Miroslav

Město vína a meruněk leží přibližně v polovině cesty mezi Brnem a Znojmem. Hlavní silnice je ovšem míjí, z ní uvidíte jen hřbety Miroslavských kopců s vinicemi. Miroslav proslavily neobvyklé akce plné laskomin, například Meruňkobraní, spojené s jarmarkem a pojídáním meruňkových knedlíků.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Miroslavi

V Miroslavi láká k návštěvě goticko-renesanční zámek, původně vodní tvrz na malé skále vyčnívající z mokřin, s několika zajímavými expozicemi. Památky odpovídají tomu, že město bylo v minulosti rozdělené na část českou, německou a židovskou.

Barokní kostel sv. Petra a Pavla doplňuje barokně-klasicistní evangelický kostel, židovský hřbitov ze 16. století a synagoga, přestavěná po druhé světové válce na kulturní dům.
 

Radost, Péče a Kněžna Miroslava

Socha kněžny Miroslavy v zámeckém parku připomíná legendární zakladatelku zdejší tvrze. Jejím autorem je sochař, šperkař a malíř Pavel Krbálek (1928–2015), který v roce 1968 emigroval do švýcarského Lucernu a do rodné Miroslavi se vrátil na sklonku života. Městu daroval monumentální kovovou plastiku Radost stojící v parku u kulturního domu, před domem s pečovatelskou službou je umístěna socha Péče. Autorův život a dílo mapuje jedna z expozic na miroslavském zámku.
 

Víno, meruňky, jeskyně a malý skanzen

Jste ve vinařském kraji a ve vinařském městě, a tak byste měli ochutnat zdejší víno, třeba v červenci na Meruňkobraní, slavnosti, která připomíná tradici pěstování meruněk. V nedalekých Bohuticích se zastavte u kopie Lurdské jeskyně, na tamním zámku pak můžete vidět kolekci několika desítek cedrových soch v životní velikosti, které měly zdobit nikdy nedokončenou křížovou cestu. V Petrovicích si prohlédněte jednu z posledních dochovaných doškových chalup s expozicí domkářského bydlení.

Aktivity ve městě Miroslav

Ubytování a restaurace ve městě Miroslav