ÚvodČeská nejKulturníOtakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás
Kulturní

Otakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás

Oblast Provence je považována za jedno z nejkrásnějších míst ve Francii. Okouzlila i Otakara Kubína (22. října 1883, Boskovice – 17. října 1969, Marseille), který ve Francii našel nový domov. Hlavním námětem jeho obrazů se stala okolní krajina s levandulí, kamennými městečky, vysokým modrým nebem a jižním sluncem. Tyto obrazy podepisoval francouzsky jako Othon Coubine.
Pomník slavného rodáka stojí v Boskovicích v malém parčíku na místě bývalé staré pošty. To byl Kubínův rodný dům v někdejší Růžové ulici, kde 22. října 1883 přišel na svět. Studoval na odborné sochařsko-kamenické školeHořicích, po třech letech odešel do Prahy, na Akademii výtvarných umění. Po návratu do Boskovic si na zahradě svých rodičů postavil svůj první ateliér zvaný Bouda, začal malovat okolní krajinu a jako kreslič doprovázel speleologické výpravy dalšího boskovického rodáka a rodinného přítele Karla Absolona do Moravského krasu.

Několik let strávil na cestách a v roce 1912 po svatbě s Blaženou Katzovou se společně vydali do Francie. Otakar uspořádal několik úspěšných výstav a začal se pravidelně účastnit Salonu nezávislých a od 1924 také Salonu v Tuileriích v Paříži.

Bohužel v roce 1919 manželům zemřel syn Pascal a o rok později na tuberkulózu zemřela i paní Blažena. K tragédii došlo v provensálském městečku Apt, kam se paní Kubínová přijela léčit. Kubín se nakonec v Provence usadil natrvalo; v roce 1922 se oženil s Francouzkou Berthe Chaixovou a usadili se v Simiane-la-Rotonde, kde pak žil až do své smrti. Období své největší slávy Kubín prožíval ve 20. a 30. letech: získal francouzské občanství, vystavoval v Paříži společně s Pablem Picassem a Henri Matissem, a byl zván na výstavy do celého světa.

Do vlasti se několikrát vrátil, jeho poslední pobyt se protáhl na třináct let. Z nabízeného místa profesora na Akademii výtvarného umění v Praze nakonec nebylo nic, odmítnutí se dočkal i jeho plán vytvořit ze svého provensálského hradu Caseneuve středisko pro mladé české výtvarníky, místo titulu národní umělec dostal jen zasloužilého umělce.

Když v roce 1964 zamířil zpět do Francie, tušil, že se už nikdy nevrátí. Rodným Boskovicím věnoval několik desítek obrazů, které během pobytu vytvořil. Část z nich si prohlédnete v Galerii Otakara Kubína v krásných renesančních prostorách pod věží radnice na náměstí Tomáše Garrigue Masaryka.

Otakar Kubín zemřel 17. října 1969 v Marseille a je pochovaný v městečku Apt v rodinné hrobce své druhé ženy. Ke 120. výročí narození Kubínovi Boskovice postavily pomník na ulici kpt. Jaroše, kde se o francouzský styl starají levandule. Na pomníčku jsou připomenuta obě jeho jména, české i francouzské.
 
Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Muzeum Boskovicka – expozice v Hraběcí rezidenci Kultura

Muzeum Boskovicka – expozice v Hraběcí rezidenci

Muzeum Boskovicka se chlubí zmodernizovanou stálou expozici, do níž také přibyly nové a velmi cenné exponáty. Arakcí je napříkald torzo bezmála 350 let starého praporu šlechtického rodu Morkovských ze Zástřisl. Expozice se nachází v budově hraběcí rezidence z první třetiny 18. století.

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Francie, Paříž, Provence a kvetoucí voňavá levandule okouzlily řadu našich umělců. Patřil k nimi i malíř a sochař Otakar Kubín, pro něhož se Francie stala druhým domovem. Zvolil si dokonce francouzsky znějící pseudonym – Othon Coubine – a ve Francii je také pochovaný. Na jeho náhrobku je však vytesáno české jméno, naopak u Kubínova pomníku v rodných Boskovicích v létě voní levandule.

Židovský obecní dům v Boskovicích Památky

Židovský obecní dům v Boskovicích

Zrekonstruovaný dům na Bílkově ulici v minulosti sloužil jako židovský obecní dům či židovská škola, dnes v něm naleznete návštěvnické centrum, expozici o židovských čtvrtích v České republice i ukázku rabínského bytu a pekárny.

Boskovice

Boskovice

Boskovice, ze dvou stran sevřené vysokými kopci, leží kousek stranou od hlavní silnice z Brna do Svitav. Nezastavit se tu by byla škoda; město střeží romantická zřícenina gotického hradu, je tu empírový zámek, zajímavé muzeum, aquapark, westernové městečko a pitoreskní židovská čtvrť se synagogou.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Resort Ohrada

Resort Ohrada

Vísky, Jihomoravský kraj
Ubytování
Mongolská jurta Žďár

Mongolská jurta Žďár

Žďár, Jihomoravský kraj
Ubytování
Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj
Ubytování
Hotel Allvet

Hotel Allvet

Drnovice, Jihomoravský kraj