ÚvodČeská nejDopravníŽeleznice Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě – nejkratší mezinárodní železnice na světě
Dopravní

Železnice Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě – nejkratší mezinárodní železnice na světě

Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem, kde bývala rušná pohraniční osada, ze které se však do dnešních dnů zachovala jedna chalupa, bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.
Nejkratší mezinárodní železnice na světě vás přepraví z Čech do Bavorska zhruba za minutu. Délka dráhy je totiž pouhých 105 metrů, z toho tři metry vedou za hranicí. Trať začíná u zaniklé šumavské obce Nové Údolí, na historickém náspu bývalé trati z jihočeských Volar do německého Pasova. Na mostku překračuje tok Údolského potoka, tvořícího státní hranici, a po pár metrech končí v Bavorsku.

Občanské sdružení Pošumavská jízdní dráha v Novém Údolí na Šumavě v devadesátých letech minulého století obnovila část železniční tratě vedoucí z Čech do Bavorska přes hraniční Údolský potok. Díky tomu došlo k obnovení železničního spojení mezi Čechami a Bavorskem, které zde v roce 1948 bylo zrušeno.

Jízdné je dobrovolné a přispívá na údržbu areálu. Navštívit zde můžete i originální muzeum šumavských lokálek, které najdete v železničním vagonu na konci trati, po které vás do Nového Údolí doveze vlak od Volar či od Lipna. Dojet sem můžete na kole i ze Stožce, kde lze zaparkovat auto. Pěšky po žluté značce ujdete asi 4,5 kilometru.

Dráha vznikla jako dřevařská v roce 1795, na sklonku roku 1910 sem přivedli koleje z Černého Kříže, a tím bylo umožněné další spojení s vnitrozemím. Přes celnici v Haidmühle pokračovala na německou stranu. Po vzniku republiky v Údolí byla celní a pasová kontrola, dva ubytovací hostince, schwarzenberské panství tu mělo lesovnu, škola, obchod a hasičská stanice. Po druhé válce byla trať na české stramě zrušena, Bavoři ji na své straně pro nerentabilitu ropku 1974 zrušili také.
 

Bývalá sláva Nového Údolí

Osada pro strážce hranic a dřevaře byla založena knížetem Schwarzenbergem kolem roku 1795. Nové Údolí v té době čítalo 34 domů a 271 obyvatel – z toho 259 německé národnosti. Po druhé světové válce došlo k vysídlení německých obyvatel. Později přišlo několik novoosadníků, ale po roce 1948 se obec ocitla za železnou oponou, zbylí osadníci obec museli opustit a domy byly rozbořeny.

Z dříve rušné pohraniční osady Nové Údolí zbyla jen jedna bývalá stodola, chalupa se nedochovala žádná. Dnes zde funguje hraniční přechod pro pěší a cyklisty. V roce 1999 tu byl postaven turistický hotel.
Naučná stezka U Soumarského mostu láká k podzimním výletům

Naučná stezka U Soumarského mostu láká k podzimním výletům

Návštěvníci Národního parku Šumava mohou využít naučnou stezku, na které lze sledovat unikátní obnovu rašeliniště. Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory.

Na Šumavě se opravuje železnice z Českých Budějovic až do Volar

Na Šumavě se opravuje železnice z Českých Budějovic až do Volar

Správa železniční dopravní cesty navázala na jarní opravu horského úseku z Nového Údolí do Volar. Další část trati, která prochází rekonstrukcí umožní rychlejší přepravu z Českých Budějovic až do Volar. Rekonstrukce turisticky vytížené tzv. šumavské lokálky potrvá rok a půl, skončit má v dubnu 2016.

Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách

Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách

Když jsme pro vás hledali nejkrásnější místa, kde si užít dovolenou bez internetu, televize, elektřiny a signálu pro mobily, objevili jsme spousty dalších zajímavých lokalit. Tentokrát uděláme radost těm, kteří si chtějí volno užít v odlehlých místech a na samotách.

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Zážitky

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě Příroda

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě Památky

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy Zážitky

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.