ÚvodČeská nejKulturníDudy – největší dudácká sbírka ve střední Evropě ve Strakonicích
Kulturní

Dudy – největší dudácká sbírka ve střední Evropě ve Strakonicích

Dudy, zvané též gajdy, pukl či moldánky, zná celá Evropa. Používat se začaly už před několika tisíci lety a jeden z mnoha domovů našly i u nás. V Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích je k vidění speciální expozice dud a dudáctví, ve městě navíc se také každé dva roky koná Mezinárodní dudácký festival.
Dudy jsou prastarý hudební nástroj: jejich stáří se odhaduje na několik tisíc let a v mnoha verzích se používají po celém světě. Připomeňme dudy chodské s typickou rohatou kozlí hlavičkou, skotské nebo irské loketní. Nejstarší písemné zmínky o dudách v českých zemích se dají najít ve Zbraslavské kronice z počátku 14. století. Píšťaly se vyrábějí se z javorového, hruškového, švestkového nebo jabloňového dřeva, na zásobník vzduchu pak řemeslníci používají kozí, psí, telecí či liščí kůži. Od roku 2018 jsou dudácké tradice zapsány na Národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

S rozsáhlou expozicí dud a dudáctví, která mapuje historii zajímavého hudebního nástroje a současné dudácké tradice v Čechách i v zahraničí, se seznámíte v Muzeu středního Pootaví na Strakonickém hradě. K vidění je jak největší dudácká sbírka ve střední Evropě s více než stovkou hudebních nástrojů rozmanitých typů, tak další hudební instrumenty, které dudy obvykle doprovází. Nechybí ani četné zvukové nahrávky a zajímavá dudácká videa, naživo pak můžete dudáky vidět a slyšet každý sudý rok v srpnu, kdy se ve Strakonicích koná Mezinárodní dudácký festival.

Dudácké tradice se ale rozšířily i jinde než na Strakonicku, namátkou na Chodsku a Plzeňsku, na Chebsku a Doublebsku, na Blatech nebo na Jablunkovsku. Dudácké tradice ctí i pelhřimovská Agentura Dobrý den: držitelem neobvyklého českého rekordu se v roce 2021 stal Miloslav Vaváček Tábora, který shromáždil největší tuzemskou sbírku funkčních replik historických dud. Sám na dudy umí hrát, s replikami dobových nástrojů a historickou dudáckou muzikou vystupuje například ve středověké krčmě v Dětenicích.

Hra na dudy není snadná, dudáci se v ní zdokonalují celý život, při troše snahy ale objevíte tuzemské výrobce dud i dudáky, kteří v Lidových školách umění nebo na kurzech předávají dovednosti svým pokračovatelům.
7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

22. 8.25. 8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

25. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.

Muzeum středního Pootaví Strakonice Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Strakonice

Strakonice

Město, kde se zrodila pověst o Švandovi s očarovanými dudami, jehož dominantou je mohutný středověký hrad s věží Rumpál, a kde Velké náměstí zdobí domy roztodivných jmen s působivými malbami, například dům U Umrlčí hlavičky nebo půvabné Papežovy domky. Tak vypadá jedna z bran Šumavy, Strakonice.

Prázdniny na břehu Otavy

Prázdniny na břehu Otavy

Vodáctví na Otavě má dlouhou tradici. Oblíbí si ho každý, kdo má rád krásnou přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. I když se ale ve vodáckém kempu Podskalí ve Strakonicích ubytujete jako "suchozemci", o zábavu jistě nebudete mít nouzi.

#světovéČesko a Strakonický hrad: maltézští rytíři, dudáci, loutky a motocykly

#světovéČesko a Strakonický hrad: maltézští rytíři, dudáci, loutky a motocykly

Expozice věnovaná řádu maltézských rytířů, největší sbírka dud ve střední Evropě, výstavy motocyklů, loutek i zbraní: to je jen malý výběr lákadel, která nabízí Strakonický hrad. Patří k němu i nepřehlédnutelná vyhlídková věž Rumpál, jedinečná svým kapkovitým tvarem. Je to opravdová pamětnice: byla postavena už ve 13. století za Bavora II. ze Strakonic.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci

Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci

Mezinárodní dudácký festival Strakonice opět nabídne zajímavý program za účasti mnoha domácích i zahraničních dudáckých souborů i samostatných dudáků. Svým specifickým zaměřením na dudy a folklor spjatý s tímto nástrojem i další žánrovou bohatostí, patří dudácké festivaly ve Strakonicích mezi nejvýznamnější svého druhu v domácím i mezinárodním měřítku. Víte, v čem se liší dudácká muzika Skotska, Turecka či Maďarska? Zjistit to můžete v Strakonicích, kde od 25. do 28. srpna bude probíhat Mezinárodní dudácký festival.

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích Příroda

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice Gurmánská turistika

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.

Hra Strakonická šifra – questing ve Strakonicích Zážitky

Hra Strakonická šifra – questing ve Strakonicích

Strakonická šifra popisuje zajímavá místa pomocí básniček. Každému zastavení je přiřazena jedna hádanka, ze které se vybere písmeno do tajenky. Po úspěšném vyluštění vás cesta zavede až do cíle, kde na vás bude čekat odměna.