ÚvodAktualityVydejte se na hrad Rožmberk poznat hyalitové sklo rodu Buquoyů
Zážitky

Vydejte se na hrad Rožmberk poznat hyalitové sklo rodu Buquoyů

  • 28. července 2018
V galerii hradu Rožmberk probíhá velmi zajímavá výstava Buquoyové a umění diplomacie v 18. a 19. století s podtitulem Hyalitová partie aneb "dáma bere krále". Výstava trvající do konce srpna 2018 je zaměřena na životní osudy tří výrazných osobností tohoto šlechtického rodu a také legendární hyalitové sklo, jehož objevitelem byl Jiří František August Buquoy. Traduje se, že si zasvěcení vzali recept na výrobu s sebou do hrobu a dnes by jej nikdo nedokázal vyrobit.
Hrad RožmberkÚstřední postavou výstavy na Rožmberku je Jiří František August Buquoy (1781 – 1851), který byl známým polyhistorem, vynálezcem, jakož i autorem ekonomických a politických úvah. Zlomové události v jeho životě jsou spjaty s rokem 1848, kdy se stal hlavním mecenášem revoluce proti habsburskému mocnářství a bylo velmi pravděpodobné, že lid jej chce prohlásit českým králem.

Dále se zájemci seznámí s jeho manželkou, Marií Gabrielou Buquoyovou (roz. hraběnkou Rottenhanovou), která byla svému muži rovnocennou partnerkou jak v životě, tak v podnikání ve sklářském průmyslu, o jehož rozvoj se zasloužil právě Jiří František, neboť za jeho éry začaly buquoyské sklárny produkovat již zmíněný hyalit, který dodávaly na významné dvory jak u nás, tak v zahraničí. Marie Gabriela sehrála svou roli v konečném designu sklářských produktů, tak aby byly konkurenceschopné.

Třetí osobností je mladší bratr Jiřího Františka - Ludvík Arnošt Buquoy (1783 – 1834), který byl v útlém věku přijat do Řádu Maltézských rytířů a jeho poručník mu plánoval budoucnost v rámci diplomatických misií, ale Ludvík Arnošt dal nakonec přednost své životní vášni – výtvarnému umění před povinnostmi, které se od členů šlechtických rodů očekávaly.
 

Hyalitové sklo z lesních novohradských skláren

HyalitHyalit je sklo v barvě černé, nebo v barvě červeného pečetního vosku a jeho vynálezcem (či znovuobjevitelem) je Jiří August Buquoy. Získalo si velkou oblibu v měšťanských i šlechtických domácnostech. Traduje se, že manželka Jiřího Augusta přišla s nápadem zdobit černý hyalit tehdy moderními orientálními a čínskými motivy. Vyráběly se výrobky, které vypadaly jako přivezené z Číny. Čínské výrobky u nás tehdy byly strašně drahé, a díky tomu šel hyalit skvěle na odbyt. Zájem o hyalitové sklo trval několik desetiletí až do poloviny 19. století, kdy jeho výroba začala trochu upadat.

Sklo Buquoyové vyráběli v lesních sklárnách ponejvíc v Novohradských horách, na dnešním pomezí Čech a Rakouska. Ještě dodnes je možné v lesích najít valouny tohoto speciálního skla, jehož výroba byla velmi složitá. A i když se hyalit vyráběl ve velmi primitivních podmínkách lesních sklářských hutí, technologie výroby byla velice náročná. Zasvěcení skláři si vzali recept na výrobu s sebou do hrobu a vynálezce hyalitu recept na jeho výrobu nikomu neprozradil. Ani dnes jej nikdo ve srovnatelné kvalitě nedokáže vyrobit.

Červený hyalitV listopadu 1816 vyrobil Jiří František August Buquoy poprvé černé sklo, které pojmenoval podle řeckého slova hyalos – sklo. Pomáhal mu při tom sklář Jakob Wagner ze sklárny v Jiříkově Údolí. Spolu rozemleli železářskou strusku a tu přidávali do roztaveného skla, čímž dosáhli jeho černého zabarvení. Postupně se hyalitové sklo natolik zlepšilo a získalo takovou kvalitu, že se mohlo začít vyfukovat. V roce 1821 byl objeven červený hyalit, do něhož se postupem času začaly přidávat střepy z černého hyalitu, a tak vznikl mramorový červenočerný hyalit.

Na výstavě jsou k vidění nádherné předměty z hyalitového skla, které zapůjčilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Dále jsou na výstavě k vidění exponáty ze sbírky SH Nové Hrady a reprodukce korespondence a ikonografických materiálů z rodinného archivu Buquoyů v SOA v Třeboni.
 

Tvořivé dílny a pracovní listy pro děti

RozmberkVýstavu doprovází bohatý doprovodný program zahrnující pracovní listy pro dětské návštěvníky, které je podrobněji seznámí s produkcí buquoyských novohradských skláren a s osobnostmi, které stály za jejich světovým věhlasem. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny tvořivé dílny, v jejichž rámci si budou moci vyzkoušet kreativní tvorbu zdobení skla a porcelánu a odnést si na památku svůj vlastní hrneček či sklenici s originálním květinovým motivem.  

Během výstavy jsou také k dispozici pracovní listy pro studenty a pro nejmenší návštěvníky kreativní omalovánky s motivy anglické a francouzské módy 19. století.

Výstava v galerii hradu Rožmberk je přístupná od 4. 7. do 31. 8. 2018 od úterý do neděle mezi 9. a 17. hodinou.
Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách Kultura

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Dnes téměř liduprázdné Novohradské hory byly v minulosti poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete v současnosti narazit na lesních cestách, například v okolí osady Černé Údolí.

Přírodní park Novohradské hory Příroda

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Další aktuality

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj
Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

27. září 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

23. září 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj
Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj
Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj
Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Jak poznat České Budějovice za jeden den

Jak poznat České Budějovice za jeden den

4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj