ÚvodČeská nejKulturníMahenovo divadlo – první divadlo s elektrickým osvětlením v Evropě
Kulturní

Mahenovo divadlo – první divadlo s elektrickým osvětlením v Evropě

Brněnská divadelní scéna byla jako první v Evropě osvětlena elektrickými žárovkami. Autor projektu elektrického osvětlení T. A. Edison navštívil Brno až o pětadvacet let později, aby shlédl jím navržené dílo. Části Edisonovy původní elektroinstalace jsou vystaveny v malé expozici ve foyeru divadla. Pro potřeby divadla byla postavena i malá elektrárnička.
Brněnské Mahenovo divadlo bylo postaveno roku 1882 po požáru předchozího divadla. I když v Brně nebyla zavedena elektřina, bylo v divadle nahrazeno plynové osvětlení zcela novým (pouze tři roky starým) Edisonovým vynálezemelektrickými žárovkami.

Rozhodnutí starosty města Brna Gustava Winterhollera (1834–94), že nově budované Městské divadlo v Brně (1881–82, dnešní Mahenovo) bude plně elektrifikováno, aniž by byly budovány vyprojektované plynové rozvody pro případ, že by elektrické osvětlení selhalo, vyvolalo v řadách jeho odpůrců zděšení a ostrou kritiku. Leč – jak se později ukázalo – Winterhollerovo rozhodnutí bylo velmi prozíravé a brněnskému divadlu zajistilo nejen bezpečný provoz, ale také značnou popularitu, neboť v době jeho otevření nebyla v tomto rozsahu elektrifikována žádná jiná divadelní budova. Kritika namířená proti Winterhollerovi a městské radě, obviňující radní z velikášství, touhy po slávě a v neposlední řadě ze zahrávání si se zdravím divadelních návštěvníků, byla brzy umlčena, když elektrické osvětlení fungovalo spolehlivě a když provedená měření prokázala, že toto osvětlení nezvyšuje teplotu v sále a neprodukuje škodliviny, které se uvolňují hořením. Nepřehlédnutelným kladem žárovkového osvětlení bylo též rovnoměrné a klidné světlo.
 

1920 žárovek a divedalení elektrárnička

Elektrifikaci Městského divadla provedla pařížská Societé electrique Edison společně s vídeňskou komanditní společností Brückner, Ross und Cons., na projekt a jeho realizaci dohlížel Edisonův asistent Francis Jehl. Podle zprávy rakouského Svazu inženýrů a architektů, kteří Brno a jeho nové divadlo navštívili 17. prosince 1882, bylo v divadle instalováno celkem 1 920 žárovek, z toho 960 na jevišti, 140 v hledišti a 820 v dalších prostorách budovy (960 žárovek na jevišti bylo rozděleno do šesti sufitových řad po 120 žárovkách, 180 žárovek umístěno na rampách a 60 na portálových věžích; 140 žárovek v hledišti umístěno ve středovém lustru – 56 a nad lóžemi a galeriemi – 84). Prostranství před divadlem osvětlovalo 5 obloukových lamp, další 2 obloukové lampy byly umístěny na jevišti pro výrobu zvláštních efektů.

Brno však dosud nemělo centrální stanici pro výrobu elektřiny, a tak pro potřeby divadla musela být zbudována samostatná parní elektrárna. Aby kouřící komín nekazil dojem z moderní budovy, byla vystavěna až na Offermannově, dnešní Vlhké ulici, cca 300 m od vlastního divadla.
Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně Památky

Pocta Edisonovi na Malinovského náměstí v Brně

Plastika Pocta Edisonovi stojí na volném prostranství na rozhraní brněnských ulic Kobližná a Jánská na dohled od Malinovského náměstí a přilehlé budovy Mahenova divadla. Jedná se o dílo umělce Tomáše Medka, který vytvořil spleť kovových žárovek obří velikosti, které vytváří hru světla a stínu.

Brno se v říjnu promění ve velké divadelní jeviště

Brno se v říjnu promění ve velké divadelní jeviště

Nejlepším časem, kdy v Brně můžete zajít do divadla, bude pět dnů od soboty 17. do středy 21. října. Chystá se totiž již 6. ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět, který nabídne více než třicet představení nejrůznějších žánrů z českých i světových divadelních jevišť.