Pokud jste o
Rychmburku nikdy neslyšeli, vězte, že je to
hrad jako z pohádky, dříve byl otevřen jen při zvláštích příležitostech. Od loňské turistické sezony má otevřeno běžně.
V polovině 20. století začal sloužit jako
domov pro seniory, posléze zde žili lidé s chronickým duševním onemocněním. Část hradu se nyní přestavuje, aby zde mohli poskytovat ubytování.
Tradiční
Hradní slavnosti jsou příležitost, kdy navštívit tento opomíjený skvost.
Program Hradních slavností na Rychmburku
I letos se můžete těšit na bohatý program, který začně ve 13:30 dobovou hudbou. Nebude chybět historický šerm "Vikingové", aktivity pro děti a dospělé, například dobová střelnice z luku, vrh sekerou či soutěže rytířských dovedností, dobový kolotoč, dílničky, malování na obličej a dobové trhy.
Od 15:15 je připravena zhruba 40minutová pohádka Strach má velké oči. Celý den bude doprovázet dobová hudba. Den skončí v 18 hodin.
Historie hradu Rychmburk
Hrad na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Krounky mezi dnešními městečky
Skutčí a
Prosečí založil kolem roku 1325 Tas z Rychmburka. Dominantou goticko-renesančního sídla odedávna bývala zdálky viditelná třicet metrů vysoká věž, do které se v rámci prohlídky můžete podívat.
Roku 1425 byl hrad dobyt husity, v 1. polovině 16. stol. doplněn Jindřichem Šťastným z Valdštejna o pozdně gotický palác, za Kinských upraven v l. 1793-1798 barokně. Hrad má dvoudílnou dispozici.
Hrad Rychmburk byl od padesátých let minulého století veřejnosti nepřístupný. Stát ho jako konfiskát využil k sociálním účelům. Roku 2021 se poprvé zpřístupnil veřejnosti, pravidelně otevřený k běžným prohlídkám je od roku 2022.
Z ferraty do pohádky
V
údolí Krounky těsně pod hradem objevíte
ferratu Šilinkův důl. Navzdory jménu nejde o ferratu, kterou znáte z vysokých hor, tady nebudete potřebovat speciální horolezecké vybavení. Stačí
dobré boty a silné paže, jde totiž spíš o procházku podél řeky zajištěnou
řetězy a můstky; snadno ji zvládnou i děti.
Kousek za Rychmburkem láká k návštěvě
rozhledna Borůvka a v nedaleké Zderazi můžete prozkoumat
unikátní skalní obydlí (Zderecký dům prochází rekonstrukcí, nicméně další sklípky jsou otevřené denně od 9 do 17 hodin).
Hned za obcí pak začíná
pohádková krajina Toulovcových Maštalí. V nádherných borových lesích protkaných hlubokými údolími a také spoustou turistických stezek a
cyklotras objevíte spousty jeskyní, soutěsek a půvabných skalních útvarů, například Oslí chodbu nebo Kolumbovo vejce.
Jedním z nejlákavějších míst je malé skalní bludiště v Budislavských skalách; dovede vás k němu červená značka z Vranic.
Víte, že…?
- V červnu 1835 se v Předhradí, městečku pod hradem Rychmburkem, narodil básník Adolf Heyduk (zemřel roku 1923 v Písku). Portál Kudy z nudy by se mu líbil, sám byl velký cestovatel a kromě Šumavy a dalších českých krajů hodně jezdíval na Slovensko, do Itálie či na Kavkaz.
- Hradní slavnosti můžete spojit s návštěvou Pekla Čertovina u Hlinska, unikátního zábavního centra s pekelně nabitým programem pro návštěvníky všech věkových kategorií. O prázdninách tu mají prodlouženou otevírací dobu, prohlídky je nutné rezervovat předem.
- Tip máme i pro ty, kteří by se rádi podívali na zámek: kousek od Toulovcových Maštalí stojí překrásný rokokový zámek Nové Hrady, přezdívaný Malý Schönbrunn nebo České Versailles. Kromě zámku tu objevíte zámeckou restauraci a vinárnu, galerii klobouků, přírodní bludiště, upravené zahrady a také křížovou cestu vedoucí na návrší zvané Boží dům se zříceninou gotického hrádku.