ÚvodAktualityVýchodočeské muzeum vystaví unikátní stříbrné mince
Památky

Východočeské muzeum vystaví unikátní stříbrné mince

  • 10. března 2016
Ve Východočeském muzeu v Pardubicích byly uloženy denárové mince, náhodně objevené v listopadu 2015 na území Pardubického kraje. Zcela unikátní nález několika stovek českých denárových mincí z poslední třetiny 10. století svým charakterem dosud nemá obdoby v rámci středoevropského prostoru. Mince z pokladu budou vystaveny v nové expozici muzea s názvem Proti proudu času.
Staré minceMince staré přes jeden tisíc let pamatují skutečné počátky českého státu po smrti knížete Václava, založení prvního biskupství u nás, svatého Vojtěcha i vyvražďování Slavníkovců. Poklad se skládá z fragmentů keramické nádoby, která v sobě ukrývala asi 400 mincí a 300 jejich úlomků z konce 10. století, tedy z doby vlády Boleslava II. Pobožného, jehož otec zavraždil knížete Václava.

Už jen samotné mince jsou neobvyklým nálezem – v 10. století bylo stříbro majetkem knížete a ražené stříbrné mince nesloužily k běžnému obchodu, ale spíše jako platidlo v nejvyšších patrech tehdejší mezinárodní politiky. Proto je poklad tak cenný. Mince tehdy měla právo razit přemyslovská knížata, síť jejich mincoven však není plně známá. Váha většiny nalezených mincí se pohybuje kolem 1,5 gramu stříbra a to samo je velmi vysoké kvality.


Za pokladem proti proudu času...

Nová exopziceNěkteré typy mincí jsou dokonce pro archeology zatím neznámé. Mince se našly v obci Lžovice, přesné místo, kde země vydala tento nevídaný poklad, však archeologové tají. Mohlo by ještě ukrývat další cenná vodítka a třeba i další překvapení. Poklad do muzea odevzdal náhodný poctivý nálezce.

Setkat se s mincemi z pokladu můžete v nové expozici muzea s názvem Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku. Kromě pokladu uvidíte také rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, jedinečnou plastiku kozla z doby kamenné z Třebosic a mnoho dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka „Hmatem do pravěku“. Vstupné činí 100 Kč, otevřeno je denně od úterý do neděle 10 až 18 hodin.
Poutní místo Stará Boleslav Památky

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Hradiště Libice nad Cidlinou – sídlo rodu Slavníkovců Památky

Hradiště Libice nad Cidlinou – sídlo rodu Slavníkovců

Slovanské hradiště na soutoku řeky Labe a Cidliny obýval mocný rod Slavníkovců. Konkurenční rod Přemyslovců roku 995 hradiště i s obyvateli zcela vyplenil. Později bylo hradiště obnoveno, ale pouze jako přemyslovský opěrný bod. Zachovaly se zde zbytky základů staveb a okolím vede naučná stezka.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Další aktuality

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj
Na Svojanově se bude slavit 800 let od založení hradu

Na Svojanově se bude slavit 800 let od založení hradu

26. červen 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj
Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj