ÚvodČeská nejDopravníNejstarší parník na Vltavě – parník Vyšehrad v Praze
Dopravní

Nejstarší parník na Vltavě – parník Vyšehrad v Praze

Nejstarším dosud provozovaným parníkem je kolesový Vyšehrad, který brázdí vody Vltavy mezi Prahou a Štěchovicemi již přes 70 let. Je součástí naší největší lodní flotily turistických plavidel, která kotví na Vltavě a přepravil absolutně nejvíc pasažerů od roku 1938.
Nejstarším dosud provozovaným parníkem je kolesový Vyšehrad, brázdící vody Vltavy, mezi Prahou a Štěchovicemi, již 80 let. Na vodu byl poprvé parník Vyšehrad spuštěn roku 1938 a dnes je posledním ze dvou historických kolesových parníků na Vltavě. Dokladem příkladné péče o něj je i to, že roku 2013 byl spolu s parníkem Vltava zapsán na seznam chráněných historických památek České republiky. Pražská paroplavební společnost, která parník Vyšehrad vlastní, nechala parník zrenovovat. Rekonstrukce nejen zachovala jeho funkčnost, ale také jej navrátila do původní historické podoby. Většina nástaveb na parníku Vyšehrad vznikla v šedesátých až osmdesátých letech, při renovaci se musely se úplně odstranit. Dlouhý je 62 m, široký 6,2 m a šířka přes kolesnice je 10,5 m. Je součástí naší největší lodní flotily turistických plavidel – Pražské paroplavební společnosti, kotvících na Vltavě s přepravní kapacitou 300 osob.

I po několika kompletních rekonstrukcích si zachovává své nezaměnitelné historické kouzlo, díky němuž je oblíbeným místem pro svatby, firemní akce, ale i jako nevšední prostředí pro konference nebo teambuildingy. Dnes je Vyšehrad využíván zejména jako restaurační parník, najdete ho v přístavišti na Rašínově nábřeží.


Z historie parníku Vyšehrad

Parník Vyšehrad byl byl spuštěn na vody pod jménem Antonín Švehla spolu se sesterským parníkem Dr. Edvard Beneš na prvního máje 1938. Slavnostní akt pod záštitou tehdejšího předsedy československé vlády Milana Hodži byl v době sílícího ohrožení republiky, ani ne půl roku před Mnichovským diktátem, významnou demonstrací národní suverenity i schopnosti a síly našeho průmyslu. Také na změnách jména, kterými parník prošel v následujících letech a desetiletích, se zobrazily moderní dějiny naší země.

Nedlouho po svém spuštění na vodu a konci prvorepublikové svobody dostal německý název Karlstein, který byl po válce změněn na T.G. Masaryk. Toto jméno však nová nastupující komunistická totalita nesnesla a proto byl parník přejmenován na Děvín. Na vodě obvyklá tradice zachovávat jména významných lodí pak vedla k přijetí současného jména Vyšehrad, jehož je současný parník v rámci Pražské paroplavební společnosti, již čtvrtým nositelem. Toto jméno je v Pražské paroplavbě zachováváno již od roku 1866, kdy byl pouhý rok po založení společnosti spuštěn na vodu první parník PPS tohoto jména.

Pražskou paroplavební společnost založil v roce 1865 pozdější legendární pražský primátor František Dittrich. Je tak jednou z nejstarších českých existujících firem a zároveň s téměř třemi desítkami lodí ve spojené flotile pod hlavičkou "Prague Boats" největším osobním lodním dopravcem v České republice.


