ÚvodČeská nejHistorickéJudita Durynská – česká královna a druhá manželka Vladislava II.
Historické

Judita Durynská – česká královna a druhá manželka Vladislava II.

Paní znamenité krásy, ducha neobyčejného a téměř mužského, mysli smělé a podnikavé, milovnice nauk a literatury, zkušená i v řeči latinské a ve věcech politických: tak kronikáři popisovali Juditu Durynskou (asi 1135, hrad Wartburg, Německo – 9. září po roce 1174, Teplice), druhou manželku krále Vladislava II.
Judita Durynská přijela do Čech roku 1153, aby si vzala o dvacet let staršího vdovce se čtyřmi dětmi. Dobové zprávy na ni pějí samou chválu: prý ovládala slovem i písmem latinu, naučila se česky a krále dokázala zastoupit ve státnických záležitostech. Královský pár měl nejméně tři děti, nejstarší syn Přemysl Otakar I. se stal českým králem. Díky královně Juditě také Praha získala třetí kamenný most ve střední Evropě. Nesl její jméno, Juditin most, a byl předchůdcem dnešního Karlova mostu. Když starý most v roce 1342 zničila povodeň, stavitel Petr Parléř založil nový most o kousek výš a mírně jej vyklenul proti proudu, aby co nejlépe čelil velké vodě.

Na sklonku života král Vladislav II. opustil Čechy a společně s Juditou odjeli na její panství v Meerane. Tam v lednu 1174 zemřel a byl pochován v míšeňské katedrále, později byly jeho ostatky přeneseny do chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Strahovském klášteře v Praze. Samotná královna spočinula jinde, a to v klášteře Teplicích, který založila kolem roku 1164. Část ženského kláštera benediktinek si můžete prohlédnout dodnes, jde o románské křídlo teplického zámku, v němž sídlí Regionální muzeum. Expozice vás provede po stopách zaniklého kláštera i osudech jeho zakladatelky.

V Teplicích zřejmě Judita žila až do smrti a tady také byla pochovaná. Když byly v polovině 20. století objeveny její ostatky, antropologický výzkum prokázal, že měřila kolem 160 centimetrů, měla krevní skupinu B a zemřela na tehdejší dobu ve vysokém věku 75 až 80 let ve skvělém zdravotním stavu. Dnes je Juditina lebka uložena v Národním muzeu v Praze. V roce 2018 posloužilo 150 snímků královniny lebky k rekonstrukci jejího obličeje a možné podoby. I když se nedochovaly zprávy o barvě Juditiných očí a vlasů a detaily tak jsou dílem umělecké licence, přes staletí na nás hledí její tvář jako živá.
 
Teplice

Teplice

Nejstarší lázně v Česku a jedny z nejstarších v Evropě, uvelebené v údolí mezi Českým středohořím a hřebeny Krušných hor – to jsou Teplice. Přijeďte si prohlédnout takzvanou „malou Paříž“ s výstavnými lázeňskými budovami, parky, zahradami a kašnami, rozsáhlou pěší zónou a moderním aquacentrem!

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167 – 15. prosince 1230, Praha) byl nejstarší syn Vladislava II., druhého českého krále z rodu Přemyslovců, a jeho druhé manželky Judity Durynské. Obratný politik a válečník pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou, která potvrdila dědičnost královského titulu.

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

Kdy jindy se podívat do soukromí českých panovníků než právě teď? Je tu máj, lásky čas, a také nejlepší čas pro seznámení s domácnostmi přemyslovských knížat a králů. A samozřejmě královen a kněžen, mezi nimiž najdeme ženy urozené i prosté, mladé i staré, manželky, matky, vdovy i řeholnice, zapuzené i hýčkané, povolné i takové, které svůj osud pevně držely v rukou a nepustily.

Neogotický kostel sv. Alžběty Uherské v Teplicích Památky

Neogotický kostel sv. Alžběty Uherské v Teplicích

Kostel sv. Alžběty Uhreské v Teplicích byl postaven v novogotickém stylu. Stavba začala v roce 1862 a byla dokončena o 25 let později. Vnitřek kostela je také v novogotickém slohu, nad hlavním oltářem je obraz zobrazující svatou Alžbětu Durynskou.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích Kultura

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice je od roku 1947 sídlem muzea, které navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se zde ustavila Muzejní společnost. Nachází se v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek.