ÚvodČeská nejArchitektonickéZdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020
Architektonické

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Architekt a pedagog Zdeněk Fránek (* 26. 8. 1961, Boskovice) je výraznou osobností české architektonické scény a autorem řady originálních projektů. Nejznámější z nich je Stezka v oblacích na Dolní Moravě, projektoval ale i řadu komornějších staveb, například kostely a výstavní prostory v několika zámcích.
Rodák z Boskovic studoval v Brně, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. Působil na řadě vysokých škol u nás i v zahraničí, věnuje se projekční, publikační, přednáškové a pedagogické činnosti.

Návštěvníci portálu Kudy z nudy si oblíbili bezkonkurenčně největší z Fránkových staveb, což je Stezka v oblacíchhorském resortu Dolní Morava. Pozornost přitahuje také ekologický experimentální objekt ve Slavkově u Brna, Výzkumné centrum Liko-Noe s navazující unikátní zelenou výrobní halou Liko-Vo.
Fránek rovněž projektoval modlitebnu Církve bratrské v Černošicích a nový kostel v Litomyšli, anebo nový severní vstup do Botanické zahrady v Praze s kavárnou, restaurací a přednáškovým sálem. Zdeněk Fránek se také podílel na úpravách jedné z budov v ostravském areálu Dolní Vítkovice, v níž sídlí Malý svět techniky, pro výstavní účely upravoval interiéry zámkuMiroslavi, zámku Kačina a zámku ve Velkých Opatovicích, který se proměnil v Moravské kartografické centrum.

Bílých Karpatech nad Valašskými Klobouky vyrostla podle jeho projektu originální pozorovatelna Durch. Architekta Fránka znáte také jako autora nerealizovaného bytového domu u Anežského kláštera na Starém MěstěPraze, který díky neobvyklým barvám dostal přezdívku maršmeloun.
 
 
Kde najdete originální fotopointy v Česku? Užijte si fotografování i výhledy na města a památky

Kde najdete originální fotopointy v Česku? Užijte si fotografování i výhledy na města a památky

Rádi cestujete a patříte k lidem, kteří se často fotí, aby měli pěknou fotografii na Instagramu nebo Facebooku? Pak se vám budou určitě hodit naše dnešní tipy – v krajině i ve městech se začínají objevovat zajímavé fotopointy, tedy místa ozvláštněná fotogenickým „rámečkem“ nebo zajímavostí, která vznikla právě proto, abyste si díky pěkné fotografii odnesli z místa zajímavý suvenýr. Kromě klasických fotopointů vám nabídneme i nejrůznější pohledy do krajiny přes otevřené dveře, výhledová okna či obří židle.

Kam za díly experimentátora a odvážného architekta Zdeňka Fránka?

Kam za díly experimentátora a odvážného architekta Zdeňka Fránka?

Prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek se narodil 26. srpna 1961 v Boskovicích. Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil na ÚHA v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. V současné době se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Patří k nejvýznamnějším představitelům organického proudu české architektury. Sám o sobě říká, že jeho tvorbu ovlivnili němečtí expresionisté a organické tvary z Maďarska. V roce 2020 získal za své celoživotní dílo prestižní ocenění Architekt roku. Mezi jeho projekty patří i modlitebna v Litomyšli nebo stezka v oblacích v Dolní Moravě. Veřejnost jeho jméno zaznamenala také v souvislosti s nerealizovanou stavbou přezdívanou maršmeloun.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

10 tipů na okna, dveře a židle v krajině

10 tipů na okna, dveře a židle v krajině

Okna, dveře, židle… běžné součásti každého obydlí v domácnosti nikoho nepřekvapí. Jiné je to tam, kde bychom jejich výskyt nečekali – v krajině. Znáte například výhled ze dveří na Pancíři anebo okno do beskydských hor? Sednout si do 130 cm vysokého betonového křesla můžete v Mořince, v Rychlebských horách zase naleznete obří stůl a židle. Prozkoumejte tato a další místa v našich dnešních 10 tipech!

