ÚvodČeská nejKulturníValašské muzeum v přírodě – největší muzeum v přírodě v Česku
Kulturní

Valašské muzeum v přírodě – největší muzeum v přírodě v Česku

Muzeum v Rožnově p. Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před sto a více lety.
V podhorském městě Rožnově pod Radhoštěm rozprostírajícím se na úpatí Beskyd stojí Valašské muzeum v přírodě, první a až do 70. let 20. století jediné muzeum svého typu v naší zemi. VMP bylo otevřeno už v roce 1925. Skládá se ze čtyř částí, Dřevěného městečka, Mlýnské doliny, Valašské dědiny a zahrnuje více než 100 staveb, v nichž v přirozené krajině stojí originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov. K návštěvníkům všech věkových skupin muzeum promlouvá skanzen prostřednictvím expozic utvořených na základě skutečných příběhů jednotlivců nebo celých rodin v minulosti žijících a pracujících na Valašsku.

Již zakladatelé Valašského muzea v přírodě usilovali o vytvoření živého muzea – areály proto během celého roku ožívají pořady a akcemi zaměřenými na prezentaci běžného života, folkloru, obřadů, zvyků a rukodělných technologií. Do mnohých z nich se mohou návštěvníci aktivně zapojit a odnést si nevšední zážitek či vlastnoručně vyzkoušet nelehkou práci našich předků. Muzeum rovněž spravuje areál dřevěné secesní architektury Dušana Samo Jurkoviče na Pustevnách, který je národní kulturní památkou.


Dřevěné městečko, mlýnská dolina a valašská dědina

Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea, pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1925. Byly do něj přeneseny domy z rožnovského náměstí. Fojtství je kopií stavby z Velkých Karlovic. Dřevěný kostelík sv. Anny je kopií vyhořelého kostela z Větřkovic, ale byl osazen věží z Tiché. Byl postaven v období 2. světové války a vysvěcen v roce 1945. Kolem kostelíka sv. Anny se rozprostírá hřbitov zvaný Valašský Slavín. Je místem připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska.

Mlýnská dolina shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Většina exponátů je poháněna vodou. Mlýnská dolina je nejmladší částí muzea, pro veřejnost byla otevřena v roce 1982.

Valašská dědina je nejrozsáhlejší část skanzenu, ve které je soustředěno více než 70 staveb. Hospodářská stavení, salaše, stáje, kovárna a větrný mlýn představují typické osídlení Valašska. Pro funkční typ větrného mlýnu však nebyla zvoleno vhodné místo, a tak se síla větru nedá prakticky využít. Součástí je i chov původního valašského plemene ovcí.


Z historie vzniku Valašského muzea

O vznik Valašského muzea v přírodě se zasloužili členové rožnovského muzejního spolku, zejména sourozenci Alois a Bohumír Jaroňkovi. Již před první světovou válkou předložili plány na přenesení několika roubených staveb do městského parku. Uskutečnit své cíle se jim však podařilo až při přípravách národopisné slavnosti v roce 1925. Na mýtinku lázeňského parku byly tehdy přestěhovány dva roubené domy z rožnovského náměstí spolu s dalšími menšími stavbami a v prostorách mezi nimi se odehrála velkolepá folklorní slavnost zvaná Valašský rok. Vznikl tak základ areálu Dřevěné městečko, který byl postupně rozšiřován o další dřevěné stavby a zároveň takto bylo založeno jedinečné nové muzeum – Valašské muzeum v přírodě.

Již samotní zakladatelé si uvědomovali, že městská část muzea dostatečně nevypovídá o způsobech života na celém Valašsku, a proto usilovali o realizaci vesnického areálu. Záměr na vybudování Valašské dědiny vznikl na počátku 50. let a o desetiletí později byla zahájena na rožnovské pasece zvané Stráň výstavba prvních roubených chalup a hospodářských staveb. Cílem bylo vytvořit co nepravdivější obraz valašské dědiny zasazené do rázovité valašské kulturní krajiny.

Dřevěné městečko a Valašská dědina byly na počátku 80. let doplněny o třetí, technický, areál zvaný Mlýnská dolina s funkčními historickými stavbami poháněnými vodou.
Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.

Pravé masopustní veselí zažijete v Zubrnicích

Pravé masopustní veselí zažijete v Zubrnicích

V sobotu 27. ledna 2024 zve na veselou masopustní obchůzku Muzeum v přírodě Zubrnice. K masopustnímu veselí se můžete přidat od 9:00 do 16:00 hodin. Těšit se můžete na čerstvé pečivo, zabíjačkové pochoutky a celodenní program pro rodiny s dětmi. Součástí oslav bude také výstava o historii masopustu i prodej tradičních masek. Průvod masek obcí Zubrnice přichystal folklorní soubor Dykyta z Krásné Lípy.

O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém

O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém

Tu pravou vánoční atmosféru určitě navodí o víkendu „Živý betlém“ ve Valašském muzeu. Na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se odehraje ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se můžete těšit v sobotu a v neděli 16. a 17. prosince 2023 od 17:00 hodin.

