomíná hlavní náměstí Krále Jiřího i expozice Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním zámku. K lázním patří také moderní kolonáda, voda z léčivých pramenů a křupavé oplatky.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Teplice

Teplice

Nejstarší lázně v Česku a jedny z nejstarších v Evropě, uvelebené v údolí mezi Českým středohořím a hřebeny Krušných hor – to jsou Teplice. Přijeďte si prohlédnout takzvanou „malou Paříž“ s výstavnými lázeňskými budovami, parky, zahradami a kašnami, rozsáhlou pěší zónou a moderním aquacentrem!

Hodonín

Hodonín

Hodonín je jedním z center Slovácka, oblasti proslavené folklorem, lidovými řemesly a živými tradicemi. Město, ležící v rovinách u řeky Moravy, je rodištěm T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Půvab a jedinečná atmosféra města Mariánské Lázně vám v kombinaci s léčivými prameny a bohatým kulturním programem dodají ztracenou energii. Přesvědčte se na vlastní kůži.

Lázně Toušeň

Lázně Toušeň

Starobylé městečko na břehu Labe proti soutoku s Jizerou je známé hlavně jako lázeňské středisko. Hosté slatinných lázní si užívají pěší procházky po Labské promenádě, cyklistiku, houbaření i rybaření, bonusem je snadná dostupnost: do Čelákovic a Brandýsa nad Labem je to odtud skutečně jen kousek.

Mšené-lázně

Mšené-lázně

Městečko pří dolním toku Ohře leží v úrodné rovině mezi Litoměřicemi a Slaným. Slatinné lázně založené roku 1796 úspěšně léčí řadu nemocí, architektonickým skvostem lázeňského areálu je secesní Pavillon Dvorana, práce architekta Jana Letzela.

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

Lázeňské městečko leží v krajině rybníků a lesů severozápadně od Pardubic. Jeho rozkvět nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy tu bohdanečský rodák Jan Veselý založil slatinné lázně, zaměřené na léčbu pohybového ústrojí.

Lednice

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

Bechyně

Bechyně

Slavná svými lázněmi, keramikou i polohou nad soutokem Lužnice a Smutné, taková je jihočeská Bechyně. O léčebných účincích přírodní slatiny z nedalekých blat se vědělo už před čtyřmi sty lety. V první polovině 18. století tu vznikly lázně, k návštěvě láká zámek a ojedinělé muzeum turistiky.

Lázně Kynžvart

Lázně Kynžvart

Uprostřed trojúhelníku lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně leží Lázně Kynžvart. Jejich dominantou je klasicistní zámek s rozlehlým anglickým parkem a léčebné lázně, specializované na péči o děti a zároveň lázně pro dospělé pacienty a celé rodiny.

Klimkovice

Klimkovice

Klimkovice jsou proslulé díky lázeňskému areálu, který podobně jako Priessnitzovy lázně v Jeseníku neleží ve městě, ale trochu stranou, v lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku. V krásné přírodě s výhledem na Beskydy vás ani nenapadne, že jen pár kilometrů odtud kypí životem rušná Ostrava.

Lázně Libverda

Lázně Libverda

Lázně Libverda se nacházejí v malebné kotlině v podhůří severního úpatí Jizerských hor mezi Hejnicemi a Novým Městem pod Smrkem. Zvláštně znějící název je odvozený z německého názvu Bad Liebwerda, tedy líbezný ostrůvek mezi bažinami, minerální pramen s léčivými účinky je známý od středověku.

Janské Lázně

Janské Lázně

Horské město Janské Lázně, významné rekreační, turistické a sportovní centrum Krkonoš, leží na území Krkonošského národního parku na úpatí Černé hory. Na její vrchol ke sjezdovkám a běžeckým stopám vede z centra kabinová lanovka, k vyjížďkám zve i sáňkařská dráha.

Jáchymov

Jáchymov

Nádherné středověké město v protáhlém údolí, zaříznutém do svahů Krušných hor – tak vypadal Jáchymov někdy v polovině 16. století. Dnes je známé díky radonovým lázním, v bývalé královské mincovně sídlí muzeum, k výletům zve naučná radonová stezka i hora Klínovec se známým lyžařským areálem.

Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad

Městečko v Podkrkonoší proslavila slatinná rašelina, využívaná ve zdejších lázních. K pohodě lázeňských hostů přispívá také malebná okolní příroda. K výletům lákají zříceniny hradů Kumburk a Bradlec a vrchy, obklopující Bělohradskou kotlinu; v jejich čele stojí Zvičina s turistickou chatou.

Jeseník

Jeseník

Město sevřené mezi horami se jmenuje Jeseník teprve od roku 1947. Předtím byl znám jako Vriwald, Frei vom Walde či Freiwaldau, česky Frývaldov. V jeho historii cinká zlato a stříbro, zaznívá křik čarodějnic týraných při inkvizičních procesech, ale je také známý léčivou sílou pramenů a vzduchu.

Bludov

Bludov

Městečko v podhůří Jeseníků znají klienti lázní, které využívají podhorské klima a sirný termální pramen, známý již od 16. století. Díky Pradědovu dětskému muzeu se tu rády zastavují i rodiny s dětmi, k výletům do okolí lákají dvě rozhledny a kostelíček Božího Těla v lesích nad Bludovem.

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní architektuře mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

Lipová-lázně

Lipová-lázně

Obec na rozhraní Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor v údolí potoka Staříč znají všichni, kteří jezdí přes Ramzovské sedlo do Jeseníku. Známé jsou klimatické lázně Dolní Lipová, fandy železnic přitahuje horská trať Slezský Semmering a malé železniční muzeum na nádraží v Horní Lipové.

Velké Losiny

Velké Losiny

Nádherný renesanční zámek s arkádovým nádvořím a věží, lázně s termálním koupalištěm a unikátní ruční papírna – to jsou hlavní důvody, proč byste měli navštívit Velké Losiny, obec pod svahy Jeseníků. A když už tu budete, vzpomeňte si i na nešťastné oběti proslulých čarodějnických procesů.

Karlova Studánka

Karlova Studánka

Moderní a přitom starobylé, ojediněle přebudované lázně obklopené horskou přírodou – to je Karlova Studánka. Leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy, a pyšní se nejčistším vzduchem ve střední Evropě.

Ostrožská Nová Ves

Ostrožská Nová Ves

O slovácké vesnici, ležící v rovinách kolem řeky Moravy jižně od Uherského Hradiště, se často mluví a píše díky zdejším sirnatým lázním. Ostrožskou Novou Ves ale znají i cyklisté a milovníci vodních radovánek, které lákají Novoveská jezera a přírodní koupaliště Albatros.

Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně leží západně od Plzně v půvabné, čisté a místy ještě civilizací nedotčené krajině lesů, vrchů a hradních zřícenin. Lázeňské město je citlivě zasazené do rozsáhlého lesoparku, přirozeně navazujícího na okolní přírodu. Dobře se tu cítí hlavně lidé, kteří sem přicházejí hledat klid.