Kdo se vypraví do
Nových Hradů, ten chce vidět hlavně překrásnou rokokovou rezidenci ve stylu francouzských venkovských letních sídel. Pohodlné, zdobné a architektonicky čisté sídlo si nechal v letech 1773–1777 postavit
Jan Antonín Harbuval hrabě Chamarè, všestranný, technicky nadaný a moderně smýšlející šlechtic ze staré francouzské rodiny.
Krása Nových Hradů
Snad žádný zámek u nás nemá tolik přízvisek jako
Nové Hrady; říká se mu například
Malý Schönbrunn či
České Versailles. Mimochodem, jde skutečně o dokonalou ukázku čistého rokoka a jednu z mála staveb tohoto stylu, kterou u nás můžete vidět. Sestává ze dvou protilehlých, zrcadlově obrácených křídel, ze vstupního vestibulu vedou dvě schodiště do hlavního sálu. Prohlídka nabízí výjimečnou
přehlídku nábytku v proměnách staletí ze sbírek
Uměleckoprůmyslového muzea v
Praze, nahlédnete i do soukromých prostor majitelů a do slavnostního sálu. Výklad o historii sídla doplňují informace o obnově celého areálu; ta probíhá od roku 1997, kdy zchátralý zámek zakoupila rodina Kučerova z Prahy. Přijeďte, otevřeno je tu denně až do konce září!
Muzeum, galerie a netvor z bludiště
Jenže zámkem návštěva
Nových Hradů rozhodně nekončí: v budově někdejší barokní sýpky se můžete podívat do
Muzea cyklistiky se spoustou historických velocipédů, předválečných i poválečných motokol, mopedů i motocyklů a dokonce i moderních elektrokol. Pro dámy i pány, kteří mají rádi romantický módní styl, je skvělým cílem
Galerie anglických klobouků, některé si dokonce můžete osobně vyzkoušet!
Galerie sídlí v budově oranžerie, odkud to máte jen pár kroků do
labyrintu. Cesty v tom novohradském měří asi 600 metrů a prozradíme vám, v jeho středu se ukrývá socha jednoho z nejkrutějších netvorů 20. století. Kromě toho se můžete projít řadou rozmanitých zahrad v nejrůznějších stylech, které jsou vesměs ideou i dílem současných majitelů.
Krok za krokem zahradami
Na předním nádvoří vás přivítá
francouzská zahrada, na zadním nádvoří mezi
zeleninovou zahradou a brankou do anglického parku se leskne
hladina leknínového jezírka doplněného pergolou,
bílou zahradou odtud projdete k
vodní kaskádě a do
italské zahrady plné levandulí a pinií. Mezi zámkem a sýpkou se projdete po
parkánové terasové zahradě s
klasicistním altánem a kopií barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna, v jejím středu pak objevíte
zelené divadlo, jediné svého druhu v Česku, kde se konají příležitostné koncerty, svatební obřady i každoroční představení barokních oper v rámci
Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Největší plocha patří
anglickému parku, jímž prochází nově opravená pískovcová
křížová cesta z roku 1765. Podle očekávání vede tam, kde náš příběh začal: na starý hradní či zámecký kopec k
zřícenině Nového Hradu či, chcete-li, Božího domu. Dochovalo se z něj pramálo, v 18. století většina zdí posloužila jako zdroj stavebního materiálu pro reprezentativní rokokové sídlo na úpatí kopce pod hradem.
Kam se ještě můžete podívat?
- V zámeckém areálu je k dispozici také kavárna a restaurace, kde se čepuje vynikající nepasterizované pivo z regionálního svitavského pivovaru Na Kopečku.
- Úžasnou podívanou pro děti i dospělé nabízí zámecká farma: volně se pasoucí jeleny a daňky můžete zahlédnout z dřevěné vyhlídky na pastvině nad muzeem cyklistiky. Stáda jsou částečně ochočená a zvyklá na přítomnost návštěvníků.
- K zámkům vždy neodmyslitelně patřili koně, a ani Nové Hrady nejsou výjimkou. Koně z novohradských zámeckých stájí se využívají pro sportovní i rekreační ježdění, vyjížďky je nutné objednat předem.
- Jižně od Nových Hradů objevíte kouzelné Toulovcovy Maštale, rozlehlé skalní město protkané hustou sítě turistických tras a cyklostezek. Jmenují se po Vavřinci Toulovcovi, který žil ve 14. století a pověsti o něm vypráví, že byl v mládí loupeživým rytířem, ve skalách měl svůj úkryt a pořádal odtud loupeživé výboje. Později ale bylo už všechno jinak: ve stáří se o něm hovoří jako o váženém měšťanovi z Litomyšle, který proslul svou dobročinností.
- Při plánování výletu na portálu Kudy z nudy si dejte pozor, abyste si nespletli rokokové Nové Hrady s jihočeským hradem Nové Hrady. Pokud se vám to náhodou povede, máme pro vás malou útěchu: rozhodně nejste první a určitě nejste ani poslední.