Technické údaje parníku Vyšehrad

  • 1938 poprvé vyplul z doku v ústecké loděnici, je tak nejstarším kolesovým parníkem u nás
  • prošel 4 rekonstrukcemi a zejména ta poslední, kompletní, v roce 2018 mu navrátila původní ráz
  • strojovnu parního stroje je možné si prohlédnout při některých plavbách
  • 2013 prohlášen kulturní památkou a je tak chráněn
  • hlavní salon je klimatizovaný, loď má i dolní salonek a otevřenou slunnou palubu
  • na palubě najdete restauraci, kavárnu, vinárnu a bar
  • na velké otevřené palubě je možné grilovat
  • výkon parního stroje je 165 kW (220 k)
Pražské parníky vstoupily do 158. sezóny 2024

Pražské parníky vstoupily do 158. sezóny 2024

Lodní linky Pražské paroplavební společnosti jsou letos pro Pražany i návštěvníky hlavního města v provozu již 158. plavební sezónu. Zájemce dopraví do zoologické zahrady, na Slapskou přehradu nebo do Mělníka. Nechybí ani plavby spojené s gastronomickými zážitky.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě Zážitky

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Pražská paroplavba představí novou vládkyni Vltavy

Pražská paroplavba představí novou vládkyni Vltavy

Vyhlídkovou loď Bohemia Rhapsody, vůbec nejmodernější plavidlo na českých řekách, uvádí v těchto dnech do provozu Pražská paroplavební společnost – Prague Boats. Slavnostně bude loď představena ve čtvrtek 7. května 2015 v 11:00 hod. v ekologickém přístavišti Pražské paroplavby Na Kampě. Přesně po roce tak dostane posilu vloni na vodu spuštěná loď Grand Bohemia, menší starší sestra Bohemia Rhapsody.

Oslavy 150. výročí založení pražské paroplavby vyvrcholí ohňostrojem na hladině Vltavy

Oslavy 150. výročí založení pražské paroplavby vyvrcholí ohňostrojem na hladině Vltavy

Bohatý kulturní program, mimořádné vyhlídkové plavby historického kolesového parníku, slavnostní plavba lodí Vltava a Grand Bohemia českou metropolí a velký ohňostroj na závěr – to vše čeká návštěvníky vyvrcholení oslav 150. výročí založení Pražské paroplavební společnosti v sobotu 22. srpna 2015 v historickém přístavišti parníků na Rašínově nábřeží v Praze 2.

Pražská paroplavební společnost zve na poslední Hodinovou plavbu

Pražská paroplavební společnost zve na poslední Hodinovou plavbu

Tento víkend 26. a 27. 10. 2019 čeká loď Andante Pražské paroplavební společnosti poslední Hodinová plavba z Rašínova nábřeží. Vydejte se prozkoumat nejznámější pražské památky z jiné perspektivy. Uvidíte centrum Prahy možná tak, jak jste jej už dávno nespatřili. Loď odplouvá z Rašínova nábřeží od 11:00 do 17:00 každou hodinu.

Před 180 lety byl na vodu spuštěn první český kolesový parník

Před 180 lety byl na vodu spuštěn první český kolesový parník

Jaro patří vodě – slaví se Světový den vody, začíná vodácká sezóna, odemykají se studánky a na hladiny přehrad obvykle vyplouvají i první výletní lodě. Portál Kudy z nudy vám navíc připomene, že právě před 180 lety byl na vodu spuštěn první český kolesový parník.

Plavby parníkem na Slapy dnes po povodních opět zahajují pravidelný provoz

Plavby parníkem na Slapy dnes po povodních opět zahajují pravidelný provoz

"Dnes poprvé od červnových povodní vyplouvají výletní parníky na Slapy. Na lince se budou do konce sezóny střídat jediné dva české historické parníky Vyšehrad a Vltava. "

Praha má dvě nové kulturní památky – historické parníky Vltava a Vyšehrad

Praha má dvě nové kulturní památky – historické parníky Vltava a Vyšehrad

Historické parníky Pražské paroplavební společnosti Vyšehrad a Vltava obdržely rozhodnutím ministerstva kultury památkovou ochranu. Obě lodě byly na vodu spuštěny před více než 70 lety a dnes se s nimi svezete z Prahy na Slapskou přehradu nebo do Mělníka.

Parník Vyšehrad – nejstarší parník na Vltavě Památky

Parník Vyšehrad – nejstarší parník na Vltavě

Historie parníku Vyšehrad sahá až do roku 1938, kdy byl 1. května slavnostně pokřtěn za přítomnosti ministra průmyslu, obchodu a živnosti a spuštěn na Vltavu. V roce 2013 byl parník prohlášen za kulturní památku České republiky.