ÚvodČeská nejKulturníPardubický perník – nejznámější výroba perníku u nás
Kulturní

Pardubický perník – nejznámější výroba perníku u nás

Perník je od pradávna známá pochoutka, která proslavila mimo jiné i město Pardubice, i když hlavní rozkvět výroby perníku nastal teprve na přelomu 19. a 20. století. Roku 2004 vzniklo Sdružení Pardubický perník, jehož největší snahou je propagace Pardubického perníku a dodržování tradičních technologických postupů.

Medová tradice z Pardubic

Je zajímavé, že v minulosti Pardubic perníkářství rozsahem své výroby nehrálo významnou úlohu. Tradice výroby perníku v Pardubicích sahá asi do 16. století, i když už za vlády Vojtěcha z Pernštejna se jedna z pardubických ulic jmenovala Perníkářská. První perníkář ve městě je připomínán archivními prameny již k roku 1515. Právo vyrábět perník potvrdila Pardubicím v roce 1756 Marie Terezie. Příprava oblíbené pochoutky se ale ve velkém rozběhla až ve 20. století, před 1. světovou válkou, to už se ale jednalo o tovární výrobu.

První skutečnou továrnou na perník byla výrobna frimy Melartos, založená v roce 1913. Po znárodnění v roce 1948 byla začleněna do národního podniku Pardubické pernikárny. Tovární výroba se potom rozvinula naplno, začala zlatá éra pardubického perníku.

Od 27. 2. 2008 je „Pardubický perník“ označen jako Chráněné zeměpisné označení, smí se vyrábět a balit pouze na území Pardubic za dodržení přesně dané receptury.
 

Perníkáři z Pardubic a "Pardubický perník"

Pardubičtí perníkáři používají speciální ingredience, které zůstávají přísně utajené. Původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Poslední přísada dala výrobku také název – peprník, později perník. Svou pověst si pardubický perník vysloužil hlavně svou kvalitou. Poctivou ruční výrobou je totiž zaručeno, že neplesniví, nežlukne, jeho tvar a zdobení vydrží roky, a když náhodou ztvrdne, nevadí to.

Perníkové těsto je vykrajováno do různých tvarů – častým motivem je například perníkové srdce. Vyrábí se však i perníky kulaté nebo ve tvaru různých figurek. Roku 2004 vzniklo Sdružení Pardubický perník. Společnosti, jež sdružení založily, se proslavily například výrobou figurálního perníku (vyrábí se vykrajováním, případně vypichováním různých tvarů z perníkového těsta, a to jak dvourozměrných, tak trojrozměrných, např. srdce, perníkové figurky, chaloupky aj.) a plněných perníků (jde o dva stejné korpusy spojené ovocnou nebo tukovou náplní polévané čokoládovou, případně cukrovou polevou). V současné době nabízí až osm druhů plněných perníků s ovocnou náplní, jahodový dortík s tukovou náplní a perníčky polévané cukrovou polevou. Největší snahou Sdružení Pardubický perník je propagace Pardubického perníku a dodržování technologických postupů.

 

V současnosti jsou v Pardubicích tito perníkáři, kteří vyrábějí ručně zdobený licencovaný perník:

 

Kde ještě seženete perník z Pardubic:

  • Perníček z Pardubic (nám. Jana Pernera 217 – malá prodejna s velmi bohatým sortimentem na hl. nádraží)
  • Alena Zachová (Pernštýnské náměstí 56, výroba zdobeného perníku v různém provedení)
  • Perníková chaloupka (muzeum perníku u obce Ráby pod Kunětickou horou)
 

Z historie perníku

Pečivo z medu a mouky znali už ve starém Egyptě. Vždycky to ale bylo luxusní pečivo, medu nikdy nebyl přebytek a nšelo o levnou surovinu. Původně se jednalo o placky pečené na železném plátu. Později se perníkovým těstem začaly plnit dřevěné formy, upečený perník tak zdobily nejrůznější náboženské, ale i světské motivy. První zmínka o perníku v Čechách pochází z doby lucemburské – v Praze se podle písemných pramenů museli perníkáři usadit již před rokem 1324. V období 14. a 15. století byly výrobky perníkářského řemesla luxusním zbožím, které se dostávalo na stůl pouze v nejbohatších domácnostech.

V období husitských válek došlo ke stagnaci perníkářské výroby v Čechách, protože hned na počátku husitského hnutí bylo perníkářství spolu s jinými luxusními řemesly odsuzováno. Perníkářů nebylo nikdy mnoho a navíc pracovali pro vzdálené trhy. Proto také neměli většinou možnost zakládat vlastní cechy a sdružovali se do cechů s řemesly příbuznými – s pekaři, koláčníky a mlynáři. Ve spojení s těmito řemeslníky představovali obvykle po řeznících druhý největší cech mezi cechy potravinářskými. Z  roku 1641 pochází seznam perníkářských forem, které používal ve své dílně pražský perníkář Sebastian Petrášek. Je z něho patrné, že k náboženským námětům z 16. století přibyly v 17. století náměty světské, které téměř všechny přetrvaly do konce 19. století.

V období po 30leté válce začíná výroba perníku narůstat do takové míry, že od 18. století přestává být perník luxusem a stává se přístupný širokým vrstvám. Od poloviny 17. století jsou také na našem území dochovány datované perníkářské formy. V první polovině 19. století perníkářská výroba kulminuje a od druhé poloviny 19. století začíná perníkářské řemeslo postupně ustupovat rozvíjející se cukrářské výrobě.
Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu Kultura

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Staročeské medové perníky v Pardubicích Gurmánská turistika

Staročeské medové perníky v Pardubicích

Rodinná cukrárna a perníkárna u Janošů v Pardubicích! Ochutnejte medové perníčky s kávou, čajem, mlékem nebo perníkovou medovinou a vyzkoušejte si sami zdobení perníku. Nejmladší z nejstaršího perníkářského rodu v Pardubicích Pavel Janoš vám povypráví o historii výroby perníku v Čechách i ve světě.

1. 12.6. 1.
Vánoční trolejbusy v Pardubicích

Vánoční trolejbusy v Pardubicích

Pardubice, Pardubický kraj
23. 11.
Mikulášský vlak do Třebechovic

Mikulášský vlak do Třebechovic

Pardubice, Pardubický kraj
22. 11.
Preblémové partie

Preblémové partie

Pardubice, Pardubický kraj
25. 11.
Dechové techniky a meditace

Dechové techniky a meditace

Pardubice, Pardubický kraj
27. 11.
Zdravá záda

Zdravá záda

Pardubice, Pardubický kraj
27. 11.
Funkční trénink

Funkční trénink

Pardubice, Pardubický kraj
27. 11.
Senior dopoledne

Senior dopoledne

Pardubice, Pardubický kraj
27. 11.
PortDeBras

PortDeBras

Pardubice, Pardubický kraj