Technické muzeum v Brně je muzeum hravé. Právě proto muzeum pro veřejnost u příležitosti celoročních oslav a připomenutí 50. výročí založení TMB připravilo výstavu s výstižným názvem
PLAY, koncipovanou Petrem Niklem s účastí mnoha domácích i zahraničních umělců. Jedná se o součást
projektu Orbis pictus aneb…autorů Jiřího a Radany Waldových, který se představil v minulých letech již několikrát v různých podobách v České republice i v zahraničí. Poslední úspěch slavil projekt výstavou PLAY v pražské Výstavní síni Mánes, kam si přišlo hrát více než sto tisíc návštěvníků.
PLAY totiž staví na imaginaci, fantazii a tvořivosti, kdy dotýkat se exponátů, vstupovat do nich, dotvářet je a hrát si s nimi je nejen dovoleno, ale přímo vyžadováno. Součástí expozice je také hravá
Leporelohra a kreativní ateliér Sanquis.
Technické muzeum v Brně spojilo s tímto projektem na padesát akcí v průběhu celého jeho trvání, a to nejen v hlavní budově muzea v Brně – Králově Poli, ale i na několika externích památkách. Součástí doprovodného programu je mimo jiné několik koncertů, slavnostní otevření nově zrekonstruovaného mlýna Šlakhamr u Žďáru nad Sázavou, přehlídky historických vozů ze sbírek TMB, pravidelné komentované prohlídky stálých expozic vedené přímo samotnými kurátory, dílny pro malé i velké, mezinárodní konference, křest nové publikace a samozřejmě i speciální program v rámci Brněnské muzejní noci.
Výstavu a související aktivity PLAY pořádá Technické muzeum v Brně za velmi výrazného přispění dalších partnerů a sponzorů, zejména firmy SNIPaCo., Dopravního podniku města Brna, rádia KISS Hády a Brněnského deníku.
V návaznosti na otevření výstavy je v Technickém muzeu v Brně trvale upraveno vstupné, a to následovně:
Základní – 100,- Kč
Zlevněné – 50,- Kč