Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. Muchova stezka prezentuje Muchu jako geniálního fotografa a je poutavým záznamem osobních životních vizí umělce, skutečného a nefalšovaného mistra fotoaparátu.
O Muchově stezce
Muchova stezka má cíl dlouhodobou spolupráci při prezentaci a propagaci uměleckého odkazu a děl významného malíře
Alfonse Muchy v místech, které jsou spojena s jeho životem a dílem. Ambicí projektu je širší zapojení míst spojených s životem Alfonse Muchy po celém světě. Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a formálně byl potvrzen Memorandem o spolupráci u příležitosti návratu
Slovanské epopeje do Moravského Krumlova 10. 9. 2021.
Na zámku v Moravském Krumlově je výstava součástí expozice Slovanské epopeje. Uvidíte na ní fotografie, které pořídil sám malíř. Výstava byla prodloužena do května 2025.
Muchova stezka
Méně je známo, že Mucha se začal věnovat fotografii dlouho předtím, než se v hlavním městě Francie proslavil a tato vášeň jej pronásledovala až do závěrečné fáze jeho umělecké kariéry ve 30. letech 20. století. Dnes uchovává Muchova nadace přibližně 2500 jeho fotografií. Dochovaly se jako dobové tisky nebo jako negativy na skleněných deskách/celuloidu a pokrývají mimořádně širokou škálu námětů: nejen studiové modely, snímky své rodiny a přátel, portréty, krajinky, přírodní a architektonické studie, ale také dokumentární a inscenované fotografie (mise-en-scène).
Tato šestitidílná výstava přibližně 120 fotografických děl, dále také ikonické plakáty Alfonse Muchy, kresby, studie, osobní věci, sochy a obrazy z rodinné Muchovy sbírky navštíví pět míst: Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou a Doubravice nad Svitavou na jižní Moravě, zámek Zbiroh v Čechách a Piešťany na Slovensku.
Návštěvní místa
Ivančice: Rodné město Alfonse Muchy
Alfons Mucha se narodil 24. července 1860 v moravských Ivančicích a jeho odkaz zde žije i nadále. Zdejší památník na Palackého nám. návštěvníkům nabídne nejrozsáhlejší expozici Muchovy Stezky.
Jednotlivé lokace veřejnosti představí oficiální repliky Muchových nejpopulárnějších litografií, vytištěných na starožitných tiskařských strojích Voirin postavených v Paříži koncem 19. století. Při jejich tisku byl použit stejný postup, jaký kdysi používal sám umělec. Vystavené litografie jsou doplněny o originální psychedelická a komiksová díla umělců, kteří se Muchovým stylem inspirovali při vlastní tvorbě.
Utajený Muchův odkaz v Hrušovanech
Přijměte pozvání do nedávno restaurované zasedací místnosti radnice, kterou zdobí původní fresky z Muchova raného mládí. Budova byla původně šlechtickým sídlem Dominika Kammel-Hardegga, na jehož výzdobě se podílel i tehdy začínající malíř Alfons.
V přízemí bylo hospodářské zázemí zámku, v 1. patře reprezentační a obytné místnosti majitele. Dominiku Kammelovi patřil zámek až do jeho smrti v roce 1915. Pak již nebyl využíván a až v roce 1925 jej odkoupil Pozemkový úřad a umístil v něm vrchní správu státních statků na Moravě. V roce 1945 přešel do majetku obce a byl v něm zřízen MNV, později základní škola.