ÚvodČeská nejKulturníNejvětší varhany v České republice – Varhany sv. Jakuba v Praze
Kulturní

Největší varhany v České republice – Varhany sv. Jakuba v Praze

Bazilika svatého Jakuba na Starém Městě je třetí nejdelší chrámovou stavbou v Praze. Jeden z českých rekordů ovšem drží svatojakubské hlavní varhany, jejichž původ spadá do samého počátku 18. století. Se čtyřmi manuály, 91 rejstříky a 8 277 píšťalami jsou největším nástrojem svého druhu v České republice.
Mohutná trojlodní bazilika svatého Jakuba v Malé Štupartské ulici v Praze na Starém Městě s dlouhým a vysokým kněžištěm byla barokně přestavěna po požáru roku 1689. Stavby nových varhan se ujal Abraham Stark z Lokte (1659–1709); nové dvoumanuálové varhany s pedálem měly 26 rejstříků a byly dokončeny v roce 1705. Jejich varhanní skříň, kterou obdivují návštěvníci chrámu dodnes, byla unikátní i ve své době.

Nástroj prošel několika přestavbami. První roku 1754 provedl králický varhanář František Katzer (1702–1764), k dalším úpravám došlo v druhé polovině 19. století a v roce 1906 pražskou varhanářskou firmou Josef Černý a Josef Rejna. V roce 1941 podle návrhu Bedřicha Antonína Wiedermanna nástroj značně rozšířil kutnohorský varhanářský závod Jana Tučka, další přestavba přišla v roce 1956 a stálo za ní varhanářské družstvo Organa Kutná Hora.

Poslední rozsáhlou přestavbu realizoval v letech 1981–82 závod Varhany Krnov. V nové rejstříkové dispozici byly obnoveny všechny původní Starkovy hlasy, z větší části i s původními píšťalami, a byly ponechány i četné zajímavé romantické barvy. Současný nástroj má čtyři manuály, 91 znějících rejstříků a 8 277 píšťal.

V roce 2011 provedla firma Robert Ponča – Varhany z Krnova celkovou modernizaci hracího stolu, tedy instalaci optoelektronických kontaktů pro manuálové klaviatury a paměťového datového zařízení se 4 000 kombinacemi. V bazilice svatého Jakuba se pravidelně konají varhanní koncerty a také každoroční letní Mezinárodní varhanní festival.

Kromě velkých varhan jsou na pravé podélné tribuně kůru umístěny chórové varhany, nástroj z poloviny 18. století vyrobený v dílnách loketských varhanářů. Díky mechanické traktuře a původním zásuvkovým vzdušnicím je nástroj vhodný ke stylové interpretaci barokních skladeb.

 
Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

I když Praha má Petřínskou rozhlednu, na Ostravu, Znojmo a Olomouc se podíváte z radničních věží a na Zlín z vyhlídkové terasy slavné Baťovy Jednadvacítky, rozhledny v centrech měst jsou velkou vzácností. Jejich úlohu pak často přebírají kostelní či městské věže, které navíc v záplavě starých i nových rozhleden zůstávají trochu utajené – a věřte, že pohled na hemžení v městských ulicích je leckdy zábavnější než výhled do luk a lesů.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Rodinné klany: Dientzenhoferové, architekti a stavitelé vrcholného baroka

Rodinné klany: Dientzenhoferové, architekti a stavitelé vrcholného baroka

Loreta, Klementinum a malostranský chrám svatého Mikuláše v Praze, Broumovský klášter a kostely Broumovské skupiny, ale také kostel sv. Martina a biskupská rezidence v německém Bamberku, poutní kostel Panny Marie Pomocné v Ambergu nebo zámek Weißenstein: to všechno jsou stavby několika generací českých barokních architektů a stavitelů rodu Dientzenhoferů. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

Připomeňte si 100 let Velké Prahy pěknou procházkou

V lednu 2022 slaví hlavní město Praha stoleté výročí vytvoření tzv. Velké Prahy. Roku 1922 se k pražským čtvrtím Hradčany, Malá Strana Staré Město, Nové Město, Josefov, Vyšehrad a Holešovice-Bubny připojilo dalších 37 obcí širšího centra, mezi nimi třeba Dejvice, Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady, Nusle nebo Žižkov. Udělejte si procházku k nejvýznamnějším místům Velké Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Tipy, kam vyrazit vám přináší Kudy z nudy.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.