ÚvodČeská nejKulturníMyCello – první elektrické violoncello na světě vytištěné na 3D tiskárně
Kulturní

MyCello – první elektrické violoncello na světě vytištěné na 3D tiskárně

MyCello je unikátní violoncello, ve kterém se propojují tradiční a moderní prvky ve futuristickém vzhledu s technologii 3D tisku. Tiché elektrické violoncello na míru přesně podle představ zákazníků a za skvělou cenu vyvinula přerovská firma Sensio.
Za všechno může pandemie COVID-19: dva kamarády Jana Tobolíka a Ondřeje Kratochvíla a desítku jejich zaměstnanců ze společnosti Sensio.czPřerově nadchlo, že společnost Prusa Research pod taktovkou Josefa Průši rozdávala obličejové štíty vytištěné na 3D tiskárně. Rozhodli se zapojit, objednali si vlastní tiskárnu, jenže dorazila po šesti týdnech, a to už první vlna pandemie opadla. Během té doby se zajímali o vše kolem 3D tisku a zjistili, že se dají tisknout i hudební nástroje. Kratochvíl na violoncello nejenom hraje, ale také vyučuje. Bydlí v bytě, jeho sousedi si stěžují, že hraje moc nahlas, a tak už před pandemií uvažoval o koupi tichého elektrického cella. S tiskárnou si ho najednou mohl sám vyrobit.

Myšlenka zaujala jeho kolegu Honzu, který se ujal řízení projektu. Na rozjetí výroby využili crowdfundingovou platformu, kde pro zahájení výroby žádali 200 tisíc korun. Ty získali během jediného dne, nakonec ale nasbírali milion. A tak vzniklo MyCello, violoncello vyrobené technologií 3D tisku přímo na míru každému hudebníkovi.
Samotný tisk nejjednodušší verze trvá přibližně 13 hodin, dalších osm hodit zabere zkompletování a ruční dodělávky. Jak vysvětlují autoři, hráči se na svém nástroji orientují jen díky hmatové paměti. Než stoprocentně ovládnou nový nástroj, musí si na něj dlouho zvykat – a to všechno s MyCellem odpadá.

MyCello sice není sice z lakovaného dřeva, nemá oblé tvary s vyřezávanými otvory, chybějící části nástroje si zkrátka musíte domyslet, zato je skladné. Hráči si mohou zvolit libovolnou barvu. Nerozklíží se, neublíží mu cestování, uleví i zádům dětí, které z domova do hudební školy nosí těžký nástroj na zádech. MyCello si objednávají lidé z celého světa – profesionální hudebníci, kteří je pořizují jako doplněk ke klasickému hudebnímu nástroji, žáci a učitelé základních uměleckých škol, amatérští i profesionální hráči v kapelách i ti, kteří s hrou na cello začínají.

Violoncellem vývoj rozhodně nekončí, budoucnost závisí na zájmu zákazníků. Objevil se už například funkční model kontrabasu a chystají se další hudební nástroje.

Violoncello vytištěné na 3D tiskárně v březnu 2022 vyhrálo soutěž Creative Business Cup, kterou pořádá agentura CzechInvest a jejímž cílem je podpora kreativních českých startupů. Z deseti finalistů vybrala odborná porota právě společnost Sensio, která Českou republiku reprezentovala i na celosvětovém finále soutěže v Kodani, kde se MyCello umístilo na 3. místě z 6000 projektů z 45 zemí světa.
100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2024

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2024

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta nejen na jižní Moravu. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!