ÚvodČeská nejKulturníHornické muzeum v Příbrami – muzeum s největším počtem expozic hornictví v České republice
Kulturní

Hornické muzeum v Příbrami – muzeum s největším počtem expozic hornictví v České republice

Hornické muzeum Příbram je rozsáhlé muzeum hornictví. Podle počtu stálých expozic je největším muzeem v Česku. Muzeum se nachází v areálu historické Ševčinské šachty, zaražené roku 1813 na místě středověkého dolu ze 16. století, a dále v původních báňských budovách dolu Vojtěch a dolu Anna.
Hornické muzeum Příbram, založené roku 1886, nabízí ke zhlédnutí 60 stálých expozic v památkově chráněných objektech čtyř dolů, v hornické chalupě na Březových Horách a dále v pobočkách muzea – Památníku Vojna u Příbrami, Skanzenu Vysoký Chlumec, Muzeu Špýchar Prostřední Lhota a Muzeu zlata Nový Knín.

Jednotlivé expozice v PříbramiBřezových Horách prezentují veřejnosti dějiny zdejšího hornictví a hutnictví od pravěku (doby Keltů) až do současnosti, seznamují s báňským národopisem a zároveň nabízejí prohlídku unikátních mineralogicko-geologických vzorků z březohorského stříbrorudného revíru, příbramského uranového ložiska a podbrdské železářské oblasti.

K nejvzácnějším exponátům se řadí státem chráněné technické památky – parní těžní stroj Vojtěšské šachty z r. 1889, parní těžní stroj dolu Anna z roku 1914, důlní kompresor z dolu Generál Štefánik z r. 1928 a vodní kolo dolu Drkolnov z 19. století, hornická památka mezinárodního významu. Prohlídka všech expozic trvá 3 hodiny, je možné si však vybrat i jednotlivé výstavnické celky. Mezi největší atrakce patří možnost vstoupit do podzemí a projet důlním vláčkem přes 260 m Prokopskou štolou až k ústí nejhlubší jámy v březohorském rudním revíru – Prokopské jámy z r. 1832 hluboké 1600 m, která zároveň patří k nejhlubším ve střední Evropě.

Dále je možné absolvovat podzemím 330 m dlouhou Vodní štolou Anna z 18. století úsek mezi dolem Anna a Vojtěch. Na odvalu Ševčinské šachty prezentuje muzeum expozici důlní techniky Uranových a Rudných dolů Příbram, používané od 2. poloviny 20. století do současnosti. Nejnovější atrakcí je prohlídka vodního kola v podzemí dolu Drkolnov z 19. století.
 

Život příbramských horníků ukáže hornická chalupa

Muzeum dále prezentuje havířský folklor v původní hornické chalupě se základy ze 17. stol. Expozici hornického domku zpestřuje také připomínka havířů domkářů, zvláštní skupiny obyvatel hornického města a přilehlých podbrdských vesnic.

Život havířů, kteří bydleli ve vlastním domku nadohled brdského lesa, se od způsobu života horníků bydlících ve městě v mnohém lišil. Chalupa se zahrádkou a malým chlívkem dávala majiteli možnost vypěstovat si pár brambor, vydržovat kozu, králíky nebo čuníka. Nedaleký les znamenal zdroj přivýdělku, surovin, ale i kýženého odpočinku. Mladí havíři se nechávali najímat jako lesní dělníci, častěji si takto přivydělávali horníci v provizi. V lese bylo běžné žnout trávu a sbírat spadané klestí. V létě se chodilo na houby a na jahody, které představovaly jak zpestření jinak fádního jídelníčku, tak i významný příspěvek do rodinného rozpočtu, protože zájemců o koupi lesních plodů se ve městě našlo vždycky dost. Někteří z havířů mívali v lese pronajatou malou honitbu, pro většinu ostatních však zůstával velkým pokušením lesní pych.
 

Největší vzorek stříbra a další rarity mineralogické sbírky

Mineralogickou sbírku Hornického muzea Příbram obohacuje unikátní vzorek stříbra, největší v muzeích Evropy. Vzorek ryzího stříbra o značné hmotnosti přes 10 kg byl nalezen v bývalé uranové šachty č. 21 v bohatém výskytu na 7. patře (350 m pod povrchem) v roce 1980.

V příbramském uran-polymetalickém revíru byl hlavní rudou uraninit jako zdroj uranu. Jak již jméno revíru napovídá, kromě uranu produkoval i polymetalické rudy. Hlavním představitelem těchto rud je galenit (PbS) a sfalerit (ZnS). Vzhledem k hlavní orientaci tehdejšího báňského provozu na uranové suroviny byly polymetalické rudy dobývané pouze v některých obdobích. Za historii zdejší těžby bylo vytěženo 300,7 tis tun polymetalických rud obsahujících 6 195 tun olova, 2 417 tun zinku a 17 790 kg stříbra. Na výstavě jsou zastoupeny zejména vzorky galenitu a sfaleritu ze šachet 9, 16 a 19.
 

Dolování stříbra v Příbrami

První doklad o dolování stříbra na Březových Horách pochází již ze 14. století. Počátkem 16. století vznikla u stříbrnorudných dolů hornická osada, která byla v 18. století povýšena na městečko. Největší slávy dosáhly Březové Hory na přelomu 18. a 19. století, kdy bylo na místě postupně zaraženo pět hlubinných dolů.

Objem vytěženého stříbra zde dosahoval až 97 % veškeré těžby tohoto kovu v tehdejším Rakousko-Uhersku a místní Březové Hory se tak staly hlavním producentem stříbra v Evropě. I proto byly roku 1897 povýšeny císařem Františkem Josefem I. na Královské horní město, jemuž byl o rok později udělen městský znak.
Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram Památky

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov v Hornickém muzeu Příbram

Unikátní technická památka světového významu, vodní kolo o průměru 12,4 m. Součástí unikátní technické památky je atrakce pro děti i dospělé – jízda úpadnicí dlouhou 51 m do podzemí (jako po skluzavce).

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem Kultura

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.

Vánoční trh a procházka parkem na Dobříši

Vánoční trh a procházka parkem na Dobříši

Chcete si užít trochu klidu a pohody v předvánočním shonu? Dopřejte si procházku zámeckým parkem v Dobříši. Během adventu se na nádvoří zámku koná oblíbený vánoční trh a také prohlídky Zrcadlového sálu.

Fabiánova naučná stezka Letní sporty

Fabiánova naučná stezka

Fabiánova naučná stezka vede obcemi Podbrdského regionu, poukazuje na místní pamětihodnosti a seznamuje turisty a cyklistmi s krásami tohoto regionu.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví Kultura

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Pivovar Podlesí

Pivovar Podlesí

Příbram, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Café del Mare

Café del Mare

Příbram, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Středočeský kraj
Ubytování
Glamping Casita Colombia

Glamping Casita Colombia

Vysoká u Příbramě, Středočeský kraj
Ubytování
Penzion Kunc

Penzion Kunc

Láz, Středočeský kraj