ÚvodČeská nejArchitektonickéKostel v Mostě – největší přestěhovaná stavba České republiky
Architektonické

Kostel v Mostě – největší přestěhovaná stavba České republiky

Velký gotický kostel, který stojí osamoceně na severním okraji města Most, nebyl první přestěhovanou stavbou v dějinách České republiky. Už za první republiky se k nám z Podkarpatské Rusi a východního Slovenska přesunulo šest dřevěných kostelů, o pár desítek metrů dál se musela posunout také kaple sv. Máří Magdaleny v Praze. Žádná z památek ale nebyla tak velká jako mostecký kostel.
Před pár desítkami let vypadalo okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie jinak: stával totiž o necelý kilometr severněji, na místě, kde se dnes leskne hladina jezera Most. V druhé polovině 20. století komunistický režim rozhodl, že město Most s historií dlouhou téměř 700 let musí ustoupit těžbě uhlí. Záchrany se dočkala jediná památka: kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený podle plánů Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu během 16. století. Přesun bezmála 10 tisíc tun těžké a čtyři sta let staré stavby je zapsaný v Guinnessově knize rekordů coby nejtěžší objekt na světě, který byl kdy přesunutý na kolejích.

Nové místo pro starý kostel bylo vybráno o několik set metrů dál poblíž malého gotického kostela sv. Ducha a barokního špitálu. V roce 1970 byl vybudován depozitář a začalo se s rozebíráním interiérového vybavení včetně 17 metrů vysokého barokního oltáře. O dva roky později byla snesena věž a rozběhly se zabezpečovací práce v interiéru včetně zpevňování kostelních kleneb nástřikem epoxidové pryskyřice. Celou stavbu zvenčí i zevnitř obalila ocelová konstrukce a plzeňská Škodovka se pustila do výroby třiapadesáti speciálních podvozků, které by těžkou budovu dokázaly uvézt.

Během roku 1975 byl 60 metrů dlouhý a více než 30 metrů vysoký kostel oddělen od původních kamenných základů (a naopak na novém místě vznikly základy nové, které měly zajistit stabilitu bez nerovnoměrného sesedání) a pod zdivo byly podsunuty ocelové nosníky. Pod ně pak od 15. září 1975 najížděly jednotlivé podvozky a začalo samotné nakládání. Přesun po kolejišti se čtyřmi kolejnicemi řídil počítač, prosklený velín pak byl umístěn na přídi kostela ve výšce 11 metrů. Na cestu se kostel vydal 30. září 1975, a to rychlostí 1,2 až 3,2 centimetru za minutu. Do cíle, vzdáleného 841,1 metru od původního místa, dorazil 27. října před devátou hodinou ráno.

V roce 1993 byl kostel znovu vysvěcen a dnes kromě sakrálních účelů slouží jako koncertní a svatební síň. Do interiéru se vrátil i původní oltář; jediným viditelným pozůstatkem stěhování je nezvyklá orientace stavby na jih místo na východ. V kostelní věži je stálá výstava fotografií a prohlédnete si tu jak snímky původního Mostu i jeho bourání, tak dokumenty o přesunu chrámu, atraktivní fotografie zachycující situaci před a po či záběry nového Mostu a rekultivované krajiny v okolí.
 
Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

I když Praha má Petřínskou rozhlednu, na Ostravu, Znojmo a Olomouc se podíváte z radničních věží a na Zlín z vyhlídkové terasy slavné Baťovy Jednadvacítky, rozhledny v centrech měst jsou velkou vzácností. Jejich úlohu pak často přebírají kostelní či městské věže, které navíc v záplavě starých i nových rozhleden zůstávají trochu utajené – a věřte, že pohled na hemžení v městských ulicích je leckdy zábavnější než výhled do luk a lesů.

#světovéČesko a kostel v Mostě: stěhování obřích staveb

#světovéČesko a kostel v Mostě: stěhování obřích staveb

Na severním okraji města Most stojí velký gotický kostel. Impozantní stavbě s vysokou věží by určitě víc slušelo jiné okolí, třeba historické centrum města s náměstím, měšťanskými domy a dalšími památkami. Tady ale chybí; okolo se prostírají jen pláně, jezera a hřbitov.

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Když se mluví o stěhování staveb, většině lidí se vybaví kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Věděli jste ale, že staveb, které změnily své místo, je u nás daleko víc? A některé z nich musely překonat opravdu velké vzdálenosti, jiné byly posunuty o několik metrů... Na výlet po stopách kaplí a kostelů, které původně stály na jiných místech, než stojí dnes, vás zve portál Kudy z nudy.

Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

15. 5.31. 12.
Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

Srdečně vás zveme do obnovené vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě s novou stálou fotografickou expozicí "Proměny napříč staletími"

Česko ve filmu: Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Česko ve filmu: Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Hlášku Dycky Most! z populárního televizního seriálu znají i ti, kteří u obrazovky nestrávili ani minutu. Pronikla do mapových aplikací, na trička a placky a Most s ní zkrátka žije. Jaké je doopravdy město, které spousta výletníků zná jen z obrazovek?

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.