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční Vánoční jarmark

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční Vánoční jarmark

Prožít neopakovatelnou atmosféru vánočních zvyků na Valašsku můžete už tento víkend v sobotu 9. a neděli 10. prosince 2023. Do areálu Dřevěného městečka zamíří stovka tradičních lidových výrobců. Vánoční jarmark svým vystoupením zpestří např. Bartošův soubor ze Zlína či cimbálová muzika Valašsko nebo CM Marty Gerlíkové.

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy Památky

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející sváteční víkend od 16. do 17. listopadu 2024 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.

Valašský hortikomplex představí úrodu z polí, zahrad a sadů

Valašský hortikomplex představí úrodu z polí, zahrad a sadů

Letošní „úrodu z polí, zahrad a sadů“ představí Valašské muzeum v přírodě v rámci výstavy Valašský hortikomplex. Ta každoročně prezentuje ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout v prostorách Janíkovy stodoly v Dřevěném městečku od 12. do 20. října 2024. Otevřena bude dle návštěvní doby muzea, tj. od 9:00 do 16:00 hodin denně, mimo pondělí.

Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Temperamentní Jánošíkův dukát rozezní Valašské muzeum v přírodě

Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě od 9. až 11. srpna 2024 XXV. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice Jánošíkův dukát 2024 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravuje Dny řemesel a setkání kovářů

Již po třiatřicáté se v areálu Dřevěného městečka setkají mistři starých řemesel, aby svůj um předvedli návštěvníkům programu „Dny řemesel a setkání kovářů“, který proběhne o víkendu 3. a 4. srpna 2024. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací kovářů, tesařů, šindelářů, truhlářů, sklenářů, kameníků, klempířů, hrnčířů a dalších řemeslníků. K vidění budou staré profese při zpracování a opracování dřeva – výroba štípaných plotů, dřevěných žlabů a potrubí, loukoťových kol, ruční řezání kulatiny.

Pekařská sobota přinese do Rožnova pod Radhoštěm soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Pekařská sobota přinese do Rožnova pod Radhoštěm soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 20. července 2024 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!

Kulaté výročí devadesát let od svého založení slaví v roce 2015 Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (1925 – 2015). I pro letošní rok jsou pro návštěvníky připraveny zajímavosti a novinky před sezónou. Výše vstupného zůstává stejná jako v roce 2014 a zároveň v mimosezónním období (přelom podzimu a zimy) bude prodloužena otevírací doba o vybrané víkendové dny. Zůstává zachována i zvýhodněná cena vstupného do muzea formou permanentky.

Skanzen, liška a rozhledna: valašské novinky a akce v roce 2016

Skanzen, liška a rozhledna: valašské novinky a akce v roce 2016

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm letos pořádá na pět desítek tradičních zvykoslovných pořadů a folklorních festivalů. Jednotlivé kousky, z nichž se skládá celoroční programový cyklus Valašský rok, a k tomu několik dalších valašských novinek vám představí portál Kudy z nudy.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm Památky

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 25. května 2024 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie Kultura

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky

Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky

Advent a Vánoce v Rožnově pod Radhoštěm přinesou řadu akcí. Vánoční trhy s hudebními podvečery na rožnovském náměstí, tradiční dvoudenní Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě a Živý betlém doplní stejně jako v minulých letech přehlídka soch z ledu a sněhu.

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě Kultura

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Ještě dva víkendy vybízejí k procházce po rozsáhlém areálu Valašského muzea v přírodě. Vedle areálu Dřevěného městečka jsou v tomto mimosezónním období přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Pro nadcházející víkendy, od 5. do 6. a od 12. až do 13. listopadu 2022, připravilo Valašské muzeum v přírodě pro návštěvníky možnost prohlídek areálu od 9:00 do 16:00 hodin.

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 13. července 2024 již třiadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který se v rožnovském skanzenu těší velké oblibě, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, jenž je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav lidí i zvířat, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9:00 do 18:00 hodin.

Ondrášova valaška roztančí Rožnov pod Radhoštěm

Ondrášova valaška roztančí Rožnov pod Radhoštěm

Ve dnech 7. až 9. června 2024 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční pátý ročník přehlídky folklórních a uměleckých souborů Ondrášova valaška, který navazuje na dlouholetou a bohatou tradici Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška. Hlavními hosty budou letos Umelecký súbor Lúčnica z Bratislavy a Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

Areál Dřevěného městečka a Valašské dědiny ve Valašském muzeu v přírodě, ale i celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá v sezóně zajímavými akcemi. V průběhu jara se návštěvníci mohou těšit na klasické venkovské slavnosti a kratochvíle. V květnu to bude připomínka tradičních jarních prací, stavění a kácení máje, Slabikář řemesel a oslavu si zaslouží i celosvětový Den muzeí. Začátkem léta skanzen rozezní Ondrášova valaška a tajemství dávných rituálů poodhalí Svatojánský podvečer.

