Mšené-lázně

Městečko pří dolním toku Ohře leží v úrodné rovině mezi Litoměřicemi a Slaným. Slatinné lázně založené roku 1796 úspěšně léčí řadu nemocí, architektonickým skvostem lázeňského areálu je secesní Pavillon Dvorana, práce architekta Jana Letzela.

Co musíte vidět v Mšeném-lázních

Slatinné lázně Mšené byly založeny roku 1796, léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, záněty nervů, pooperační stavy, onemocnění páteře a jiné neduhy.

Přírodním léčebným zdrojem je slatina, těžená nedaleko odtud. K oslavám 220. lázeňské sezony vznikla nová kaple Salve, v lese nad lázeňským areálem stojí romantická zřícenina nedostavěné kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1805.
 

Architekt Jan Letzel

Patrně nejznámější stavbou českého architekta ve světě je Obchodní a průmyslové muzeum architekta Jana Letzela (1880–1925), součást Hirošimského památníku míru. V Česku se podílel na přestavbě secesního hotelu Evropa v Praze a je autorem secesního Pavillonu Dvorana z roku 1905 v obci Mšené-lázně, jinak ovšem žák Jana Kotěry působil hlavně v zahraničí. Jeho další práce v Japonsku bohužel zničila četná zemětřesení i druhá světová válka. Letzel je pochován ve svém rodném Náchodě.
 

Příroda, hrady, zámky a bleší trhy

Lázeňský areál obklopující jednotlivé léčebné domy volně přechází v lesopark a les, protkaný řadou vycházkových cest a vedoucí údolím Mšenského potoka až k Budyni nad Ohří. Navštívit můžete také zámek Libochovice a romantický hrad Házmburk na pozadí úchvatné krajiny Českého středohoří. Kousek od lázní leží Ředhošť, kde se od března do prosince konají tradiční nedělní trhy s různým zaměřením.

Akce v obci Mšené-lázně

29. 3.3. 11.
Podřipský motoráček

Podřipský motoráček

Mšené-lázně, Ústecký kraj