ÚvodČeská nejArchitektonickéOndřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa
Architektonické

Ondřej Chybík a Michal Krištof / Chybik+Kristof – první české studio, oceněné jako nejlepší mladý architektonický ateliér světa

Studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers založili Ondřej Chybík (* 1985, Brno) a Michal Krištof (* 1986, Kláštor pod Znievom) v roce 2010. Společně studovali architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, oba pak pokračovali ve studiu urbanismu v zahraničí. Dnes má jejich studio sídlo i v Praze a Bratislavě, více než padesát zaměstnanců, a jejich stavby získávají světová ocenění.
Jedním z prvních úspěchů pro Studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers byl národní pavilon pro světovou výstavu EXPO v italském Miláně. Český pavilon získal kromě bronzové medaile za architekturu a inovace také další ocenění od návštěvníků a italských médií, například jako nejpohodovější pavilon, pavilon nejvstřícnější k dětem či pavilon s nejhezčí střešní zahradou. Po výstavě byl rozebrán a převezen do Vizovic, kde se proměnil v Centrum modulární architektury společnosti KOMA MODULAR.

V následujících letech Ondřej Chybík a Michal Krištof navrhli vedle několika bytových domů například budovu vinařství Lahofer uprostřed zvlněných vinic na Znojemsku, či Galerii nábytku na brněnských Vinohradech, kterou proslavila fasáda z černých židlí. Stojí také za proměnou brněnského Ústředního autobusového nádraží Zvonařka a za Enotékou znojemských vín ve Znojmě. Pro Prahu projektovali Manifesto Market Anděl, místo setkávání kultury a gastronomie s řadou restaurací rozmanitých světových kuchyní.

Mezi další úspěchy architektů Chybíka a Krištofa patří obnovený Mendelův skleníkBrně, který vychází z původní podoby stavby, nový jihlavský hokejový stadion, dvě nové pražské čtvrtě, dva designové pokoje v Pytloun Grand Hotel Imperial Liberec anebo návrh dvě stě metrů vysokého domu Ostrava Tower.

Architekty Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa zařadil v roce 2015 časopis Forbes do výběru nejúspěšnějších třiceti lidí Česka do třiceti let. Budova Galerie nábytku získala cenu Grand Prix architektů a jednu z cen České ceny za architekturu. V roce 2019 získali Ondřej Chybík a Michal Krištof od amerického měsíčníku Architectural Record jako první Češi a Slováci prestižní cenu Design Vanguard, a to v kategorii nejlepší mladý architektonický ateliér světa.
 
21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku – LAHOtéka Dobšice Gurmánská turistika

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku – LAHOtéka Dobšice

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.

Po stopách české architektury: poznejte stavby architekta Václava Aulického

Po stopách české architektury: poznejte stavby architekta Václava Aulického

Český architekt a vysokoškolský profesor Václav Aulický se narodil 1. března 1944 v Praze. V roce 1967 dokončil studia architektury na Fakultě stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT). Do historie české architektury se zapsal návrhem Žižkovské věže anebo stavbou budovy Transgasu, která však byla roku 2020 zbourána. Je velkým příznivcem technologického vývoje představitelem takzvané high-tech architektury. Často se věnoval spojovým stavbám, vysílačům či telefonickým ústřednám.

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhá v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou by podle organizátorů mělo navštívit patnáct milionů lidí. Jak vypadá český pavilon, čím Česká republika překvapí svět a kde najdete připomínky minulých ročníků?

Galerie My dva – dům z židlí v Brně Památky

Galerie My dva – dům z židlí v Brně

Galerie My dva je showroom nábytku na periférii brněnského sídliště Vinohrady. Raritní je fasáda domu, sestavená z několika set židlí typu Vincenza. Návštěvníci si uvnitř budovy prohlédnou interiérové doplňky, obrazy a jiná umělecká díla.

Po stopách české architektury: Poznejte stavby architekta Ondřeje Chybíka

Po stopách české architektury: Poznejte stavby architekta Ondřeje Chybíka

Ondřej Chybík se narodil 27. dubna 1985 v Brně. Vystudoval architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, v postgraduálním studiu urbanismu pokračoval ve Švýcarsku, po studiích pracoval ve vídeňském atelieru PPAG. V roce 2010 založil v Brně spolu se svým kolegou Michalem Krištofem architektonický ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Jejich stavby získávají světová ocenění.

Poznejte designový Grand Hotel Imperial – šperk v městě pod Ještědem

Poznejte designový Grand Hotel Imperial – šperk v městě pod Ještědem

Designové pokoje v libereckém Pytloun Grand Hotel Imperial jsou galerií soudobého českého designu. Každý z 36 designových pokojů navrhl jiný přední český architekt, designér či studio a každý pokoj má tak svou unikátní atmosféru.

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích Památky

Modulární EXPO pavilon 2015 ve Vizovicích

Nízkoenergetická inteligentní polyfunkční budova, v které se nachází galerie, kavárna, recepce, kancelářské prostory a obytná zelená odpočinková střecha s výhledem na Bílé Karpaty a výrobní areál firmy KOMA MODULAR.