ÚvodČeská nejHistorickéKopie Turínského plátna v broumovském klášteře – jediná historická kopie severně od Alp
Historické

Kopie Turínského plátna v broumovském klášteře – jediná historická kopie severně od Alp

V klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem byla v 90. letech minulého století objevena unikátní kopie Turínského plátna. Jedná se o malbu na lněné plátno čtyřmi odstíny hnědavé barvy (přírodní pigment). Uprostřed plátna je latinský text Extractum ab originali, což doslovně znamená "Vytaženo z originálu".
Kopie se dotýkala originálu (tím získala punc posvátnosti) 4. května 1651. Zmíněnou událost dosvědčuje autentika (původní listina) přiložená k plátnu, kterou podepsal turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria.

V dokumentu je uvedeno, že plátno je určeno „velectěnému a úctyhodnému panu opatovi Matouši Ferdinandu z Bilenbergu“. Ten ji zřejmě daroval za svého života broumovskému klášteru a při barokní přestavbě byla uložena na místo, kde byla objevena. V současné době je broumovská kopie Turínského plátna vystavena s dalším artefakty v refektáři a je přístupná v rámci prohlídky kláštera.
 

Záhada Turínského plátna

Jedním z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších archeologických artefaktů je právě Turínské plátno. Zejména v katolické církvi se traduje, že je plátnem, do nějž bylo zahaleno tělo Ježíše Krista poté, co ho sňali z kříže. Na plátně je pouhým okem viditelný otisk mužské postavy. Podle legendy bylo plátno brzy po Ježíšově smrti přemístěno z Jeruzaléma do Edessy, později do Konstantinopole, ve středověku do Francie a nakonec do Itálie, kde bylo v roce 1578 uchováváno v kapli v Katedrále sv. Jana Křtitele v Turíně. O pravosti plátna se vedou vášnivé spory.

V roce 2002 nové analýzy a detailní průzkum plátna odhalují stáří Turínského plátna na 1300 až 3000 let. Navíc se také ukazuje, že zabalený mrtvý byl ukřižován jinak, než jak vídáme u Ježíše Nazaretského na obrazech a plastikách v kostelech. Roucho nese mužskou DNA a dva typy krve (předsmrtnou a posmrtnou), obě skupiny AB, 121 ran tříocasými důtkami, na jejichž koncích byla olůvka činkovitého tvaru, otisk mince Piláta Pontského z roku 29, pyly ze vzácných izraelských rostlin a navíc sérii tajemných nápisů.

Vědci z Padovské univerzity navíc v roce 2002 při restaurátorských pracích objevili po stržení podkladového plátna na rubu originálu druhý otisk mystické tváře. Té samé, která je otisknutá z přední strany Turínského plátna spolu se zbytkem těla. Italští vědci objevili na Turínském plátně nanočástice, jejichž struktura a rozmístění prý odpovídají následkům krutého mučení. Našli také zbytky kreatininu a feritinu – látky, jenž se obvykle objevují v tělech umučených lidí nebo těch, kteří za sebou mají hluboký nervový šok.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

7. 9.
Mělnický festival sportu 2024

Mělnický festival sportu 2024

Mělník, Středočeský kraj
20. 9.22. 9.
Mělnické vinobraní 2024

Mělnické vinobraní 2024

Mělník, Středočeský kraj
10. 8.
Mělnický košt 2024

Mělnický košt 2024

Mělník, Středočeský kraj
21. 6.8. 9.
Dobrá vlna  Ivany Urbánkové

Dobrá vlna Ivany Urbánkové

Mělník, Středočeský kraj
4. 6.29. 8.
Proměny

Proměny

Mělník, Středočeský kraj
3. 6.30. 8.
100 let Eduarda Petišky

100 let Eduarda Petišky

Mělník, Středočeský kraj
23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík

Mělník, Středočeský kraj