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu Příroda

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu

Na hranicích katastru města Uherský Brod vyrostly troje mohutné Brány Bílých Karpat. Jedná se o "dveře" do krajiny z dubových trámů, které slouží turistům nejen jako výchozí body pro návštěvu hor, ale také místa s krásným výhledem do krajiny.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech Příroda

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Atypická pozorovatelna Durch vznikla roku 2018 dle návrhu architekta Zdeněk Fránka. Zdáli může vypadat jako rám k obrazu této krásné krajiny. Slouží také jako posezení pro kolemjdoucí nebo jako úkryt před nepřízní počasí.

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích Kultura

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích

Stálá expozice města Velké Opatovice je zaměřena na historický vývoj kartografie – vědy o zobrazování zemského povrchu na mapách, tvorbu map na území České republiky a především na Moravě a ve Slezsku.

Vydejte se na Dolní Moravu poznat světové unikáty

Vydejte se na Dolní Moravu poznat světové unikáty

Užijte si dobrodružství, která nenajdete nikde jinde na světě! Horský resort Dolní Morava láká na čtyři atrakce, které jsou opravdu unikátní, a navíc mají jednu velikou výhodu: leží od sebe v docházkové vzdálenosti. Vyrazte poznávat světová "nej" do českých hor. Novinkou letošní sezóny je Sky Bridge 721, nejdelší visutý most pro pěší na světě, který se pro veřejnost otevře v polovině května.

Experimentální objekt Zdenka Fránka ve Slavkově u Brna Památky

Experimentální objekt Zdenka Fránka ve Slavkově u Brna

Experimentální objekt Liko-Noe je jedna z řady staveb Zdeňka Fránka, vytvořených ruku v ruce s vědeckým týmem. Zadáním bylo vyvinout vývojové centrum rodinné firmy, objekt využívající pouze energie získané z přírodních zdrojů a díky přírodnímu systému čištění samostatně pracující s vodou.

#světovéČesko a pár zastavení v Bílých Karpatech, která pohladí po duši

#světovéČesko a pár zastavení v Bílých Karpatech, která pohladí po duši

Kde čas plyne pomaleji než jinde, krajina vás okouzlí svou atmosférou a výhledy vezmou dech? Portál Kudy z nudy zná odpověď: ta místa se jmenují Královec, Pláňavy, Durch, Valašské Klobouky nebo Vlachovice a vypravit se za nimi musíte do Bílých Karpat.

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích Památky

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Oblá organická architektura nechává velký prostor pro fantazii. A tak při pohledu na modlitebnu můžeme vidět například vlnu, klenbu, inspirováni Starým Zákonem, velrybu z vyprávění o Jonášovi nebo Noemovu archu z příběhu o potopě.

13. 12.
Krampus show

Krampus show

Jevíčko, Pardubický kraj
10. 7.13. 7.
Boskovice 2025 – festival pro židovskou čtvrť

Boskovice 2025 – festival pro židovskou čtvrť

Boskovice, Jihomoravský kraj
23. 11.
Den v Muzeu regionu Boskovicka

Den v Muzeu regionu Boskovicka

Boskovice, Jihomoravský kraj
27. 4.31. 12.
Michal Kalhous: Host do domu

Michal Kalhous: Host do domu

Konice, Olomoucký kraj
1. 12.
Mikulášský karneval

Mikulášský karneval

Moravská Třebová, Pardubický kraj
5. 12.
Mikuláš na zámku

Mikuláš na zámku

Moravská Třebová, Pardubický kraj
7. 12.
Iveta Teclová Fornero – adventní koncert

Iveta Teclová Fornero – adventní koncert

Moravská Třebová, Pardubický kraj
15. 12.
Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční “Hej, Mistře”

Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční “Hej, Mistře”

Moravská Třebová, Pardubický kraj