Státní svátek a Svatováclavské slavnosti můžete prožít ve skanzenu v Rožnově

Státní svátek a Svatováclavské slavnosti můžete prožít ve skanzenu v Rožnově

I na podzim zve k prohlídce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jde o největší a zároveň nejstarší skanzen ve střední Evropě, ve kterém je umístěno téměř 150 památkových objektů. Návštěvníci si mohou vychutnat podzimní krásu Dřevěného městečka a Valašské dědiny. Na Karlově kopci nad skanzenem pak stojí za návštěvu Jurkovičova rozhledna. Víkendové hodové speciality v hospodě Na posledním groši a ve Vaškově hospodě nabídnou posvícenské kachny a husy. Areály provoní medovina, pražené oříšky, trdelník, koření a sušené byliny. Uvidíte také ukázky zpracování vosku a včelích produktů, ukázky drátování keramiky, výroby dřevěných šperků či ručně šitého textilu.

Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

Valašské muzeum v přírodě a také celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá od 2. do 4. července 2021 zpěvem a tanci. Folklorní soubory z České republiky i ze zahraničí se představí na Mezinárodním folklorním festivalu Rožnovské slavnosti.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm letos slaví 85. narozeniny

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm letos slaví 85. narozeniny

V dnešním Valašské muzeu v přírodě uvítali první návštěvníky v červenci 1925 při příležitosti národopisných slavností, nazvaných Valašský rok. Od té doby muzeum významně změnilo svou tvář. Rozrostlo se a dnes nabízí návštěvníkům více než šest desítek zpřístupněných objektů s expozicemi, které se nacházejí v jeho areálech – Dřevěném městečku, Valašské dědině, Mlýnské dolině a Pustevnách.

Do Valašského muzea s levnější permanentkou

Do Valašského muzea s levnější permanentkou

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nabízí svým návštěvníkům na rok 2013 novou, levnější permanentku! Za dvacet vstupů do muzea zaplatí milovníci folkloru pouhých 350 korun. Valašské muzeum se tím snaží vyjít vstříc všem zájemcům zvláště z Rožnova pod Radhoštěm a okolí.

Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu

Valašské muzeum v přírodě má svou vlastní poštovnu

Součástí Valašského muzea v přírodě jsou oživovací aktivity v jednotlivých areálech. Jednou z nich je i expozice poštovního úřadu, vhodně začleněná do zástavby areálu Dřevěné městečko. Expozice staré pošty je časově vymezena přelomem 19. a 20. století.

V Mlýnské dolině Valašského muzea byla dokončena rekonstrukce vodního náhonu

V Mlýnské dolině Valašského muzea byla dokončena rekonstrukce vodního náhonu

Téměř rok trvající rekonstrukce vodního náhonu v délce 800 metrů od vtokového objektu na Rožnovské Bečvě až po správní budovu muzea, a to včetně obou rybníků v Mlýnské dolině a rybníku v Dřevěném městečku, byla již s ohledem na počasí zdárně ukončena. Nebude tím již narušen průběh prohlídek v areálu Mlýnské doliny, který je již od května otevřen.

Chladné léto není v Beskydech problém

Chladné léto není v Beskydech problém

Letošní výkyvy letních teplot nutí turisty a návštěvníky Beskyd hledat i jinou zábavu, než je pobyt v čisté přírodě. Využít mohou i tzv. Beskydy Card, turistickou kartu s tipy a výhodami na 100 druhů služeb, kde se vedle wellness a nejrůznějších sportovních aktivit objevila muzea i nošovický Pivovar Radegast. Na své dovolené tak lze zkombinovat přírodu a sport s poznáváním historie a národních kulturních památek v Beskydech a na Valašsku.

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm vás uvítá i v prosinci

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm vás uvítá i v prosinci

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo na předvánoční čas mnoho akcí. Všechny mají společné téma – ukázky adventních a vánočních tradic. Dozvíte se zde, jak vypadaly Vánoce za starých časů. Nejbližším programem je Mikulášský podvečer, který proběhne už ve čtvrtek 5. prosince 2019.

Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů

Valašské muzeum v přírodě letos připravilo řadu vzdělávacích programů

I na rok 2020 si Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo pro děti od mateřských po střední školy řadu výchovně vzdělávacích programů. Tyto programy jsou zaměřeny na zvykoslovný rok (Velikonoce na Valašsku, Vánoce na dědině), na pracovní a výrobní technologie (Slabikář devatera řemesel, Barvíř modrotisku) a řadu dalších atraktivních témat. Tyto jsou prioritně, až na Slabikář devatera řemesel, určeny pro předem objednané skupiny.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Hotel Agh Rožnov pod Radhoštěm

Hotel Agh Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Gurmánská turistika
Pivnice Harcovna

Pivnice Harcovna

Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Ubytování
Mobilheim kemp Rožnov pod Radhoštěm

Mobilheim kemp Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Ubytování
Camping Rožnov

Camping Rožnov

Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj