K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se expozičně zaměřuje na jihočeský region, mapuje jeho historii, kulturu i lidové umění. Svým návštěvníkům nabízí stálou expozici „Příběh města Českých Budějovic“, která nejen dokládá historické události od založení města, ale svým významem přesahuje rámec jihočeského a dokonce i českého regionu. Zapojení moderních interaktivních prvků v expozici umožňuje rozšíření možností v oblasti vzdělávání i zábavy. Nově koncipované expozice se otevřely v lednu 2020.
Stálé expozice Jihočeského muzea
Archeologická expozice
Archeologická expozice Jihočeského muzea je koncipována jako procházka nejstaršími dějinami jižních Čech, v níž jsou vedle obecné charakteristiky každého období zdůrazněny nejvýznamnější fenomény pro danou epochu. Kromě vlastních exponátů a textů je expozice doplněna dotykovými obrazovkami, fyzickými modely (mezolitický lovec, neolitická žena, halštatský velmož z Rovné, třísovské oppidum, hradiště u Němětic), filmem (neolitická žena při sklizni obilí), 3D virtuálními rekonstrukcemi (osada z doby bronzové, oppidum v Třísově) a řadou edukačních prvků (repliky kovových seker, rekonstrukce hrobu keltského bojovníka, edukační chata).
Přírodovědná expozice
Prostory expozice začínají úvodní chodbou, kde jsou představeny vegetační, klimatické a geologické parametry jižních Čech a jejich provázanost se sousedními Alpami. Dalším je Sál lesů a bezlesí jižních Čech, kde se nachází expozice suchozemských biotopů. Uprostřed je centrální dioráma, kde je rašelinný les, rašeliniště i přirozený smíšený les. Zde zaujme náš největší obratlovec – los evropský. Neméně zajímaví jsou i další představitelé jako jelen, srnec, liška aj. Na zadní stěnu tohoto dioramatu lze promítat živočichy, které si návštěvník sám zvolí. Stěny po obvodu sálu jsou věnovány jednotlivým významným přírodním biotopům a fenoménům jižních Čech. Každý biotop je popsaný a doplněný výsuvnými herbáři, vitrínou s živočichy, lyofilizovanými houbami a vitrínkou s příslušníky bezobratlých. Je zde představeno 7 významných biotopů a fenoménů jižních Čech, jako jsou rašeliniště, horské smrčiny, vliv Alp v podobě alpských prvků, výstupy vápenců v Předšumaví, opuštěné kulturní bezlesí, kulturní lesy a přirozené smíšené lesy.
Druhý sál je Sálem vod jižních Čech. Zde je model řeky, na kterém lze pozorovat, jak teče voda, jak se tok mění v jednotlivých ročních obdobích, které lze navolit. Na stropě nad řekou je promítáno aktuální počasí, které v daném ročním období panuje. Na druhé straně sálu je dioráma rybníka s jeho nejbližším okolím. Jsou zde ukázky vodních ptáků, ryb, bezobratlých, rostlin i hub vyskytujících se na hrázi a je možné nahlédnout i do vydří nory. Následují významné biotopy, jako jsou řeky, říční údolí, jezera, rybníky a pískovny, expozice je doplněna výsuvnými herbáři, vitrínou s živočichy a lyofilizovanými houbami, dále výsuvnými šuplíky s exempláři bezobratlých. Součástí expozice je i infokiosek, v němž lze získat podrobnější informace.
Geologická expozice
Geologická část nabídne návštěvníkům kolem 670 exponátů. Představeny jsou základy mineralogického systému, typické minerály nebo horniny jižních Čech. Záměrem však není prezentovat pouze regionální geologii, ale ukázat to nejlepší, co ve sbírkách Jihočeské muzeum má – tedy i exponáty z evropských a světových lokalit (např. Japonsko, Austrálie, Afrika, Peru, Kanada, Namibie aj. Zastoupena bude dále paleontologie (trilobiti, stromovité plavuně, druhohorní amoniti nebo stehenní kost a velké stoličky z mamuta).
Velkým lákadlem jsou i tektity (včetně vltavínů), kalcity z Číny, ametystová geoda z Brazílie nebo meteority včetně toho největšího, železného ze sbírek muzea, který pochází z ruské lokality Sikhote-Alin a váží 2.061 gramů. Součástí expozice je i moderní přístroj MicroEye.
Národopisná expozice
V národopisné části nové stálé expozice JčM představí bohatou lidovou kulturu jižních Čech od architektury přes kroje a zvykosloví až po lidové umění. Doslova ze všech stran si zájemci prohlédnou sváteční oblečení žen z Doudlebska, Blat, Kozácka a Prácheňska, které je nainstalováno na rotujících figurínách. Díky moderní technice uvidí návštěvníci i detaily výšivek, čepců a tkanin a seznámí se s mnoha zajímavostmi kolem lidového odívání v minulosti. Pozornost návštěvníků určitě upoutá model blatského statku, vytvořený podle skutečného stavení v Zálší č. 5, který oživuje řada drobných detailů, postav, hospodářského náčiní a domácího zvířectva. V expozici bude také možné nahlédnout do interiéru venkovského domu z Doudlebska s lidovým nábytkem a svatým koutem, zdobeným podmalbami na skle, který byl nejdůležitějším místem ve stavení. Projdeme si lidový rok od jara do zimy, připomeneme si jihočeské masopusty, nejkrásnější velikonoční vajíčka, tradici poutí, dožínek a samozřejmě také adventní a vánoční dobu s vůní perníku a krásou lidových betlémů.
Národopisná sbírka JčM byla budována mnoho let a obsahuje cenné doklady zručnosti našich předků, jejich náboženského i estetického cítění. Lidové umění dodnes těší a dojímá opravdovostí a upřímností, kterou neznámí tvůrci vkládali do svých děl. Bohatá a vzácná je kolekce podmaleb na skle ze Šumavy nebo jihočesko-rakouského pomezí, sbírka lidových plastik, které v minulosti zdobily výklenky ve staveních, kapličky i interiéry, keramika nebo výrobky z kůže či kovu. Návštěvníky určitě zaujmou široké kožené opasky vyšívané pavím brkem nebo zvláštní zlaté čepce, jaké známe i ze sousedního Rakouska a Bavorska.
Pro malé návštěvníky je připraven edukační koutek se sporákem a pecí, na které si děti mohou hrát i lenošit, a také řada zábavných aplikací v informačních kioscích.
Z historie muzea
Od srpna 2012 do března 2014 zde probíhala velká rekonstrukce, jejíž cílem bylo navrátit všechny výstavní prostory svým původním muzejním účelům. Po rozsáhlé rekonstrukci budovy v Dukelské ulici, která trvala více, než 2 roky se opět otevřely dveře muzea, jehož historie sahá až do roku 1870. Novinkou je přemístění hlavního vstupu z Dukelské ulice do protilehlé strany budovy muzea. Návštěvníci nyní mohou do prostor muzea vcházet nově uzpůsobeným hlavním vchodem ze Senovážného náměstí. Dále tu nově najdete třeba kavárnu, prodejnu s upomínkovými předměty a muzejními publikacemi či nové vzdělávací prostory, například pro školy.
První muzejní sbírky byly zpřístupněny veřejnosti na jaře roku 1877 v domě U tří korun vedle městské radnice. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899-1901 v historizujícím novorenesančním slohu byl otevřen veřejnosti v roce 1903.
V muzeu například přednášel cestovatel dr. Emil Holub, který svůj honorář 400 zlatých využil k financování plánovaných cest do Afriky. Při této příležitosti také věnoval muzeu sbírku přírodnin, etnografického materiálu a soubor svých vydaných spisů.
V současné době je Jihočeské muzeum krajským regionálním muzeem s orientací na přírodní a společenské vědy.
Muzeum tvoří následující pobočky se stálými expozicemi:
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2019 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2019 – za nové expozice muzea
2017 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „První světová válka: Léta zkázy a bolesti“
2013 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2013 – za publikaci „Červená kniha květeny jižní části Čech“
Jihočeské muzeum je součástí projektu České Budějovice bezbariérové, který je financován z rozpočtu Statutárního města České Budějovice.