ÚvodAktualityPoznejte Židovské muzeum v Praze během nedělních komentovaných prohlídek
Památky

Poznejte Židovské muzeum v Praze během nedělních komentovaných prohlídek

Navštívili jste někdy pražské Židovské město? Prohlídka Josefova je jistě velmi zajímavá, ale komentované prohlídky s průvodcem Židovského muzea v Praze jsou mimořádným zážitkem. Vypravit se na ně můžete každou neděli v 11:00 a 14:00 hodin. Jedná se o speciální program pouze pro české návštěvníky, který přiblížuje historií našich sousedů, kteří vždy tvořili nedílnou součást naší společnosti, svébytnou kulturu a historické dědictví. Kromě historických zajímavoustí vám průvodce poodkryje i životní osudy a příběhy obyvatel pražského ghetta.
židovské městoProhlídky Židovského města pražského v českém jazyce se konají každou neděli od 11:00 a 14:00 hodin, při minimálním počtu 3 zájemců. Délka poutavé prohlídky s akreditovaným průvodcem Židovského muzea v Praze trvá asi 2,5 hodiny.

S průvodcem si budete povídat o tom, co Židé směli, co nesměli nebo naopak museli vykonávat či snášet na rozdíl od většinového obyvatelstva, jak židovská čtvrť postupně měnila svou tvář, co znamená asanace a co zbylo z ghetta do dnešních dnů. Dozvíte se o pohnutých osudech Židů během 20. století a proč jich v naší zemi dnes žije sotva několik tisíc. Během prohlídky navštívíte také celkem šest synagog a nejstarší dochovaný židovský hřbitov na našem území. Vstupné na prohlídku ve výši 200 Kč zahrnuje Starý židovský hřbitov, Staronovou synagogu, Maiselovu synagogu, Pinkasovu synagogu, Klausovou synagogu, Obřadní síň a Španělskou synagogu.

židovské město prahaV Maiselově synagoze ze 16. století vám průvodce povypráví o příchodu Židů na naše území až po jejich emancipaci, v Pinkasově synagoze z 15. století uctíte památku obětí holokaustu a vydáte se přes Starý židovský hřbitov s unikátními náhrobky dále ke Klausově synagoze, kde se dozvíte zajímavé informace o židovských zvycích a tradicích. Závěr prohlídky patří nejkrásnější ze synagog – Španělské, kde oko potěší chvatná secesní architektura. Za prohlédnutí také stojí expozice posledních 200 let dějin Židů v českých zemích. Ke zhlédnutí jsou zde judaika a další trojrozměrné exponáty, dokumenty, filmy a fotografie. Okruh Pražské Židovské město nabízí Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s pražskou Židovskou obcí, v rámci speciálního programu k výchově proti antisemitismu.
Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském Památky

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu Památky

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Klausová synagoga Památky

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Španělská synagoga Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Galerie Roberta Guttmanna – výstavní prostory Židovského muzea v Praze Kultura

Galerie Roberta Guttmanna – výstavní prostory Židovského muzea v Praze

Židovské muzeum v Praze představuje vlastní výstavní prostor pro prezentaci krátkodobých tematických výstav, Galerii Roberta Guttmanna. Galerie je výstavní prostor o rozloze více než 80 metrů čtverečních, který splňuje veškeré požadavky na moderní prezentaci uměleckých a muzejních sbírek.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě Památky

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě

Pomník Franze Kafky najdete na hranicích bývalého židovského města, mezi Španělskou synagogu a gotickým katolickým kostelem sv. Ducha. Autorem je sochař Jaroslav Róna, při realizaci spolupracoval s architektonickým studiem Davida Vávry.

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze Památky

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze

Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. V judaismu tradičně slouží k rituálnímu očištění osob a předmětů. Historická mikve vedle Pinkasovy synagogy patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Pochází nejspíše z počátku 16. století.