ÚvodČeská nejArchitektonickéNejvětší věžní hodiny v České republice – Věžní hodiny na Vinohradech
Architektonické

Největší věžní hodiny v České republice – Věžní hodiny na Vinohradech

Věžní hodiny na kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech mají průměr 7,6 m. Byly osazeny na původní okna kostelní věže. Jedná se o největší věžní hodiny v České republice.
Největší věžní hodiny v Česku jsou umístěny na kostelu Nejsvětějšího srdce PáněPraze na Vinohradech. Jsou instalovány na 42 metrů vysoké věži v místě původního světlíku složeného z menších oken, který propouští denní světlo do chrámu. Tyto hodiny mají úctyhodný průměr 7,6 metrů. Tato sakrální, na svou dobu velmi moderní stavba z let 1928–1932 je koncipována jako Noemova archa z dílny slovinského architekta Josipa Plečnika. Zajímavostí je fakt, že ohromné "ručičky" ukazující čas, jsou tak obří a těžké, že jejich pohyb musí ovládat elektromotor, aby nestrhly mechanické součásti hodinového stroje.
Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.

Noc kostelů v Praze láká do svatovítské katedrály, Týna a dalších svatostánků

Noc kostelů v Praze láká do svatovítské katedrály, Týna a dalších svatostánků

Praha nabídne během Noci kostelů, která se letos koná v pátek 7. června 2024, velmi bohatý program. Kromě katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha budou dveře doširoka otevřeny například do kostela i chrámu sv. Mikuláše, Týnského chrámu, Staroměstské radnice, katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje, rotundy Nalezení sv. Kříže, kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně... a řada dalších. Kam všude se bude možné podívat vám napoví portál Kudy z nudy.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

V Praze si Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Když si mezi přáteli zděláte malou anketu o místech s nejhezčím výhledem na Prahu, určitě vám někdo doporučí Jižní zahrady Pražského hradu. Od roku 2016 je můžete vidět v podobě, kterou jim vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po jeho stopách.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

10 unikátních staveb a rekonstrukcí Jože Plečnika

10 unikátních staveb a rekonstrukcí Jože Plečnika

Jože Plečnik (Josip Plečnik, 23. ledna 1872 – 7. ledna 1957), architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu . Mezi další Plečnikovy počiny v Praze patří například kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech., dále nárožní dům v Žatecké ulici na Starém Městě, obora Hvězda, pomník továrníka J. Edlera von Schroll v Broumově nebo hrobka Emila Kratochvíla na lesním hřbitově v Křivoklátě.