ÚvodČeská nejKulturníČestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů
Kulturní

Čestmír Suška – sochař a autor originálních kovových artefaktů

Najít cestu k materiálu, porozumět mu, zkrotit ho, ale hlavně si nepřestat hrát: o to se snaží jeden z předních českých umělců Čestmír Suška (* 4. ledna 1952, Praha), sochař, scénický výtvarník, organizátor a kurátor výstav. Je autorem řady výrazných a nepřehlédnutelných objektů v našich městech i v krajině.
Čestmír Suška je absolventem Akademie výtvarných uměníPraze. Byl scenáristou, výtvarníkem a hercem ve filmu Tomáše Vorla Pražská pětka a členem umělecké skupiny Tvrdohlaví. Po studiích organizoval neoficiální výstavy, instalace a koncerty v Malechově na Klatovsku, v roce 1981 uskutečnil legendární výstavu Malostranské dvorky anem umění ve veřejném prostoru Malé Strany; svá díla tam vystavili například Magdalena Jetelová, Kurt Gebauer a další. Podobně významná byla výstava Staroměstské dvorky, která se ale konala ve zcela jiné atmosféře, v roce 1991. O pár let později pak v Praze-Řeporyjích Čestmír Suška koupil industriální rozlehlou skladovou halu a společně s Janem Hřebejkem, Karlem Holasem, Martinem Velíškem a Ivo Bílým založili umělecké Studio Bubec. Kromě Sušky je využívá řada dalších sochařů pracujících ve velkém měřítku, na zdejší zahradě se pořádají výstavy a festivaly současného umění, diskuze o veřejném prostoru s laickou i odbornou veřejností, kurzy, koncerty, komunitní akce a další.

Zpočátku se Čestmír Suška zabýval zejména scénografií, postupně se ale víc začal věnovat sochám. V letech 1990–2005 v jeho sochařské tvorbě převažovalo dřevo, při pracovním pobytu v americkém Vermontu v roce 2005 ale objevil kov. Do starých vysloužilých cisteren a dalších kovových objektů pomocí plamenu a svářečky vyřezává ornamentálně pojaté vzory a proměňuje je v překvapivě křehké artefakty, jimž však ponechává přirozenou patinu materiálu, tedy rez i zbytky barev. Kromě toho pracuje i s „vyřezaným“ odpadem, z něhož sestavuje plošné instalace, případně ho dál sváří či otiskuje na grafické listy.

Čestmír Suška vystavuje v domácích i světových galeriích, například v Centru současného umění DOX či Galerii hlavního města Prahy. Jeho artefakty najdete na řadě veřejných míst – namátkou v Dolních Břežanech jsou umístěny jeho Hvězdy, rezavé koule s křehkým krajkovým vzorem. V Praze na Ladronce stojí Suškova rozhledna Šiška, v Radotíně stojí rozhledna Řetězka, a u Malé O2 Areny – universa ve Vysočanech ocelová socha Elipsoid. Jeho další díla objevíte v Malešicích, Trutnově (Krasavice), v Ostravě (koule s rezavými květy) i na dalších místech. V rámci výtvarných akcí studia Bubec také vznikla řada monumentálních soch pro Řeporyje a jejich okolí.
 
Sýpka Lemberk Památky

Sýpka Lemberk

Objekt barokní zámecké sýpky je situován při cestě k zámku Lemberk. Literatura klade dobu jeho vzniku do 17. století. Mapa stabilního katastru z roku 1843 zachycuje stavbu v širším půdorysu s hospodářskou částí, ubouranou ve druhé polovině 20. století.

Sportovně-rekreační areál Ladronka Letní sporty

Sportovně-rekreační areál Ladronka

Na Ladronce nedaleko Vypichu v Praze 6 můžete využít speciální stezky pro kola, in-line brusle a nachází se zde také nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze (okruh dlouhý 4,2 km). Mimo to jsou zde k dispozici volejbalové kurty a beach fotbalové hřiště, půjčovna sportovních potřeb i restaurace.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma

Že je Česko země plná rozhleden je známá věc. Víte však, že rozhledny mezi sebou soutěží? Že každý podzim mají svátek a že Klub přátel rozhleden pořádá každoroční anketu Rozhledna roku? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom na osvědčená místa, otevřená celoročně a zdarma, ale i na novinky, málo známé vyhlídkové věže, rarity a kuriozity.

Studio Bubec v Řeporyjích Kultura

Studio Bubec v Řeporyjích

Rozsáhlé umělecké Studio Bubec funguje v Praze – Řeporyjích už více než dvě desítky let. Tento industriální prostor s unikátním geniem loci funguje jako galerie, komunitní centrum a umělecké studio.

Galerie hlavního města Prahy zve do Trojského zámku na knižní veletrh Art Book Fair

Galerie hlavního města Prahy zve do Trojského zámku na knižní veletrh Art Book Fair

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend 24. a 25. září 2022 druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství, sběratele a nově i tvůrce autorských knih a fanzinů. Součástí této jedinečné oslavy literatury o umění bude pestrý doprovodný program jak pro dospělé, tak i pro děti.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna Kultura

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Už jste navštívili novou rozhlednu na Ladronce?

Už jste navštívili novou rozhlednu na Ladronce?

Na Ladronce stojí od konce října nová rozhledna, a nejen to. O kousek dál najdete také přístřešek nazvaný Kavárna Šiška, v níž se příchozí mohou z vlastních zásob občerstvit nebo prostor využít k odpočinku. Obě skulptury vytvořil Čestmír Suška ze starých cisteren a Praze 6 je zapůjčil na rok a půl. Jestli se však Pražanům nové objekty zalíbí, mohly by na oblíbeném sportovišti zůstat natrvalo.

Rozhledna Čestmíra Sušky se dnes v botanické zahradě v Troji otevře návštěvníkům

Rozhledna Čestmíra Sušky se dnes v botanické zahradě v Troji otevře návštěvníkům

Rozhledna, kterou trojská botanická zahrada slavnostně pokřtila již 9. září, se o tomto víkendu konečně otevře také návštěvníkům. V sobotu 27. září se tak všem, kdo do zahrady přijdou, naskytne úchvatný pohled nejen na metropoli, ale také do korun okolních stromů.

Malá O2 arena – O2 universum Zážitky

Malá O2 arena – O2 universum

Multifunkční a kulturní centrum O2 universum, tzv. malá O2 arena, přímo navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a zabírá plochou téměř 50 tisíc m². Slouží jako moderní multifunkční centrum pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání i kongresů.