ÚvodČeská nejArchitektonickéNejvětší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit
Architektonické

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Společnost Lasvit přináší krásu, štěstí, světlo a kus českého sklářského umění zákazníkům z celého světa. Na kontě má jak největší svítící šperk na světě v podobě dvou draků, vlnících se nad hlavami návštěvníků Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří, tak instalaci zvanou Ledovec ve vstupní hale pražského Bořislavka Centrum. Ta je největším evropským dílem Lasvitu.
Česká sklářská a designérská společnost LasvitNového Boru je výrobcem unikátních kolekcí svítidel, stolního a nápojového skla i uměleckých skleněných objektů, vyráběných na míru pro veřejné i soukromé prostory. Kreativním ředitelem Lasvitu je známý český designér Maxim Velčovský – a právě on je také autorem Ledovce v pražském Bořislavka Centru, v přízemí budovy Krystal I ve vstupním lobby, kam se dostanete z Evropské i Liberijské ulice. Ledovec se rozkládá na téměř 500 metrech čtverečních; obří panely z plochého sintrovaného skla vyčnívají ze zvlněného dřevěného stropu, který symbolizuje moře, a když se postupně rozsvěcují, vytvářejí dojem živého organismu.

Dva draci peroucí se o planoucí perlu, kteří tvoří unikátní svítidlo pro hotel Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří, jsou ještě větší. Každý z nich váží 20 tun a kdyby ožili a protáhli se, dohromady budou měřit sto metrů. Jejich těla zdobí 26 tisíc kovových šupin a na 2,5 milionu křišťálů, vplétaných ručně kámen po kameni. Broušené kameny jsou navíc podsvícené statisíci programovatelných LED čipů; povrch dračích těl pracuje jako obrovská televizní obrazovka a může libovolně měnit barvy. Finální podobu originální skleněné plastice, inspirované klasickým výjevem asijské mytologie, dali designéři Táňa Dvořáková a Adam Kohout. Projekt zabral tři roky a vyžadoval úzkou spolupráci s interiérovými designéry celé budovy, firmou Steelman Partners. Protože ostrov leží v oblasti, kde občas dochází k zemětřesení, konstrukce celého šperku je pružná a draci by měli vydržet otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály.
 
Festival skla a šperků Crystal Valley Week rozzáří Liberec

Festival skla a šperků Crystal Valley Week rozzáří Liberec

Velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie z celého Křišťálového údolí rozzáří Liberec v posledním srpnovém týdnu od 26. do 31. srpna. Třetí ročník sklářského festivalu Crystal Valley Week přinese zajímavé výstavy, venkovní instalace, ukázky výroby skla a šperků i módní přehlídky.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Existuje jediné místo na zemi, kde se již téměř půl tisíciletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo: Liberecký kraj aneb Křišťálové údolí. Vydejte se za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob.

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

První místo v soutěži Česká cena za architekturu patří v roce 2020 Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Autoři pro Lasvit zrekonstruovali tradiční severočeské roubenky z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými podobnými objekty, z nichž je však jeden skleněný.

Sklářská stezka Lasvit v Liberci Příroda

Sklářská stezka Lasvit v Liberci

Přímo od horní stanice na Ještědu začíná sklářská stezka Lasvit, na které se seznámíte se sklářstvím tohoto kraje. Sejděte pěšky dolů a na závěr vašeho putování si nezapomeňte vyzvednout skleněný dárek v informačním centru.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Hotel Edelweiss

Hotel Edelweiss

Liberec, Liberecký kraj
Ubytování
Wellness hotel Fénix

Wellness hotel Fénix

Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj
Ubytování
Hotel Petra

Hotel Petra

Liberec, Liberecký kraj
Ubytování
Treehouse pod Ještědem

Treehouse pod Ještědem

Proseč pod Ještědem, Liberecký kraj