V měsících mimo hlavní turistickou sezónu představují vojenské pevnosti a muzeum jednu z vhodných alternativ, kam se vydat na výlet. Vojenské muzeum Králíky má otevřeno každý den kromě pondělků, a to od 10:00 do 16:00 hodin. V expoziční hale s plochou 2 400 m2 představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. Vstupné do muzea je 150 korun pro dospělého a 110 korun pro děti, studenty a seniory.
Tvrz Hůrka je otevřena každý den kromě pondělků. Prohlídky podzemní tvrze probíhají až do 31. března 2024 v 10, 12 a 14 hodin. Předem objednané skupiny však průvodci samozřejmě provedou i v pondělí. Na výběr je v sezoně pět typů prohlídkových tras, upravených i pro zimní podmínky. Nejkratší trasa má časovou náročnost cca 70 minut, nejdelší pak 360 minut. Na exkurzi se setkáte se vzácnými exponáty: původními posuvnými pancéřovými vraty ve vjezdu, funkčním šikmým výtahem – svážnicí a lokomotivu s vagony úzkorozchodné železnice (z 50. let minulého století). Fandy opevnění první tu čeká jedno velké překvapení – zpřístupněny jsou pozůstatky zkoušek výbušných plynů, prováděných na Hůrce v době okupace. Vstupné do tvrze je 170 Kč pro dospělého, důchodci a studenti zaplatí 130 Kč.
Individulání péče na tvrzi Bouda
Tvrz Bouda je přes zimu uzavřena, a to až do 30. dubna 2024. Na tvrzi probíhá údržba, konzervace a v podzemním systému zimuje několik stovek netopýrů. Přesto se však najde příležitost, kdy Boudu navštívit. Ta letos v lednu nastane ve dnech 26. a 27.1.v časech 11, 13 a 15 hodin a dne 28.1. 2024 v časech 11 a 13 hodin. Samozřejmostí bude teplé nápoje, klobása a hlavně výborná pevnostní medovina. Mimo tohoto termínu můžete využít individuální prohlídky. V klidné atmosféře, bez čekání a s individuální péčí kvalifikovaného průvodce si můžete objekt detailně prohlédnout. Tato VIP služba je určena jednotlivcům i skupinám. Individuální prohlídky tvrze jsou organizovány pouze na základě písemné objednávky (e-mailem na obě tyto adresy: tvrz@boudamuseum.com a reditel@boudamuseum.com, a to nejméně 5 pracovních dnů předem).
Naučná stezka vám ukáže i další objekty Betonové hranice
Výlet si můžete také zpestřit procházkou po některé z naučných stezek. Zajímavá je například Naučná stezka Betonová hranice. Její začátek a konec leží v obci Mladkov a trasy vedou k Muzeu čs. opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda. Trasa stezky je přístupná také z obcí Lichkov, Těchonín, z Jablonného nad Orlicí a od Kramářovy chaty na Suchém vrchu. Stezka je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km. Na stezce lze zhlédnout řadu objektů lehkého i těžkého opevnění a mnohé pozůstatky dělostřeleckých a ženijních zkoušek pevnostních objektů. Některé z nich jsou unikátní v rámci moderních evropských pevnostních systémů 20. století.
Naučná stezka vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Propojuje Velké náměstí v Králíkách s Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka, prochází kolem bojových objektů této tvrze, vede k Vojenskému muzeu Králíky a k Muzeu čs. opevnění z let 1935–1938 – pěchotnímu srubu K – S 14 "U cihelny". Nástup na trasu vybavenou desítkou informačních tabulí o čs. opevnění je u všech muzeí i na Velkém náměstí v Králíkách.